شنبه، ۱۰ خرداد ۹۳ - ۰۹:۵۸

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند ظهر شنبه در جریان دیدار با سفیر اندونزی در تهران با بیان اینکه لرستان استانی بکر برای…

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند ظهر شنبه در جریان دیدار با سفیر اندونزی در تهران با بیان اینکه لرستان استانی بکر برای سرمایه گذاری است اظهار داشت: استان لرستان در مسیر کریدور شمال به جنوب و همچنین غرب به شرق کشور واقع شده است.

وی با بیان اینکه استان لرستان موقعیت ویژه ای در کشور دارد عنوان کرد: استان لرستان ظرفیتها و پتانسیلهای خوبی در زمینه های مختلف کشاورزی، نفت، گاز، معادن و به خصوص جذب توریست دارد.

محصولات کشاورزی لرستان در بازارهای جهانی جای پای خود را باز کرده است

بازوند با اشاره به ظرفیتهای لرستان در حوزه کشاورزی بیان داشت: با وجود اینکه کشور ایران یک کشور نیمه خشک است استان لرستان همواره دارای بارندگیهای خوبی بوده و این امر زمینه رونق بخش کشاورزی در این استان را فراهم آورده است.

استاندار لرستان با بیان اینکه لرستان بعد از استانهای ساحلی یکی از استانهای پر باران کشور محسوب می شود تصریح کرد: به طور حتم سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی زمینه توسعه استان را فراهم می آورد.

بازوند با اشاره به به اینکه لرستان دارای محصولات کشاورزی بسیار خوبی است و توانسته که در بازارهای جهانی در این زمینه جای پای خود را باز کند ادامه داد: همچنین لرستان دارای ظرفیتهای مطلوبی در حوزه نفت و گاز است.

وی با بیان اینکه 550 تا 600 کیلومتر از خطوط نفت کشور از استان لرستان عبور می کند تصریح کرد: این استان می تواند به عنوان قطب نفت خام کشور معرفی شود و امکان سرمایه گذاری را در بخش های نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه فراهم شود.

وقوع بزرگترین زمین لغزش دنیا در لرستان و ظرفیت ژئوتوریسم

استاندار لرستان با اشاره به ظرفیت معادن استان لرستان بیان داشت: لرستان در این زمینه به خصوص معادن قیر طبیعی دارای شرایط خوبی برای سرمایه گذاری و همچنین فرآوری این نوع ماده معدنی است.

بازوند همچنین به ظرفیت حوزه گردشگری لرستان اشاره کرد و بیان داشت: استان لرستان در این زمینه دارای پتناسیلها و ظرفیتهای بالایی است.

وی با اشاره اینکه این ظرفیتها در حوزه گردشگری موجب شده که لرستان به عنوان پایتخت ژئوتوریسم در ایران معرفی شود ادامه داد: همچنین این استان دارای ژئو پارکها و ژئوسایتهای علمی خوبی است به طوریکه بزرگترین زمین لغزش دنیا در استان لرستان اتفاق افتاده است.

استاندار لرستان با اشاره به وجود دو هزار و 500 کیلومتر رودخانه در استان لرستان عنوان کرد: وجود این رودخانه ها می تواند منشا یک گردشگری و طبیعت گردی بسیار خوب در این استان باشد و همچنین در حوزه تولید ماهیان سردآبی نیز کمک فراوانی کند.

سالانه 500 هزار تن گندم در لرستان تولید می شود

بازوند با اشاره به سابقه و تمدن استان لرستان نیز بیان داشت: هم اکنون بیشترین پلهای تاریخی ایران در استان لرستان قرار دارند و آبشارهای بسیار زیبایی در این استان وجود دارد.

وی با اشاره به وجود بناهای تاریخی فراوان در لرستان ادامه داد: استان لرستان دارای بیش از دو هزار و 500 اثر تاریخی ثبت شده است و مفرغ 40 هزار ساله این استان موجب شده که لرستان را به عنوان سرزمین مفرغ معرفی شود.

استاندار لرستان با بیان اینکه بعد از انتخابات ریاست جمهوری ارتباط ایران با دنیا ارتقا پیدا کرده است ادامه داد: امروز خیلی از سرمایه گذاران خارجی در ایران اقدام به سرمایه گذاری می کنند از جمله در لرستان که سرمایه گذرانی از کشورهای عربستان، کویت و … به لرستان آمده اند و اقدام به سرمایه گذاری در بخشها و پروژه های مختلف استان کرده اند.

بازوند با بیان اینکه سالانه 500 هزار تن گندم در لرستان تولید می شود ادامه داد: از این میزان بیش از 60 درصد مازاد نیاز استان است که می تواند زمینه خوبی برای صادرات این محصول به کشور اندونزی باشد.

وی همچنین با اشاره به ظرفیتهای این استان در حوزه های مختلف سنگهای نما و مصاح ساختمانی تصریح کرد: همچنین این استان در زمینه مواد غذایی و میوه نیز دارای توانمندیهای مطلوبی است.

استاندار لرستان با اشاره به ظرفیت دامپروری استان لرستان بیان داشت: این استان می تواند در حوزه صادرات دام به خصوص دام سبک نیز با کشور اندونزی تعامل داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *