چهارشنبه، ۲۹ مرداد ۹۳ - ۱۱:۴۹

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان از بهره‌برداری 34 طرح هادی در روستاها با استفاده از اعتبارات تملک دارایی استان خبر داد. به گزارش خبرنگار…

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان از بهره‌برداری 34 طرح هادی در روستاها با استفاده از اعتبارات تملک دارایی استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه‌ خوزستان، محمد خانی‌نوذری در نشست خبری که امروز‏، 29 مردادماه در محل بنیاد مسکن استان برگزار شد، اظهار کرد: سهمیه مسکن‌مهر در بنیاد مسکن استان ساخت 14 هزار واحد بوده که از این تعداد حدود 10 هزار واحد مربوطه به خود مالکین است.

وی افزود: تاکنون حدود 8000 واحد این واحدها به بهره‌برداری رسیده و 2000 واحد دیگر از گروه خود مالک در حال ساخت است.

خانی نوذری تصریح‌کرد: در زمینه اجرای طرح مقاوم‌سازی یعنی از سال 84 تاکنون، مقاوم‌سازی حدود 74 هزار و 800 واحد روستایی استان در دستورکار قرار گرفت که 68 هزار واحد موفق به عقد قراداد و 60 هزار وحد موفق به اجرای فنداسیون شده‌اند.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان عنوان‌ کرد: تاکنون 50 هزار واحد مسکونی روستایی در استان مقاوم‌سازی شده‌اند.

وی ادامه‌داد: با توجه به وقوع حوادث مانند وقوع زلزله و خسارت‌ها و تبعات روانی و اجتماعی ناشی از آن، از مردم انتظار داریم موضوع مقاوم‌سازی منازل خود را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند تا شاهد حوادث و خسارت‌های ناشی از بروز زلزله یا دیگر حوادث نباشیم.

خانی‌نوذری افزود: ‌امیدواریم همکاری بانک‌ها در زمینه طرح مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی بیشتر شود مبلغ وام این طرح 12 میلیون و 500 هزار تومان است که از سوی بنیاد مسکن کشور به شورای پول و اعتبار کشور پیشنهاد افزایش سقف وام از 12 میلیون و 500 هزار تومان به 18 میلیون تومان ارائه شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان گفت: تاکنون 30 تا 35 درصد خانه‌های روستایی کم دوام یا نیمه دوام استان بادوام شده‌اند اما درصدد هستیم تا پایان برنامه پنجم این درصد به 50 درصد برسد.

وی افزود: تاکنون حدود 140 هزار سند مالکیت روستایی برای متقاضیان استان صادر شده که این تعداد در سال 92 تعداد اسناد صادره 8 هزار فقره بوده است.

خانی‌نوذری اظهار کرد: در سال جاری پیش‌بینی ما صدور 37 هزار سند مالکیت روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر است و تعداد اسناد صادره چند برابر خواهد شد زیرا این موضوع در چند سال اخیر متوقف شده بود اما امسال مجددا در مجلس تصویب به رسیده است که این اقدام با همکاری اداره ثبت اسناد انجام می‌شود.

وی اظهار کرد:‌ پیشنهاد اعتبارات مورد نیاز بنیاد در سال جاری 100 میلیارد تومان است که تاکنون 9 میلیارد و 300 میلیون تومان یعنی معادل 10 درصد تخصیص یافته است.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان گفت: مردم امیدوار باشند که امسال می‌توانیم اقدامات خوبی را در استان و در روستاها انجام دهیم.

وی تصریح‌ کرد: ‌در سال 92 اعتبارات استانی بنیاد مسکن استان 23 میلیارد تومان و اعتبارات ملی 6 میلیارد تومان بود که در مجموع اعتبارات به 30 میلیارد تومان رسید.

خانی‌نوذری اظهارکرد:‌ طرح‌های هادی در افق 10 ساله اجرا می‌شوند اما ممکن است در برخی روستاها طرح‌های هادی به دلیل تغییرات، توسعه و نیازهای روستاها بازنگری شوند و اقدامات تکمیلی صورت بگیرد که این بازنگری‌ها بنا به درخواست دهیار و یا بخشدار مربوطه انجام می‌شود.

وی گفت: در قالب طرح هادی، چشم‌اندازی 10 ساله برای روستاها و افق‌ها مشخص می‌شود. برنامه ما برای سال 93 تهیه طرح هادی برای 300 روستا است. تاکنون طرح هادی برای 1450 روستا تهیه شده است و قول می‌دهیم تا پایان سال 94 طرح هادی همه روستاهای با جمعیت بالای 20 خانوار را تهیه کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *