شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۱۱:۰۹

یک فوق تخصص زنان و نازایی گفت: اکثر زنان ایرانی هنوز با روش‌‌های زایمان بی درد آشنایی ندارند و عمده‌ترین دلیل گرایش آنان…

یک فوق تخصص زنان و نازایی گفت: اکثر زنان ایرانی هنوز با روش‌‌های زایمان بی درد آشنایی ندارند و عمده‌ترین دلیل گرایش آنان به سزارین ناشی از همین مسئله است.

به گزارش فارس، ابوطالب صارمی با اعلام این مطلب افزود: امروزه در اروپا حدود 80 درصد و در آمریکا حدود 70 درصد خانم های باردار خواستار اعمال روش های کاهش درد حین زایمان طبیعی هستند در حالی که شناخته شده نبودن این روش ها سبب شده زنان ایرانی برای فرار از دردهای حین زایمان به سزارین پناه ببرند.

وی تصریح کرد: بهترین روش کنترل درد زایمان برای زایمان اول روش ” اپیدورال ” است که در این روش داروهای بی حسی، اعضای حسی را تحت تاثیر قرار داده، موجب می شود که حس درد کاهش یافته یا حتی وجود نداشته باشد.

صارمی با ابراز خرسندی از طرح رایگان کردن زایمان طبیعی در بیمارستانهای دولتی اظهار داشت: ضروری است، وزارت بهداشت در کنار این اقدام، علاوه بر گسترش شیوه های زایمان بی درد در این مراکز و آشنایی مادران باردار با آنها، تمهیداتی را به منظور توسعه روش های تسهیل زایمان طبیعی از قبیل ورزش وتحرکات بدنی زنان حین بارداری فراهم آورد.

وی با اشاره به آماری که اخیراً از سوی سازمان ورزش شهرداری تهران مبنی بر کاهش تحرکات فیزیکی زنان از 63 درصد در سال 89 به 40 درصد در سال 93 انتشار یافته است، گفت: کاهش تحرکات فیزیکی در میان جامعه زنان ایرانی چه زنان باردار و چه غیر باردار جای نگرانی داشته، سلامت آنان را به مخاطره می اندازد، اما آنچه مسلم است،

پژوهش های انجام شده همگی بر نقش ورزش و تحرکات بدنی در طول دوران بارداری با هدف سلامت مادر، جنین و داشتن یک زایمان راحت از سوی مادر تاکید دارند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر توسعه مراکزی به منظور انجام حرکات نرمشی و کششی در آب یا خارج از آن در بیمارستانهای دوستدار مادر و کودک برای زنان باردار بسیار ضروری است که خوشبختانه ایجاد این مراکز جزو سیاستهای کنونی وزارت بهداشت قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.