یکشنبه، ۱۱ آبان ۹۳ - ۰۶:۱۳

سابقه سوگواری و برپایی عزاداری برای امام حسین(ع) به نخستین روزهای بعد از عاشورا، در محرم سال ۶۱ هجری می‌رسد. به گزارش خبرگزاری…

سابقه سوگواری و برپایی عزاداری برای امام حسین(ع) به نخستین روزهای بعد از عاشورا، در محرم سال ۶۱ هجری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، نخستین مراسم سوگواری را حضرت زینب(س) خواهر وی در مسجد کوفه برایش برگزار کرد. قبل از آن نیز در کنار اجساد کشته‌ شدگان در کربلا برگزار شد.

سوگواری ماه محرم مختص شیعیان نیست بلکه در ایران ارامنه نیز دستجات عزاداری دارند. همچنین زرتشتیان در این ماه به عزاداری برای امام سوم شیعیان می‌پردازند و ایشان را داماد ایرانیان می‌دانند چراکه شهربانو دختر یزدگرد سوم همسر امام حسین(ع) بوده ‌است.

برگزاری مراسم و آئین‏‌ها در هر جامعه به ویژگی‏‌های فرهنگی، اجتماعی، تاریخی، جغرافیایی و اعتقادی جامعه بستگی دارد. کمتر مراسمی را می‏‌توان یافت که در دو جامعه یکسان برگزار شود هر چند که می‏‌توانند ریشه‏‌های مشترکی داشته باشند.

همانند سایر نقاط کشور استان همدان نیز از دیر باز آئین‌های ویژه و خاصی در ماه محرم داشته که برخی از این آئین‌ها در کشور زبانزد خاص و عام است.

مردم استان همدان در ایام محرم، در روزهای تاسوعا، عاشورا، سومین روز شهادت حضرت امام حسین(ع) و روز اربعین با تشکیل دسته‌های عزاداری به تکرار مرثیه‌هایی می پردازند که توسط مداحان خوانده می شود.

در هیات‌های عزاداری نیز به طور عام، از وسایلی چون علم، کجاوه، پالکی، چهل چراغ، پرچم، خیمه گاه، بیرق و گهواره علی اصغر(ع) به عنوان نماد عزا و سوگواری استفاده می شود. مراسم شبیه خوانی و تعزیه نیز در روزهای عاشورا و سوم در هر محله و هیات به نوعی اجرا می شود.

یکی از مراسم عزاداری سالار شهیدان در همدان برگزاری مراسم سقاخوانی در ایام محرم است که بسیاری از ارادتمندان به امام حسین علیه السلام در حالیکه با یک دست مشک آب و با دست دیگر کاسه‌ای در دست دارند به یاد تشنه لبان کربلا، عزاداران را سیراب می‌کنند.

این سنت دیرینه به همت و عشق همدانی‌ها به امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل العباس(ع) در استان همدان پا بر جا بوده و نشانه ارادت همدانی‌ها به سقای دشت کربلاست.

در همدان و برخی از شهرستان‌های همجوار آن علاوه بر استفاده از ادوات عزاداری همچون علم و کتل هرساله در سومین روز شهادت یاران امام حسین(ع)، کاروان‌های شترسوار با بنا کردن خیمه‌هایی به یاد خیمه گاه حسینی به راه می افتند و در سوگ آن حضرت به عزاداری می پردازند.

آداب و رسوم مردم همدان در این روز با آداب و رسوم دیگر نقاط ایران متفاوت است و هیات‌های حسینی از نخستین روزهای ماه محرم به بیابان‌های کویری اطراف ایران می روند و با آوردن 20 شتر به همدان در سومین روز شهادت امام حسین(ع)با تزیین آنها، صحنه اسرای دشت نینوا را به تصویر می کشند.

حرکت طایفه بنی اسد، صحنه سازی خرابه شام و خیمه‌های سوخته و صحنه دیر راهب و حرکت منظم آنها از دو خیابان اصلی شهر که تا ساعت دو بعد از ظهر ادامه پیدا می کند از آداب و رسوم خاص مردم همدان است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *