چهارشنبه، ۰۵ شهریور ۹۳ - ۰۷:۲۷

یک کارشناس شیمی معتقد است:در استفاده از پلاستیک‌ها به عنوان ظروف غذا باید بسیار محتاط بود میرزاعلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان…

یک کارشناس شیمی معتقد است:در استفاده از پلاستیک‌ها به عنوان ظروف غذا باید بسیار محتاط بود

میرزاعلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: به طور کلی پلاستیک‌ها پلیمرهایی هستند که از سنتز مواد اولیه‌ای به نام مونومر تهیه می‌شوند. مونومرها موادی سمی و برای سلامت انسان مضر هستند، در حالی که پلیمرها خنثی هستند و مشکلی ندارند اما اشکال کار اینجاست که معمولا در فرآیند تهیه پلیمرها مقداری مونومر باقی می‌ماند، برای همین در استفاده از پلاستیک‌ها به عنوان ظروف غذا باید بسیار محتاط بود.

وی افزود: استفاده نابه‌جا از ظروف پلاستیکی نامرغوب موجب آزاد شدن مواد آلی و ترکیبات شیمیایی موجود در دیواره ظروف و ورود آنها به داخل مواد غذایی می‌شود که مصرف آنها برای سلامتی مضر است و ممکن است مشکلات گوارشی را به دنبال داشته باشد. استفاده روز افزون از ظروف یکبار مصرف در جامعه یک تهدید بزرگ برای تخریب محیط زیست و از بین بردن سلامت جامعه است چرا که این ظروف علاوه بر انتقال بیماری به افراد مصرف کننده در روند تجزیه نیز مدت طولانی لازم دارد. حداقل زمان تجزیه ظروف یکبار مصرف در زمین بیش از 340 سال است.

وی ادامه داد: هنگام استفاده از ظروف یکبار مصرف باید مراقب بود که این ظروف از مواد پلاستیکی بازیافتی تهیه نشده باشند. معمولا ظروف یکبار مصرف بازیافتی کدر و تیره هستند و شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت ندارند. همچنین استفاده از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف برای مواد غذایی خشک زیان چندانی ندارد اما برای مواد غذایی مرطوب که در استان سیستان و بلوچستان و اکثر استانها اکثرا شامل خورشت قیمه با برنج می‌شود، امکان انتقال منومر آزاد به داخل مواد غذایی و سپس بدن وجود دارد.

میرزاعلی بیان کرد: با استفاده از قابلیت‌های فناوری نانو امید می‌رود، محققان بتوانند سیستم‌های فعلی فرآوری مواد غذایی را تغییر داده و محصولاتی مطابق با فرهنگ تغذیه سالم به بازار عرضه کنند. محققان همچنین امیدوارند بتوانند با استفاده از مواد افزودنی، کیفیت مواد غذایی و هضم و جذب غذا را در بدن افزایش دهند. اگر چه بعضی از این اهداف دور از انتظار به نظر می‌رسد، اما امروزه صنایع بسته بندی از فناوری نانو در محصولات خود کمک می‌گیرند.

وی بیان کرد: در ساخت ظروف یک‌بار مصرف به منظور جلوگیری از شکنندگی ظروف از مواد پلاستیکی لایزر استفاده می‌شود، بنابراین اگر در درون این ظروف آب جوش نه آب آشامیدنی سرد یا غذای داغ مانند آش ریخته شود٬ این مواد حل شده و وارد بدن می‌شود و به دلیل داشتن ترکیبات خاص منجر به بروز سرطان‌های مختلف می شود، این خاصیت به خصوص در مورد ظروف یک‌بار مصرف شفاف که درصد بالاتری از مواد سرطان زا را دارا هستند و در جامعه کاربرد بیشتری هم دارند بسیار حائز اهمیت است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *