شنبه، ۲۹ شهریور ۹۳ - ۰۷:۲۹

عضو اتاق تعاون قزوین ضمن تاکید بر استفاده نکردن از الگوهای مُسکن برای رفع بیکاری گفت: موانع فعلی اشتغال زنان را باید شناسایی…

عضو اتاق تعاون قزوین ضمن تاکید بر استفاده نکردن از الگوهای مُسکن برای رفع بیکاری گفت: موانع فعلی اشتغال زنان را باید شناسایی کرد تا بدون دغدغه وارد اجتماع شوند و برای این منظور باید به سمت مشاغل پایدار گام برداشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه قزوین، عادلی فر، عضو اتاق تعاون قزوین در سومین نشست کارگروه اشتغال زنان که در جهاددانشگاهی قزوین برگزار شد، اظهار کرد: باید مشاغل را به دو بخش مختص زنان کم سواد و برخی برای فارغ‌التحصیلان تقسیم بندی کرد تا بر این اساس تشکل‌های قوی تشکیل شوند.

کوروش‌زاده، نماینده اتاق بازرگانی صنایع و معادن قزوین در ادامه این نشست خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های صنعت متناسب با بازارهای جهانی نیست و توان اقتصادی کشور برای بازارهای داخلی محدود است و باید برای ورود به بازارهای جهانی آماده شویم.

وی ادامه داد: برای افزایش صادرات غیرنفتی باید از واردات بی‌رویه جلوگیری کرد و علاوه بر آن با آموزش متناسب، فرهنگ کار را نیز تغییر داد.

میرزایی جانشین مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین نیز تصریح کرد: براساس آمار موجود، استان قزوین یک میلیون و 201 هزار و 505 نفر جمعیت دارد و از این تعداد 591 هزار و 761 نفر را جمعیت زنان تشکیل می‌دهند که 49.2 درصد جمعیت استان را شامل می‌شود.

به گفته‌ی جانشین مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین 71.87 درصد جمعیت قزوین بین سنین 15 تا 64 سال هستند که جمعیت فعال را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: به تمام افراد 10 ساله و بیشتر که امکان مشارکت و اشتغال برای آن‌ها مهیا باشد جمعیت فعال اقتصادی اطلاق می‌شود که شامل افراد شاغل و بیکار است.

میرزایی با اشاره به اینکه به کار کمتر از 44 ساعت در هفته اشتغال ناقص می‌گویند، افزود: نرخ بیکاری در سال 91، 12.1 درصد بوده است و نرخ بیکاری زنان در این مدت 17.5 درصد بوده و این در حالی است که نرخ بیکاری در مردان 10.9 درصد بوده است.

وی افزود: در سال 91 سهم شاغلان استان در بخش‌های کشاورزی 21.6، صنعت 36.9، خدمات 41.4 و خصوصی 87.9 درصد بوده است، همچنین در سه ماهه نخست سال جاری نرخ مشارکت استان 37.1 درصد، نرخ بیکاری 10.7، سهم اشتغال در کشاورزی 19.6، صنعت 33 و بخش خدمات نیز 47.3 درصد به ثبت رسیده است.

جانشین مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین با اعلام اینکه در سال 91 بالغ بر 10 هزار نفر توسط کاریابی‌ها به کار گمارده شده‌اند، تصریح کرد: از سال 88 تاکنون تقاضایی در بخش صنعت وجود ندارد و باید برای آمادگی و سامان دادن به بهم ریختگی‌های شغلی بسته‌ای را آماده کرد.

میرزایی یادآور شد: برگزاری دوره آمادگی شغلی سبب افزایش مهارت در فضای کسب و کار خواهد شد و علاوه بر آن با ساماندهی مشاغل خانگی و عرضه آن‌ها به بازار می‌توان گام خوبی برای کاهش نرخ بیکاری زنان برداشت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.