سه شنبه، ۲۹ مهر ۹۳ - ۰۹:۱۸

به گزارش خبرنگارمهر ، محمود منطقی عصر سه شنبه در نشست خبری که در اداره کل بهزیستی استان سمنان برگزار شد ضمن بیان…

به گزارش خبرنگارمهر ، محمود منطقی عصر سه شنبه در نشست خبری که در اداره کل بهزیستی استان سمنان برگزار شد ضمن بیان اینکه  طرح پیشگیری از تنبلی چشم ویژه کودکان سه تا شش ساله، از اول آبان تا پانزدهم آذر همزمان با سراسر کشور در استان سمنان اجرا می شود اظهار داشت: علاوه بر تنبلی چشم، مشکلات بینایی کودکان مانند اختلالات انکساری، انحراف چشمی و اختلالات مادرزادی کودکان نیز در این برنامه قابل تشخیص است.

وی با اشاره به اینکه کودکان شرکت کننده در این طرح که مشکوک تشخیص داده شوند، به بینایی سنج و چشم چزشک معرفی می شوند، گفت: زمان طلایی برای درمان تنبلی چشم تا پنج سالگی است و در صورت تشخیص و معرفی، این کودکان از حمایت مالی بهزیستی برخوردار می شوند.

منطقی با تاکید بر اینکه سال گذشته 15 هزار و 583 کودک سه تا شش ساله در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم شرکت کردند و از این تعداد یک هزار 417 کودک به بینایی سنج ارجاع داده شدند از خانواده ها خواست با مراجعه به پایگاههای اجرای برنامه پیشگیری از تنبلی چشم، به سلامت کودکانشان در آینده کمک کنند.

معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی استان سمنان با پیش بینی اینکه حدود 20 هزار کودک امسال در طرح  پیشگیری از تنبلی چشم شرکت کنند، تصریح کرد: امسال هزینه انجام این برنامه برای هر کودک 9 هزار ریال است و خانواده ها هنگام مراجعه به پایگاه های این برنامه باید شناسنامه کودک را نیز به همراه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه به طور متوسط 11 درصد از کودکان شرکت کننده در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم مشکوک تشخیص داده می شوند، عنوان کرد: سال گذشته 63 کودک در استان سمنان نیازمند عینک تشخیص داده شدند که از سوی بهزیستی 40 میلیون ریال به آنان کمک مالی شد.

منطقی با تاکید بر اینکه کودکان سه تا شش ساله باید هر سال در برنامه پیشگیری از تنبلی چشم شرکت کنند، اذعان داشت: تا سن پنج سالگی درمان تنبلی چشم به طور کامل امکانپذیر است و در سالهای بالاتر مداخله در این اختلال سخت تر و تاثیر درمان کمتر می شود.

معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی استان سمنان در خاتمه از وجود  دو دستگاه سنجش بینایی پیشرفته به صورت سیار در دو پایگاه این استان خبر داد و ابراز داشت: این دستگاهها بدون مداخله کودک عمل می کند و امکان شناسایی مشکلات بینایی افراد زیر سه سال را نیز می دهد.


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.