پنجشنبه، ۰۴ اردیبهشت ۹۳ - ۰۹:۴۷

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتد پرس، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با اشاره به شمارش 82.5 درصد از آرای انتخابات گزارش…

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتد پرس، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با اشاره به شمارش 82.5 درصد از آرای انتخابات گزارش داد که عبدالله عبدالله با کسب 43.7 درصد آرا همچنان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری این کشور بوده و اشرف غنی احمدزی با کسب 32.9 درصد آرا در رتبه دوم قرار دارد.

در همین رابطه سریر احمد برمک عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در گفتگو با بی بی سی با اشاره به تاخیر دو روزه در اعلام نتایج ابتدایی 100 درصد آرای انتخابات ریاست‌ جمهوری افغانستان اعلام کرد که نتایج به جای امروز پنجشنبه، شنبه اعلام می شود.

وی با اشاره به اینکه 80 درصد آرای انتخاباتی در روز پنجشنبه اعلام می شود، دلیل تاخیر در اعلام نتایج را ادامه بررسی‌ اسناد انتخاباتی و تعطیل بودن افغانستان در روز جمعه خواند.

بر این اساس در پی اعلام ابتدایی مجموع آرای انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون شکایات انتخاباتی 20 روز برای رسیدگی به شکایت‌ های انتخاباتی وقت دارد و نتیجه نهایی 24 اردیبهشت اعلام می شود و اگر هیچ کدام از نامزدها بیش از 50 درصد آرا را کسب نکنند، انتخابات به دور دوم کشیده می شود.

عبدالله شیرزی رئیس دفتر محلی کمیسیون شکایات انتخاباتی در هرات از قرنطینه شدن آرای 277 محل رای گیری در پی دریافت 150 شکایت انتخاباتی خبر داد.

اشرف غنی احمدزی خواستار توقف روند اعلام نتایج درصدی و همچنین شمارش آرای صحیح شده و گفته است کمیسیون مستقل انتخابات باید شفافیت بیشتری را از خود نشان داده و با اعلام نتایج اذهان مردم را مغشوش نکند زیرا احتمال تغییر نتایج به طور کامل وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.