دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۰۱:۰۴

به گزارش خبرگزاری مهر، مجید رضا شکری  با اعلام اجرای طرح ملی مراقبت فعال آنفلوانزای پرندگان در این استان اظهارداشت: این طرح با…

به گزارش خبرگزاری مهر، مجید رضا شکری  با اعلام اجرای طرح ملی مراقبت فعال آنفلوانزای پرندگان در این استان اظهارداشت: این طرح با هدف بررسی میزان شیوع تحت تیپ‌های احتمالی آنفلوانزا شامل H5 ، H7، H9 در استان قزوین همگام با سایر استان‌های کشور از تاریخ 26 مهر ماه تا 26 آبان ماه سال جاری اجرا می‌شود.

وی افزود: تعداد 54 واحد اپیدمیولوژیک طیور در استان در سطوح واحد پرورش مرغ اجداد، مادر، تخم‌گذار، پرورش بوقلمون و روستایی، به صورت تصادفی انتخاب و از طریق نمونه‌برداری سرمی نزدیک به یک هزار و 500 پرنده، به روش الایزا و HI، از نظر تیتر سرمی H5 ،H7 و H9 مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

بیش از 413 هزار نوبت سر دام در قزوین واکسینه شدند

مدیرکل دامپزشکی قزوین گفت: در هفت ماهه نخست سال جاری 413 هزار و 665 نوبت سر دام در این استان علیه بیماری بروسلوز واکسینه شدند.

بهمن نقیبی در این  باره اظهارداشت: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد 8 هزار و 132 رأس گوساله، 12 هزار و 763 رأس گاو، 145 هزار و 547 رأس بره و بزغاله و 247 هزار و 223 رأس گوسفند و بز در استان قزوین علیه بیماری بروسلوز مایه‌کوبی شده‌اند.

وی افزود: بیماری بروسلوز به عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام مطرح است که در صورت وقوع بیماری در دام‌ها سقط جنین و کاهش تولید مشاهده می‌شود و در صورت ابتلای انسان به این بیماری عوارض ناشی از آن دارای تبعات جسمانی و اقتصادی زیادی است.

نقیبی ادامه داد: طی همین مدت اکیپ‌های دامپزشکی استان با انجام خون‌گیری از تعداد 24 هزار و 928 رأس گاو و گوساله در واحدهای صنعتی، 316 رأس گوسفند و بز در واحدهای روستایی و تعداد دو رأس گاو و 32 رأس گوسفند و بز مبتلا به بیماری را شناسایی و کشتار کرده‌اند.

وی از تمامی دامداران خواست برای پوشش کامل واکسیناسیون دام‌ها، نسبت به همکاری کامل با اکیپ‌های اعزامی از سوی این اداره‌کل اقدام کنند.

پلمپ یک واحد عرضه مرغ و ماهی غیر بهداشتی در البرز

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان البرز از پلمپ یک واحد عرضه مرغ و ماهی غیر بهداشتی در این شهرستان خبر داد و گفت: واحدهایی که در استان قزوین ضوابط بهداشتی دامپزشکی را رعایت نمی‌کنند به دستگاه قضایی معرفی خواهند شد.

علی آقاجان‌ نیامعلم در این باره اظهارداشت: طی بازدید کارشناسان اداره دامپزشکی شهرستان البرز از مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی‌، یک واحد عرضه مرغ و ماهی در شهرستان البرز به علت عرضه نامناسب و غیر بهداشتی فرآورده‌های خام دامی به مراجع قضائی معرفی شد.

وی افزود: برخی از مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی با وجود تذکرات متعدد شفاهی و کتبی اداره دامپزشکی مبنی بر رعایت ضوابط بهداشتی، همچنان به تخلفات بهداشتی خود اصرار می‌ورزند‌.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان البرز گفت: به استناد ماده 688 قانون مجازات اسلامی – تعزیرات، اقدام واحد نامبرده مصداق بارز تهدید علیه بهداشت عمومی تشخیص داده شد و با دستور دادستان و همکاری نیروی انتظامی این واحد پلمپ شد.

آقاجان نیامعلم همچنین از شهروندان خواستار شد: در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی موارد را به سامانه ارتباطی 1512 و یا اداره دامپزشکی شهرستان البرز با شماره تلفن 028- 32240900 اطلاع‌رسانی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.