جمعه، ۲۷ تیر ۹۳ - ۰۳:۳۴

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر امینی روز پنجشنبه در نشست گروه کاری چشمه بل در سنندج افزود: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته،…

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر امینی روز پنجشنبه در نشست گروه کاری چشمه بل در سنندج افزود: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، تخریب سدها آغاز شده است و در کشور آمریکا در سال 2012 حدود 50 سد تخریب شد.

وی اظهار کرد: وضعیت سازی در کشور ما هنوز به مرحله تخریب نرسیده است اما باید مسائل مختلف را در سدسازی مدنظر قرار داد.

وی با انتقاد از طرح انتقال آب سد داریان، گفت: در هیچ جای دنیا آب را به این شیوه از مکانی به مکان دیگر منتقل نمی کنند.

وی که عضو گروه کاری نجات چشمه بل نیز هست ادامه داد: در ساخت سد داریان نیز باید ملاحضات مختلف از جمله تحقیقات زیست محیطی دقیق تری صورت می گرفت.

به گفته وی در طول یک ماه اخیر فعالیت ها و تلاش های مهمی برای نجات چشمه بل صورت گرفت که چشمگیر بود.

وی افزود: برای چشمه بل باید نسخه صادرات و ارزآوری می پیچیدند نه اینکه آن را در مجاورت سدی قرار دهند که ممکن است آن را زیر آب ببرد.

امینی از اینکه پیش از نجات چشمه بل، کارفرما به سرعت به ساخت سد ادامه داده است انتقاد کرد و گفت: با توجه به اینکه آبگیری سد داریان منوط به نجات چشمه بل شده است، پس طرح نجات بخشی باید قبل از ساخت سد انجام می شد.

وی با اشاره به طرح فعلی کارفرما در رابطه با چشمه بل، گفت: این طرح عملی نیست حتی اگر فرض عملی شدن را در نظر بگیریم عمر مفید پمپاژ آب به ارتفاع 120 متری، 15 سال است.

چشمه آب معدنی ˈبلˈ با آبدهی حدود چهار هزار لیتر در ثانیه یکی از پر آب ترین چشمه های غرب کشور است که با آبگیری سد داریان در زیر ستونی از اب به ارتفاع 100 متر غرق خواهد شد.

طرح فعلی کارفرمای سد داریان برای نجات چشمه بل ˈطرح پلاگ مجرای سیفونیˈ است که بر اساس ان آب چشمه به ارتفاع 150 متری دریاچه سد منتقل می شود.

وی پرسید: چطور دو هزار لیتر در ثانیه را 120 متر می خواهند به ارتفاع بالا ببرند.

وی یادآور شد: کارفرما ماهیت آب چشمه را هنوز نشناخته است، مسیر آن را پیدا نکرده و آن را سیفونی می داند، در چنین شرایطی طرح نجات بخشی معنا پیدا نمی کند.ک/2

570/533

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبير:
newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.