دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۰۵:۵۳

به گزارش خبرنگار مهر، محمد تقی آذر شب ظهر دوشنبه در کارگروه آموزشی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: هدف اقتصاد مقاومتی صادرات ‌محور و…

به گزارش خبرنگار مهر، محمد تقی آذر شب ظهر دوشنبه در کارگروه آموزشی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: هدف اقتصاد مقاومتی صادرات ‌محور و حضور در بازارهای منطقه و بین‌ المللی است.

وی افزود: در اقتصاد مقاومتی تشخیص حوزه‌‌ های فشار، باور و مشارکت همگانی دارای اهمیت به ‌سزایی است.

رئیس کمیته آموزش چشم‌انداز و سیاست‌های کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: مردمی کردن اقتصاد مقاومتی با اجرای سیاست‌ های کلی اصل 44 و توانمند سازی بخش خصوصی، کاهش وابستگی به نفت، استفاده حداکثری از زمان و منابع، حرکت بر اساس برنامه و پرهیز از تغییر ناگهانی قوانین و سیاست‌ها از جمله ارکان اقتصاد مقاومکتی است.

آذر شب یادآور شد: توانمند سازی بخش غیر دولتی و ارتقاء جایگاه آن در اقتصاد ملی و استفاده از ظرفیت ‌های رقابتی اقتصاد در توسعه اقتصاد ملی از جمله ملاحظات راهبردی اقتصاد مقاومتی به شمار می ‌روند.

وی ادامه داد: انتظارات کلان رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی عزم راسخ مسئولان سه قوه خصوصأ قوه مجریه، ورود به میدان عمل، برنامه نهان ‌بندی شده با شاخصه ‌های زمانی، هماهنگی دستگا‌ه‌ ها، نظارت در همه سطوح، ضرورت تشکیل مرکزی قوی برای پایش و رصد اقدامات است.

رئیس کمیته آموزش چشم‌انداز و سیاست‌های کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کردستان مهمتر از مأموریت کلان کشور است و این استان باید به تأسی از خط ملی هدف خود را در راستای تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی پیش ببرد.

آذر شب اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی از جمله تاکتیک‌ های حصول سند چشم ‌انداز دولت است و در این سند رشد اقتصادی هشت درصد لحاظ شده و تخصیص منابع مولفه ‌های چشم ‌انداز را محقق می ‌کند.

وی افزود: سرمایه‌ گذاران و مسئولان دستگاه ‌های اجرایی دو بال مهم تحقق اقتصاد مقاومتی در کردستان هستند.

رئیس کمیته آموزش چشم‌انداز و سیاست‌های کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: رقابت پذیر کردن در اقتصاد مقاومتی از اصول اساسی آن به شمار می ‌رود و تقویت کارایی، فرآوری و مهارت منجر به رقابت ‌پذیری بیش از پیش آن می‌ شود.

آذر شب یادآور شد: کردستان در حوزه کشاورزی و استحصال مواد کانی ظرفیت زیادی دارد اما آن گونه باید و شاید از ظرفیت‌ های این استان استفاده نمی ‌شود.

وی ادامه داد: نباید دانشگاه‌های موجود در کردستان تکرار دانشگاه ‌های سایر استان‌ ها باشد و زنجیره‌ های تولید در این استان باید متناسب با استعدادهای ذاتی خود باشد و با تحقق این مهم محصول نهایی استان محل سیر صادرات می ‌شود.

رئیس کمیته آموزش چشم‌انداز و سیاست‌های کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه شخنان خود گفت: ایجاد انضباط مالی با کاهش بدهی دولت، کاهش کسری بودجه و کاهش فساد مالی از جمله راهبردهای مقاوم کردن اقتصاد است.

آذر شب اظهار داشت: تلفیق علم و ثروت با توسعه اقتصاد دانش‌ محور، اتکاء به تکنولوژی و تقویت همه جانبه شرکت ‌های دانش بنیان از برکات توسعه سیاست دانش ‌بنیان است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در بر تبیین ایده سیاست اقتصاد مقاومتی تأکید های فراوانی داشته ‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.