شنبه، ۰۳ خرداد ۹۳ - ۰۵:۲۷

علیرضا محجوب عصرجمعه در برنامه مناظره شبکه یک سیما با محور سبد حمایتی دولت گفت: آخرین داده ها نشان می دهد که در…

علیرضا محجوب عصرجمعه در برنامه مناظره شبکه یک سیما با محور سبد حمایتی دولت گفت: آخرین داده ها نشان می دهد که در سال 1392 خط مطلق فقر 920 هزار تومان ، حداقل مبلغ مورد نیاز، در شهر و 700 هزار تومان در روستا است و این خلاء باید پر شود.

وی با اشاره به این که آمار حاکیست بخش عمده جمعیت برخی استان های دوردست کشور در خط مطلق فقر قرار دارند ، افزود: کشاورزان و همه اقشار جامعه اساس عزت ما هستند، آنها مفت خواری و رانت خواری نمی کنند، پول های بادآوده ندارند و حاصل زحمت خود را می خورند.

دبیرکل خانه کارگر با اشاره به اینکه لزوما ما نمی توانیم خود را متعهد به کلیاتی بدانیم که در مسیرش حرکت کرده ایم، افزود: قانون اساسی در اصل 43 همان جایی که مبحث اشتغال، صنعت و حمایت از تولید را مطرح کرده است، این موضوع را با تامین خوراک، پوشاک و مسکن و نیازهای درمانی آغاز می کند.

وی با تاکید بر این که همه نیازها قطعا کالا نیست، افزود: خدمات هم از جمله نیازهاست به طوری که هنوز خط بی سوادی در جامعه ما کور نشده و فرزندانی هستند که به خاطر فقر و تامین نشدن هزینه های تحصیلی نمی توانند به مدرسه بروند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: سالهاست که می خواهیم راه های اساسی مانند بیمه بیکاری را برای متقاضیان کار پیش ببریم اما نمی شود. از مجلس قبل تا حالا گرفتار هستیم چراکه مرتب این تقاضا به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده می شود و برمی گردد.

وی با بیان این که ما در سوئیس و فرانسه زندگی نمی کنیم، افزود: تورم ما در سال گذشته بالاترین رقم تورم در جهان بود برای همین اساس باید با ابزار رانت خواری در کشور مقابله کرد.

دبیر کل خانه کارگر گفت: ما به عنوان جامعه کارگری پیشنهاد خود را برای افزایش میزان دستمزد کارگران در سال 1393 اعلام کردیم و تاکیدمان بر افزایش 35 درصدی حقوق با توجه به تورم موجود بود.

وی با انتقاد از تصویب حداقل دستمزد 608 هزار تومانی کارگران در سال جاری گفت که این میزان افزایش نسبت به تورم حدود 35 درصدی کمتر است.

محجوب یادآور شد: اگر یک سبد حداقل غذایی را در نظر بگیریم که دو هزار کالری را در روز برای یک نفر تامین کند در می یابیم که مردم فقیر ما برای تامین همین حداقلی نیز دچار مشکل هستند.

سی و پنجمین برنامه مناظره شبکه یک سیما امروز با حضور کارشناسان و صاحبنظران به موضوع سبد حمایتی دولت می پردازد.

کدام راه را برای تامین امنیت تغذیه خانواده های نیازمند کارآمدتر می دانید؟ 1.ارائه سبد کالا 2.ارائه بن مواد غذایی و 3. پرداخت نقدی ، سوال نظرسنجی این هفته برنامه مناظره است.

اقتصام (3)1070**1561

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.