چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۱۱:۱۴

به گزارش میهن پست – بیش از سه دهه پیش جامبوجت ایران ایر ، طولانی‌ترین خط هوایی جهان را پیمود کمتر کسی از…

به گزارش میهن پست – بیش از سه دهه پیش جامبوجت ایران ایر ، طولانی‌ترین خط هوایی جهان را پیمود کمتر کسی از طولانی‌ترین خط هوایی جهان در اواخر دهه هفتاد میلاد‌ی یعنی بین سال‌های ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۹ شمسی اطلاع دارد.

سال ۱۹۷۱ اولین پرواز هواپیمایی ایران ایر توسط یک فروند بویینگ ۷۰۷ تهران را به مقصد لندن ترک می‌کند

بویینگ 707 ایران ایر در فرودگاه

بویینگ ۷۰۷ ایران ایر در فرودگاه

پس از آن هواپیمایی ایران ایر تصمیم می‌گیرد تا با خرید چهار فروند جامبوجت بویینگ ۷۴۷ اس پی (مدل دور برد ۷۴۷) طولانی‌ترین خط هوایی جهان را راه اندازی کند.

جامبوجت بویینگ 747 اس‌پی ایران ایر

جامبوجت بویینگ ۷۴۷ اس‌پی ایران ایر

اولین فروند از این هواپیماها در ماه مارس سال ۱۹۷۶ با علامت ثبتی EP-IAA (آلفا – آلفا) تحویل ایران ایر می‌شود  و سه فروند دیگر تا سال ۱۹۷۹ به ناوگان ایران ایر پیوستند.

بیشترین فاصله پروازی در آن زمان ده هزار کیلومتر بود که بویینگ ۷۴۷ ایران ایر با علامت ثبتی آلفا آلفا با ۳۰۰ سرنشین این فاصله را با بیشترین سرعت در بین تمام هواپیماهای پهن پیکر دهه هفتاد میلادی یعنی سرعتی معادل یک هزار و نود و پنج کیلومتر بر ساعت طی دوازده ساعت و پانزده دقیقه پرواز می‌کرد و رکوردی جاودان در زمینه پروازهای دوربرد را به ثبت رساند.

کاکپیت بویینگ 747 اس‌پی ایران ایر

کاکپیت بویینگ ۷۴۷ اس‌پی ایران ایر

قسمت هماکلاس بویینگ 747 ایران ایر

قسمت هماکلاس بویینگ ۷۴۷ ایران ایر

بویینگ 747 ایران ایر در نیویورک سال 2007

بویینگ ۷۴۷ ایران ایر در نیویورک سال ۲۰۰۷

البته بار دیگر در سال ۱۳۸۴ جامبوی ایران ایر این مسر را پرواز کرد تا ثابت کند متخصصین داخلی توانایی تعمیر و نگهداری هواپیمایی که لقب پیشرفته‌ترین جت مسافربری جهان را از آن خود کرده است دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.