یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۳

چند سالي ست که ديگر داروخانه ها از عرضه داروهاي ترک اعتياد و مسکن هايي مانند ترامادول و متادون بدون نسخه خودداري مي…

چند سالي ست که ديگر داروخانه ها از عرضه داروهاي ترک اعتياد و مسکن هايي مانند ترامادول و متادون بدون نسخه خودداري مي کنند. هر چند داروخانه هايي در سطح شهر ديده مي شوند که به طمع چند ريال بيشتر اين داروها را در اختيار مراجعه کنندگان قرار مي دهند اما به ظاهر اين داروها بدون نسخه عرضه نمي شوند و بسياري از داروخانه ها متعهد به اين قانون هستند.

به گزارش ابتکار، در طول مدتي که اين قرص ها به صورت آزاد عرضه شد شهر را به تسخير در آورد نيت پشت اين اقدام به نظر خير خواهانه مي آمد کمک به افراد درگير اعتياد براي کنار گذاشتن اعتياد به مخدر، در سال هايي که ماده اي به اسم کراک شهر را به وحشت انداخته بود. اما با مشخص شدن عواقب عرضه آزاد قرص ترامادول و تبديل شدن اين مسکن به شاخه مهمي از اعتياد در جامعه،عرضه بدون نسخه آن متوقف شد. اما شيوع اين نوع مسکن ها به هيچ عنوان از بين نرفت. قرص هايي که براي درد هاي شديد و کمک به ترک اعتياد ساخته و عرضه مي شوند حالا تبديل به معضلي شده اند که سال هاست قشر وسيعي از جامعه را درگير خود کرده است. جامعه مصرف کننده نيز بسيار وسيع است اما شيوع مصرف بين جوان ها و در نهايت تاسف بين دانش آموزان گوياي خطري ست که کارش از تهديد گذشته است.

عطاري يا همان داروخانه سنتي جايي بود براي تهيه عرقي جات و دم نوش ها و خشک بار و واجبي…. حالا بسياري از اين اماکن که به صورت قارچ گونه در تهران تکثير شده اند چند قلم ديگر به اجناس خود اضافه کرده اند و فروش داروهاي سنتي بهانه اي شده براي کسب در آمد اصلي از راه فروش قرص هاي ترک اعتياد، در کنار عرضه ي غير قانوني مسکن هايي مانند ترامادول و متادون در بعضي از اين اماکن، قرص هايي دست ساز تحت عنوان قرص ترک اعتياد توسط مغازه داران تهيه و به دست مصرف کنند گان مي رسد. قرص هايي با نام گول زننده گياهي که حالا به شاخه مهمي از اعتياد تبديل شده اند. اين مواد به صورت آزاد به فروش مي رسند و بسياري از مصرف کنند گان با اين خيال که در حال مصرف مسکني بدون عوارض داروهاي شيميايي هستند با مراجعه به عطاري ها جنس خود را تهيه مي کنند.

با يکي از اين فروشند گان که صحبت مي کرديم گوني حاوي مواد اوليه اين قرص ها را نشانمان مي دهد برخلاف تصوري که از عطار ها در ذهن داشتيم عطارهاي معاصر را جوان ها تشکيل مي دهند و از کسب و کار راضي، بين مراجعه کنندگان هم کمتر کسي ديده مي شود که براي خريد عرق يا صابون مراغه يا توت خشک آمده باشد مشتري ها اغلب براي گرفتن قرص اينجا مي آيند. فروشنده پاسخي به اينکه اين مواد را به صورت عمده از کجا به دست مي آورد نمي دهد و فقط تاکيد دارد اين مواد گياهي هستند، يک گوني پر از پودري نارنجي رنگ اين محتويات با دست وارد کپسول هايي در اندازه ها ي مختلف مي شود يک دوز بندي تخميني، کپسول هاي کوچک، بزرگ و متوسط يک کارگاه قرص سازي به ظاهر قانوني و آزاد، کسب و کاري پر در آمد. مراجعه کنندگان قرص ها را به صورت دانه اي يا در بسته هاي چند تايي تهيه مي کنند بعضي اعتياد ديگري ندارند و براي سرخوشي اين قرص ها ي به شدت اعتياد اور را تهيه مي کنند و بسياري از آنها به اميد کنار گذاشتن اعتياد به ترياک يا هروئين و ساير مواد رو يه اين قرص ها مي آورند و بعد از مدتي خبر دار مي شوند که فقط ماده مصرفي خود را عوض کرده اند.اين فروشندگان کارشان خطرات ساقي گري را به هيچ وجه ندارد و مالياتشان را هم پرداخت مي کنند اما اين ماده اي که داخل قرص ها پر مي کنند چيست؟ مراجعه کنندگاني که با نيت کنار گذاشتن اعتياد يا جوان هايي که براي سرخوشي انها را تهيه مي کنند در حال مصرف چه چيزي هستند؟

اين قرص ها که گفته مي شود ابتدا از هند وارد شده اند با نام هاي “دراگون” و ” دتا ” عرضه مي شوند. و مثل مخدر هاي ديگر حالا در داخل توليد مي شوند. دتا کاملآ مضر براي معده ميباشد وبدليل اينکه سيستم دروني را به هم ميريزد بر روي اعصاب تآثير منفي گذاشته و شخص را دچار ناراحتيهاي اعصاب ميکند و روح وروان بيمار را به هم ميريزد. دتا تآثيرات بسيار بد و خطرناکي بر کليه و کبد دارد و خطر ناکترين قسمت اين دارو زماني است که شخص با دتا اقدام به ترک اعتياد ميکند به صورتي که در زمان مصرف دتا موروفين طبيعي بدن از کار ميافتد و چون دتا خود اعتياد آور است شخص به اين دارو معتاد ميشود ولي بعد از مدتي بدن از دتا اشباع شده و ديگر دتا جوابگوي بدن نيست بنا براين چون سم زدائي بطور صحيح انجام نشده حالات خماري خود را نشان ميدهد بيقراري و درد بدن شروع شده و موروفين بدن نيز کاهش يافته و بيمار به ناچار دوباره به مواد مخدر روي مي آورد ولي براي اينکه بتواند بدن خود را به حالت اوليه برگرداند ناچار است که مصرف خود را به سه برابر برساند و اين نتيجهء درمان خودسرانهء اعتياد با دتا بوده و شخص بيمار از چاله به چاه مي‌افتد.

اعتياد تبديل به کسب و کار بزرگي شده در کنار سوداگران که سود بزرگ را کسب مي برند، تاجر هايي نيز به کسب و کاري قانوني مشغول هستند و با کمک تبليغات در کانال هاي تلويزيوني و روزنامه ها تحت عنوان ترک اعتياد با قرص هاي گياهي و بازگشت به زندگي، سود نه چندان تميز خود را از اين بازار مي برند.
اين که اعتياد در شهر بيداد مي کند ومبارزه با مواد پر خطري مثل شيشه در اولويت است دليل بر ناديده گرفتن تبديل عطاري ها به بنگاه پخش مواد هست؟ تجارت دارو در توپخانه به رسميت شناخته شد و حالا تبديل شدن عطاري ها به دراگ فروشي نيز انگار توسط مسئولين امري پذيرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.