دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۳۳

چقدر خوب است غذاهای سنتی ایرانی همچنان جای خود را بر سر سفره‌ها داشته باشند و فرزندانمان نیز به طعم قرمه سبزی و…

چقدر خوب است غذاهای سنتی ایرانی همچنان جای خود را بر سر سفره‌ها داشته باشند و فرزندانمان نیز به طعم قرمه سبزی و آبگوشت خانگی عشق بورزند نه پیتزا و ساندویچ.

به گزارش فارس، صبا صداقت؛ سلامتی موهبتی است که خداوند متعال به بندگانش هدیه کرده و ما نیز وظیفه داریم از این امانت مراقبت کنیم چرا که اگر سلامت بدنمان به خطر بیفتد مجبوریم خود را از خیلی چیزها محدود و یا محروم کنیم پس باید به سراغ شعار همیشگی پیشگیری بهتر از درمان برویم.

انسانی که از نعمت سلامتی برخوردار است اگر همواره مراقب خود باشد و در سلامتی و تندرستی به سر ببرد می‌تواند خیلی راحت از هر چیز به اندازه و به مقدار کافی بخورد ولی اگر زیاده روی کند قطعا بیماری‌ها به سراغ او می‌آیند.

مقصود از بیماری حتما این نیست که فرد از پا بیفتد، شاید یک دل درد معمولی ناشی از پرخوری ساعت‌ها فرد را به هم بریزد و در بلند مدت او را دچار مشکلات داخلی کند.

تقویت عادات غذایی نادرست می‌تواند بزرگترین ظلم یک انسان به خودش باشد چون وقتی یک رفتار غذایی اشتباه را تکرار کنیم برایمان تبدیل به عادت شده و دفعات بعدی خیلی عادی این کار را انجام می‌دهیم بدون اینکه ذره‌ای ناراحت ضربه خوردن به سلامتی خود باشیم.

به طور مثال خوردن نوشابه در کنار هر وعده غذایی یک عادت ناپسند است که در بسیاری از افراد ایجاد شده و عده‌ای نیز به جای نوشیدن آب از نوشابه استفاده می‌کنند و همین طور این رفتار در فرزندان آنها هم غیر قابل کنترل می‌شود.

زهرا لک از اساتید طب سنتی عقیده دارد که ما نباید هر چیزی را بخوریم و زمانی که دچار مشکل شدیم به فکر درمان بیفتیم که البته بعضی حتی به این فکر نیز نمی‌افتند.

وی با بیان اینکه تغذیه اسلامی بهترین الگو برای افراد است می‌گوید: اگر تابع تغذیه اسلامی و طب سنتی باشیم قطعا آسیب کمتری متوجه ما می‌شود و می‌توانیم سیستم بدنی خود را کنترل کنیم.

لک ادامه می‌دهد: در ابتدا باید مزاج‌ها را بشناسیم و طبق آن خوراکی میل کنیم چرا که اگر در یک روز چندین نوع خوراکی که طبعشان سرد است را میل کنیم و با مزاج ما سازگاری نداشته باشد در بدنمان اختلال ایجاد می‌شود.

این استاد تغذیه اسلامی و طب سنتی بر این باور است که در تغذیه اسلامی فست فودها هیچ جایگاهی ندارند و آثار مخربی بر روی بدن می‌گذارند.

همه این‌ها در حالی است که استقبال از فست فود از طرف مردم بسیار زیاد است و اگر بخواهیم مقایسه کنیم رستوران‌هایی که فست فود ارائه می‌دهند نسبت به رستوران‌های سنتی که معمولا غذای سالم تری دارند، شلوغ‌ترند.

میل و رغبت افراد نسبت به فست فود بسیار زیاد است و درصد بیشتر آنها کودکانی هستند که سن رشد خود را با فست فود می‌گذرانند و در نتیجه دچار چاقی‌های مفرط می‌شوند که برایشان خطرناک است.

کودکان به جای خوردن غذاهای سالم خانگی با شور و اشتیاق فراوان به فست فود علاقه دارند و برخی از آنها به نوعی در خوردن غذاهای آماده دچار اعتیاد شده‌اند.

الهام زبیدی مادر بهار 6 ساله است که می‌گوید فرزندش باید هفته‌ای دوبار حتما فست فود بخورد و در ادامه بیان می‌کند: در خانواده ما عادت شده که هفته‌ای دو بار برای تفریح شام و یا ناهار را بیرون از منزل میل می‌کنیم و ترجیحا غذای انتخابی ما از خانواده فست فودها است.

وی می‌افزاید: متاسفانه بهار از اضافه وزن رنج می‌برد و پزشک خوردن هرگونه فست فود را برای او ممنوع کرده ولی کنترل او واقعا سخت است چون به نوعی به خوردن فست فود و نوشابه عادت کرده است.

زبیدی که ظاهرا از این وضع بسیار رنج می‌برد خواستار توجه بیشتر خانواده‌ها به تغذیه فرزندانشان می‌شود و می‌گوید: در ابتدا که دخترم شروع به غذا خوردن کرده بود و فست فود را با اشتها می‌خورد من و پدرش ذوق می‌کردیم و به مضرات آن بی‌توجه بودیم.

چقدر خوب است غذاهای سنتی ایرانی همچنان جای خود را بر سر سفره‌ها داشته باشند و فرزندانمان نیز به طعم قرمه سبزی و آبگوشت خانگی عادت کنند تا غذاهای پرچربی که علاوه بر اضافه وزن خشونت را در کودکان تشدید می‌کند.

کنترل همه این‌ها بر عهده مادران است که وظیفه آشپزی را بر عهده دارند و باید بدانند که چگونه مراقب خود و خانواده باشند تا این گونه مشکلات دامنگیرشان نشود و همیشه با تغذیه درست بتوانند شاداب و با نشاط باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.