یکشنبه، ۱۶ شهریور ۹۳ - ۱۱:۵۶

پنج هزار سال پیش کاشان را به دلیل طبیعت پاک و سالمی که داشته به عنوان عروس شهرهای جهان می‌شناختند و با وجود…

پنج هزار سال پیش کاشان را به دلیل طبیعت پاک و سالمی که داشته به عنوان عروس شهرهای جهان می‌شناختند و با وجود تپه‌های سیلک، دروازه تمدن جهان نام گرفته و قطب گردشگری بوده است، اما امروز متأسفانه با داشتن بیش از 1200 اثر تاریخی و جاذبه‌های طبیعی هیچ اثری از آن گردشگری که در گذشته به این منطقه می‌آمد، دیده نمی‌شود.

یک عضو هیئت امنای دانشگاه کاشان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در کاشان با بیان اینکه اولین اصل توسعه نگاه بلندمدت است، گفت: اگر نگاه لحظه‌ای داشته باشیم هیچ جایگاهی در توسعه نخواهیم داشت و مطلقاً به راهکاری نخواهیم رسید.

علی سعیدی با انتقاد از نگاه‌های کوتاه و لحظه‌ای سیاستمداران و مدیران شهری در مباحث توسعه اظهار کرد: مدیریت شهری باید به این موضوع توجه داشته باشد که سال‌های بسیار دور را در نظر بگیرد و برنامه‌های مدیریتی منطقه و شهرستان را بر اساس آن تنظیم کند.

وی ادامه داد: متأسفانه در کشور به خاطر نوسانات و شرایط خاصی که وجود داشته، همه به روزگرایی رسیده‌ایم و به دنبال آن هستیم تا لحظه‌ها را شناسایی نموده و از آن بهره‌برداری کنیم و برای همین افق دور را نمی‌بینیم و عملکردهایمان بر محور توسعه پایدار شکل نمی‌گیرد و جزیره‌ای عمل می‌کنیم.

بنیان‌گذار و موسس بنیاد نخبگان سعیدی با بیان اینکه کاشانی‌ها نخبه هستند، اظهار کرد: نمی‌خواهم از نخبگانی چون سهراب سپهری، فیض کاشانی و هزاران دانشمند شاخص کاشانی بگویم که همه آنها را می‌شناسند، اما فقط این را بگویم که اگر کاشانی‌های فعال در ناسا عطسه کنند ناسا سرما می‌خورد.

سعیدی افزود: 250 کاشانی در ناسا کار می‌کنند و فکر نمی‌کنم از این نخبه‌تر در دنیا داشته باشیم. در هیچ جای دنیا چنین پدیده‌ای که این تعداد از یک شهر در ناسا کار کنند وجود ندارد حتی سابقه ندارد که خود آمریکایی‌ها این تعداد نیرو در ناسا داشته باشند.

وی گمانه زنی‌ها در خصوص توسعه کاشان را در سه محور ذکر کرد و یادآور شد: در خصوص توسعه منطقه کاشان سه محور کشاورزی، توسعه خدمات و توسعه تولید مطرح می‌شود، ولی به اعتقاد بسیاری از کارشناسان پروسه تولید و کشاورزی آنقدرها ساده نیست که به راحتی کاشان را بتواند به جایگاه مطلوب توسعه‌ای رهنمون کند.

این عضو هیئت امنا دانشگاه کاشان تصریح کرد: بخش توسعه خدمات، دسترسی راحت‌تر و بهتری برای شهر ایجاد می‌کند که مقوله گردشگری یکی از مولفه‌های با اهمیت آن است و همه مردم را در این خصوص درگیر می‌کند و باعث سودآوری بیشتری برای شهر می‌شود.

سعیدی با بیان اینکه کاشان بیش از 7000 سال تاریخ دارد، یادآور شد: کمتر شهری در ایران وجود دارد که چنین تاریخ گسترده‌ای داشته باشد. پنج هزار سال پیش کاشان را به دلیل طبیعت پاک و سالمی که در آن زمان داشته به عنوان عروس شهرهای جهان می‌شناختند و به دلیل داشتن تپه‌های سیلک دروازه تمدن جهان نام گرفته و قطب گردشگری بوده است، اما امروز متأسفانه با داشتن بیش از 1200 اثر تاریخی و جاذبه‌های طبیعی هیچ اثری از آن گردشگری که در گذشته به این منطقه می‌آمد، دیده نمی‌شود.

وی با طرح مثالی از دیگر کشورهای دنیا در خصوص رونق اقتصادی منطقه با صنعت گردشگری تصریح کرد: در شهر بیل بائو اسپانیا که شهر مفلوکی بود، صاحب‌نظران پیشنهاد کردند در آن موزه‌ای بسازند که به عنوان گران‌ترین ساختمان دنیا مطرح شود و همین امر این شهر را از رکود اقتصادی نجات داد.

بنیانگذار و موسس بنیاد نخبگان سعیدی افزود: ساختمانی با تیتانیوم و به دست یکی از معروف‌ترین معماران جهان احداث و باعث شد با جذب گردشگر صدها برابر ارزش این ساختمان، ارز وارد شهر شود.

سعیدی گفت: خانه‌ای در پارکی در هامبورگ با عنوان «آقایان، خانم‌ها، هیچ چیزی نیست» نیز مشابه موزه بیل بائو عمل می‌کند و گردشگران داخلی و خارجی ساعت‌ها در صف می‌ایستند تا «هیچ چیز» را ببینند و دنیا به همین سادگی فرصت‌هایی خلق کرده و از آن بهره‌برداری می‌کند.

وی ادامه داد: در دنیایی که این گونه از هیچ پول در می‌آورند ما کاشان را داریم جایگاه بسیار غنی از نظر تاریخ و تمدن دارد. از نظر توانمندی‌های حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. تمدن بشری از سیلک کاشان است. شکل‌گیری اولین تمدن شهرنشینی در کاشان بوده و کهن‌ترین زیگورات متعلق به این منطقه است.

این عضو هئیت امنا دانشگاه کاشان یادآور شد: دنیا برای جذب توریسم و گردشگر کارهای مختلفی انجام داده و همه کارها منوط به داشتن پول نیست. در چین برای اینکه المپیک را متفاوت با دیگر کشور برگزار کنند تصمیم گرفتند به توریسمی که وارد آن کشور می‌شود «لبخند» بزنند و همین کار ساده باعث شد تا المپیک پکن 40 درصد بیش از بقیه المپیک‌ها گردشگر جذب کند.

سعیدی خاطرنشان کرد: کاشان شهری است توانمند و انگیزه‌ها و جذابیت فراوان در تحرک توسعه دارد و مسلماً مردم آماده به حرکت در خصوص مباحث توسعه‌ای هستند. تنها یک جرقه می‌خواهد که این قابلیت‌های سرشار را به جریان انداخته و باعث شکوفایی بیش از پیش منطقه شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.