یکشنبه، ۲۵ خرداد ۹۳ - ۰۱:۴۲

به گزارش خبرنگار مهر،  جواد حسینی عصر شنبه در اولین جلسه شورای اداری اداره کل آموزش و پرورش استان که همزمان با 24…

به گزارش خبرنگار مهر،  جواد حسینی عصر شنبه در اولین جلسه شورای اداری اداره کل آموزش و پرورش استان که همزمان با 24 خرداد روز پاسداشت حماسه سیاسی ملت ایران درمحل نمازخانه اداره کل برگزارشد اظهارکرد: مقام معظم رهبری در ارزیابی خود در سال حماسه سیاسی و اقتصادی ،فرمودند “حماسه سیاسی با حضور مردم در انتخابات محقق شد”.

وی با تاکید بر تلاش در جهت تحقق حماسه اقتصادی گفت: یکی از شعارهای دولت تدبیر و امید بهبود وضعیت اقتصادی و احیای اخلاق و پرهیز از افراط گرایی بوده است.

حسینی با بیان اینکه سخنان مقام معظم رهبری هدایت کننده است افزود: مهمترین بخش دولت و فصل مشترک دولت و حاکمیت آموزش و پرورش است که از هر وزارتخانه ای در جهت تحقق این امر مهم تر بوده و در راستای انقلاب اسلامی، مسیری بالنده را طی می کند.

وی نگاه دولت تدبیر و امید را نگاه گفتمانی عنوان کرد و گفت: تصمیم بگیریم آموزش و پرورش را به انتقاد بکشیم تا جامعه و آموزش و پرورش به سمت فضای بهتر پیش برود و به کیفیت بخشی مطلوب برسیم.

حسینی با بیان اینکه درآموزش و پرورش دچار کمبودهایی هستیم اظهار کرد:با اولویت بندی ها در مدیریت می توانیم آرام آرام به سمت مطلوب پیش برویم.

وی با بیان اینکه سال 93 به خاطر عملکرد خوب وزیر بهداشت سال سلامت و بهداشت بوده است ، عنوان کرد: ما در تلاش هستیم سال 94 به خاطر عملکرد خوب دکتر فانی به عنوان سال آموزش و پرورش در سطح کشور گسترش یابد و مورد توجه همه قرارگیرد.

اجرای طرح مدرسه محوری از اول مهر در کشور

مدیرکل آموز ش و پرورش خراسان رضو ی ر بخشی دیگر از سخنانش گفت: طرح مدرسه محوری از اول مهر در هفت هزار مدرسه سراسر کشور به شکل پایلوت اجرایی می شود.

حسینی عنوان کرد: مدرسه عامل  اصلی  توسعه پایدار است و در همین راستا طرح مدرسه محوری را با توجه ویژه به ارتقای مدارس دولتی در دستور کار خود داریم.

وی افزود:این طرح با هدف تعالی مدیریت آموزشگاهی در هفت هزار مدرسه سراسرکشور به شکل پایلوت اجرا می شود.

حسینی با بیان اجرای شاخص های طرح تعالی مدیریت آموزشگاهی در این مدارس، گفت: تدوین برنامه عمل برای مدرسه و برنامه عملیاتی  مدرسه و آموزش مدیران و  توسعه توانمندی و استقرار نظام یاددهی  و یادگیری از جمله این شاخص هاست.

وی افزود: در این طرح دانش آموزان به جای همانند سازی توانمد سازی و به جای دانش،آموزی کنش آموزی یاد می گیرند تا پرورش دانش آموزان را دگرگون کنیم.

کنکوریزه شدن دانش آموزان آفت تعلیم و تربیت است

حسینی با اظهار تاسف از اینکه صنعت آماده سازی دانش آموزان برای کنکوراشکال دارد و دانش آموزان به سمت نمره گرایی جلو می روند گفت: کنکوریزه شدن دانش آموزان آفت تعلیم و تربیت است و طرح تعالی مدیریت آموزشگاهی اولین گام در جهت کیفیت بخشی آموزشی و پرورشی در استان خراسان رضوی است.

وی با بیان اینکه در مدت چهار سال مدارس طرح تعالی مدیریت که از مهرماه سال جاری آغازمی شود به 30 هزار مدرسه افزایش پیدا کرده و رتبه بندی می شوند، اضافه کرد: 250 هزار میلیارد تومان خارج از بودجه آموزش و پرورش برای کیفیت بخشی تخصیص داده شده تا برنامه های 12 گانه دکتر فانی تحقق پیدا کند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضو.ی اظهار کرد: استراتژی کیفیت بخشی به نظام آموزش و پرورش،افزایش مشارکتهای مردمی و ارتقاء مدیریت آموزشگاهی  و ساماندهی نیروی انسانی از جمله سیاست های اصلی دکتر فانی است که  در اجلاس  اخیر روسای آموزش و پرورش  سیاست تمرکززدایی هم به آن اضافه شده است.

حذف مجتمع های آموزشی شهری از اول مهرماه سال جاری

حسینی در بخش دیگری از سخنانش گفت: سیاست دولت این است که لایه های مدیریتی را کم کند و در این راستا مجتمع های آموزشی از اول مهرماه حذف می شوند.

وی بابیان این که 43 راهکاراجرایی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از اول مهرماه سال جاری اجرایی می شود،افزود:توسعه مشارکت ها در هشت کارگروه تدوین شده و سلامت و ایمنی مدرسه و فعالیتهای مکمل و ارزیابی در مدرسه و سفرهای مطالعاتی از جمله برنامه های طرح تعالی مدیریت آموزشگاهی است.

مدیر کل آموزش و پرورش ضمن بیان اینکه سیاست دولت این است که لایه های مدیریتی کمتر شود اظهار کرد: مدیریت چند لایه با اصل تمرکز زادیی و مشارکت مغایرت دارد و در این راستا از اول مهرماه سال جاری مجتمع های آموزشی شهری برچیده  می شود و مطالعه درباره مجتمع های آموزشی روستایی نیز در حال اجراست.

حسینی با اشاره به مدارس هیئت امنایی و آموزشگاه های زبان انگلیسی و آموزش از راه دور گفت: از این به بعد  حمایت و هدایت و نظارت این آموزشگاه ها در دستور کار است.

وی از مسئولان خواست آموزش و پرورش را به شکل یک تیم نگاه کنند و افزود: شهرداری و دانشگاه فردوسی و حوزه علمیه و سایر ادارات با مشارکت آموزش وپرورش می توانند مدرسه داشته باشند.

پژوهش به گروههای آموزشی واگذار می شود

حسینی ضمن ارج نهادن به پیشکسوتان فرهنگی از پیشکسوتان فرهنگی دعوت کرد برای هدایت مدیریت مدارس غیر دولتی به بدنه آموزش و پرورش برگردند گفت: بانک اطلاعاتی پیشکسوتان آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در حال جمع آوری است.

مدیر کل با تاکید بر تقویت گروههای آموزشی و پژوهش سراها اظهارکرد: گروههای آموزشی باید در آموزش ضمن خدمت اصل قرار بگیرند و بازرسی های تخصصی آموزشگاهی را برعهده بگیرند و پژوهش را به گروههای آموزشی واگذارمی شود.

حسینی با بیان اینکه 50 درصد از سه هزار و 700 میلیارد تومان در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفته که  معاونین آموزشی با رایزنی نمایندگان این50 درصد  را  جهت تعادل بخشی و کاهش نا برابری عمرانی و منطقه باید جذب آموزش و پرورش کنند که هرچه بیشتر سهم آموزش و پرورش توسط نمایندگان تخصیص پیدا کند.

وی با اعلام اینکه مدارس نیمه سازی که 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند و 50 درصد باقیمانده را نمایندگان مجلس تقبل و الباقی را ما تقبل می کنیم این مدارس زودتر ساخته شود.

شبکه سراسری مدرسه ،آموزش و پرورش را به خانه ها می آورد

حسینی به فرهنگیانی که دارای مدرک کارشناسی هستند و بیش از 10 سال سابقه کار دارند گفت: از سال آینده کارشناسان با بودجه دولت در دانشگاه فرهنگیان جهت تحصیل دوره کارشناسی ارشد ، می توانند تحصیل کنند.

مدیر کل ضمن اشاره به این سیاست دولت تدبیر و امید که از ظرفیت بانوان برای مدیریت آموزشگاهی استفاده می شود افزود: 60 درصد پرسنل آموزش وپرورش را همکاران فرهنگی تشکیل میدهد،از این ظرفیت برای مدیریت استفادهمی کنیم.

حسینی به افتتاح  شبکه مدرسه سراسری اشاره کرده و گفت : از این پس می توانیم آموزش و پرورش را به خانه ها ببریم و این طرح که به شکل ملی و استانی است از محل بودجه کیفی بخشی مدارس برای ساخت سریالهایی با مضامین معلمان استفاده می کنیم.

وی همچنین به ایجاد سازمان رفاهی فرهنگیان که خانه معلم را دراستانها وتعاونی فرهنگیان را زیر مجموعه خود خواهد داشت اشاره کرده و افزود: این سازمان با هماهنگی صندوق ذخیره فرهنگیان ایجاد شده است.

تقدیم لوح سپاس ستاد بازسازی ستادعتبات عالیات به دکتر حسینی

در پایان مراسم شورای اداری آموزش و پرورش نماینده ستاد بازسازی عتبات عالیات لوح سپاسی را به مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضو ی تقدیم کرد.

فرهنگیان خراسان رضوی 400 میلیبون تومان به ستاد بازسازی عتبات عالیات کمک مالی کردند و این ستاد به پاس مدیریت و هماهنگی و همراهی این امرخداپسندانه و تشکر از حضور موثر فرهنگیان این لوح را به مدیر کل آموزش وپرورش خراسان رضوی تقدیم کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش این لوح را به رییس اداره مشارکتهای مردمی تقدیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.