عبور فضاپیمای پارکر از زهره
عبور فضاپیمای پارکر از زهره

عبور فضاپیمای پارکر از زهره با هدف حل معماهای این سیاره

عبور فضاپیمای پارکر از زهره در حالی خبرساز شده که این فضاپیما ساعاتی پیش برای سومین بار از از “دم” سیاره زهره (Venus tail) عبور کرد. در ادامه با ما همراه شوید.

کاوشگر خورشیدی “پارکر” توسط “آژانس فضایی آمریکا”(NASA) در تاریخ ۱۲ اوت ۲۰۱۸ مطابق با ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ به عنوان نخستین کاوشگر خورشیدی سوار بر موشک “Delta IV” متعلق به اتحادیه پرتاب‌های آمریکا(ULA) روانه مدار خورشید شد تا بخش‌هایی از رازهای سر به‌ مهر این ستاره را افشا کند. اما برای تکمیل مأموریت هفت ساله خود، کاوشگر باید سرعت خود را برای ۷ بار گذر از کنار سیاره زهره تنظیم کند. این کاوشگر این عملیات را برای بار سوم امروز ۱۱ ژوئیه ساعت ۰۳:۲۲ صبح به وقت ساعت جهانی (۷:۵۲ صبح به وقت تهران) انجام داد. عبور فضاپیمای پارکر از زهره

این بار کاوشگر خورشیدی پارکر در نزدیکترین فاصله خود با زهره قرار گرفت و فاصله آن با سیاره مذکور در حدود ۵۱۷ مایل (۸۳۲ کیلومتر) بالاتر از سطح سیاره بود. برای مقایسه، این فاصله تقریباً دو برابر ارتفاع ایستگاه فضایی بین المللی بالاتر از زمین است.این پرواز به دانشمندان اطلاعات حیاتی در مورد چگونگی چرخش جو سیاره زهره خواهد داد.

دانشمندان این پرواز را هیجان انگیز نامیده‌اند چراکه این کاوشگر از “دم” زهره گذر کرده است.این کاوشگر به اندازه یک خودرو است که طی سفر ۷ ساله خود، در مداری به دور خورشید قرار خواهد گرفت و ۷ بار از کنار سیاره زهره عبور خواهد کرد، جایی که در آن، بادهای خورشیدی از سرعت‌ فروصوت (subsonic) به سرعت فراصوت (supersonic) می‌رسند.

این بادها یا طوفان‌های خورشیدی(Solar wind) جریانی از ذرات یونی (پلاسما) انرژی داری هستند که از طرف خورشید در تمام جهات به فضا ساطع می‌شوند.

همین بادهای خورشیدی هستند که در برخورد با سطوح فوقانی جو زمین باعث ایجاد شفق قطبی و حتی گاهی تداخل جریان‌های برق و سیستم‌های ارتباطاتی می‌شوند.

این فضاپیما در ماه سپتامبر بار دیگر به خورشید نزدیکتر خواهد شد و رکوردی جدید ثبت خواهد کرد و گذر و چرخش بعدی او از سیاره زهره نیز در فوریه ۲۰۲۱ انجام خواهد شد.

در حالی که کاوشگر در ابتدا “Solar Probe Plus” نام گرفته بود، در نهایت با نام “کاوشگر خورشیدی پارکر”( Parker Solar Probe) و به افتخار “یوجین پارکر” (Eugene Parker) نام‌گذاری شد. “یوجین پارکر” دانشمند آمریکایی در رشته فیزیک نجومی یا اخترفیزیک است که حدود ۶۰ سال پیش، مقاله‌ای منتشر کرد و آن چه که معتقد بود ماده پرسرعت و مغناطیسم ساطع‌شده از خورشید است را توصیف کرد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*