دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۹۵ - ۰۷:۵۸
عبور سیاره عطارد در مقابل خورشید

امروز تماشای عبور سیاره تیر یا عطارد در مقابل خورشید را از دست ندهید  چرا که این رخداد یکی از وقایع زیبای نجومی…

امروز تماشای عبور سیاره تیر یا عطارد در مقابل خورشید را از دست ندهید  چرا که این رخداد یکی از وقایع زیبای نجومی سال ۹۵ است که رصد آن در صورت داشتن شرایط و ابزارهای لازم برای علاقه مندان به نجوم هیجان انگیز باشد چرا که رصد دوباره و گذر زهره از مقابل خورشید بیش از ۱۰۰ سال دیگر رخ خواهد داد.با میهن پست همراه شوید.

امروز  سیاره تیر یا عطارد از مقابل خورشید عبور خواهد کرد.پدیده نجومی گذر عطارد از مقابل خورشید در روز دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۵ و ۴۱ دقیقه آغاز می‌شود و شهرهای غربی ایران بیشترین زمان این گذر را رصد می‌کنند و در کل ایران تنها تماس‌های اول و دوم قابل مشاهده است.

به عبارتی دیگر این رخداد معمولا برای سیارات زهره و عطارد رخ می‌دهد.در زمان‌هایی این سیارات در گره مداری خود با زمین قرار می‌گیرند و در این حالت این سیارات از مقابل دیسک خورشید عبور می‌کنند. تعداد گذرهای سیاره عطارد نسبت به سیاره زهره بیشتر بوده و هر قرن حدود ۱۳ تا ۱۴ بار شاهد گذر سیاره عطارد از مقابل خورشید هستیم.

جالب ایت بدانید که در هر قرن ۱۳ تا ۱۴ بار شاهد گذر سیاره عطارد از مقابل خورشید هستیم و امروز نیز این پدیده نجومی خاطره گذر زهره از مقابل خورشید را دوباره زنده خواهد کرد و هیجان بسیاری را برای رصد یک گذر دیگر ایجاد می‌کند چرا که رصد دوباره گذر زهره از مقابل خورشید نیازمند بیش از ۱۰۰ سال زمان است.

بنابراین اگر شما نیز علاقه‌مند هستید که این رخداد زیبای نجومی را تماشا کنید لازم است بدانید که شروع این گذر – عبور اول – در ساعت ۱۵ و ۴۱ دقیقه امروز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه و – عبور دوم – در ساعت ۱۵و ۴۴ دقیقه و ۲۵ ثانیه روی خواهد بود که در عبور دوم قرص عطارد به طور کامل وارد دیسک خورشید خواهد شد و متاسفانه تماس‌های دوم و سوم این زخداد نجومی زیبای سال ۹۵ از ایران قابل مشاهده نخواهد بود چراکه در آن زمان خورشید در ایران غروب خواهد کرد.

عبور سیاره عطارد در مقابل خورشید

وضعیت رصد گذر عطارد از مقابل خورشید در کره زمین

بهترین شرایط رصد گذر عطارد : بهترین شرایط رصد تماس‌های دوم و سوم این پدیده از غرب اروپا خواهد بود و شهرهای غربی ایران نیز زمان بیشتری از گذر عطارد را می‌توانند رصد کنند که البته بهترین شرایط رصدی این رخداد نجومی، زمانی است که این سیاره در نقطه اوج مداری خود نسبت به خورشید باشد چراکه در این زمان عطارد کمترین فاصله را نسبت به زمین پیدا می‌کند و از نظر ظاهری قطر سیاره عطارد در آسمان حدود ۱۲ ثانیه قوسی است و در هنگام گذر عطار از مقابل خورشید، این سیاره به صورت لکه دایره‌ای کوچک بر روی دیسک خورشید قابل رصد است.

توصیه برای رصد عطارد : رصد عطارد برای رصدگران آماتور و حرفه‌ای از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و از این رو همه رصدگران سعی در رصد این پدیده با امکانات و ابزارهای مختلف رصدی هستند ولی همه آنها باید به نکات ایمنی توجه داشته باشند و مهمتر از همه رصد این پدیده نجومی تنها با تلسکوپ‌ و دوربین‌های دو چشمی با توان مناسب که به فیلتر خورشیدی مجهز هستند، میسر خواهد بود.

بنابراین افرادی که تلسکوپ دارند ولی فیلتر خورشیدی در اختیار ندارند می‌توانند با مشاهده تصویر خروجی از تلسکوپ روی کاغذ سفید و با تنظیم فاصله چشمی تلسکوپ از کاغذ و فوکوس کردن آن، گذر و لکه‌های احتمالی آن را بر سطح خورشید رصد کنند و از توصیه میشود که از نگاه مستقیم به خورشید برای تماشای این رخداد نجومی اصلا توصیه نمی شود چرا که نگاه مستقیم به خورشید می‌تواند آسیب‌های جدی به چشم وارد کند و در مواردی منجر به نابینایی کامل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *