دوشنبه، ۱۶ بهمن ۹۶ - ۰۲:۱۴
سلامت جسمی

همه ما می دانیم که زمان به سرعت می گذرد، حتی اگر شما هم استاد برنامه ریزی باشید گاهی آنقدر درگیر زندگی و…

همه ما می دانیم که زمان به سرعت می گذرد، حتی اگر شما هم استاد برنامه ریزی باشید گاهی آنقدر درگیر زندگی و کار می شویم که اصلا نمی فهمیم وقت چطور می گذرد، تازه اگر خیلی خوش شانس باشیم می توانیم کمی زمان برای با خود بودن گیر بیاوریم.

سلامت و وزن مناسب هم چنین حالتی دارد، بدون ورزش و خوردن غذای سالم ناگهان زمانی به خود می آییم که کار از کار گذشته و کیلو های اضافه در سراسر بدن خودنمایی می کنند که در این میان نشانه هایی وجود دارد که اگر به آنها توجه کنید می توانید خیلی سریع متوجه اضافه شدن وزن شوید، برای اینکه کنترل این منطقه از زندگی تان را از دست ندهید این موارد را به خاطر بسپارید.

اگر فقط کمی توجه داشته باشیم جواب همه سوالات پیشمان است. ذهنتان چیزی را زمزمه می کند؟ آیا به خود می گویید …

  • لباس هایم تنگ شده اند.
  • خیلی وقت است که ورزش نکرده ام.
  • اخیرا خیلی غذاهای پرکالری خورده ام.
  • آخرین بار که غذای سالم خوردم کی بود؟

تناسب اندام
بیشتر مواقع خودمان می دانیم که به کاهش وزن نیاز داریم، فقط نمی خواهیم پیش خودمان اعتراف کنیم. خودتان جواب این سوال ها را دارید، اما گفتنش رو راستی می خواهد.

نادیده گرفتن چیزی که می دانید تنها باعث استرس و فشار روانی می شود. همین که به جای نگرانی وارد عمل شوید، این بار روانی و فیزیکی کاسته می شود.

همسرتان از خروپف هایتان شاکی شده: خروپف با صدای بلند می تواند نشانه ی آپنه خواب باشد، شرایطی که در آن هنگام خواب به مدت حدودا ۱۰ ثانیه نفس کشیدن قطع می شود و در نتیجه این اختلال باعث کاهش اکسیژن موجود در خون می شود و همچنین باعث بی خواب شده چون فرد را از خواب بیدار می کند.

اصلی ترین دلیل آپنه خواب اضاف وزن است. اگر در طول روز احساس خستگی می کنید و اطرافیان می گویند که وقت خواب با صدای بلند خروپف می کنید ممکن است دچار آپنه خواب شده باشید که در این میان اگر می خواهید درگیر مراجعه به پزشک نشوید بهتر است وزن کم کنید، این کار باعث می شود تا حدود زیادی مشکل خوابتان حل شود.

مفاصل درد می کند یا آسیب دیده: تمام مدت زانوها، پاها و کمرتان درد می کند؟ وزن اضافی روی مفاصل فشار می آورد و می تواند بافت دور آنها را کم کند در نتیجه مفاصل شروع به درد گرفتن می کنند و حرکت مشکل می شود.

وقتی با کوچکترین تحرک نفس کم می آوربد: با کمی ورزش و یا حتی بالا رفتن از پله های خانه از نفس می افتید؟ همینطور که وزن اضافه می کنید، ظرفیت تنفسی برای عملکرد عضلات نیز کاهش می یابد. از نفس افتادن و کم تحرکی با هم در ارتباط هستند، این یعنی قلب و ریه ها به آن اندازه که باید تمرین داده نشده اند.

physical fitness

بهانه می آورید:اگر دائما برای ورزش کردن و غذای سالم خوردن انواع بهانه ها را برای خود می تراشید، ممکن است به چیزی بیشتر از ترک بهانه نیاز داشته باشید.عقلانی جلوه دادن بهانه ها بهترین روش است تا فقط در همان لحظه احساس خوبی پیدا کنیم. اگر خودتان را دوست دارید پس کاملا با خود صادق باشید که در چنیم مواقعی اگر از بهانه آوردن برای نادیده گرفتن اضافه وزنتان استفاده می کنید، تنها به بدن خود گوش دهید، بدن هرگز دروغ نمی گوید.

افزایش سایز دور کمر: اگر BMI رو به افزایش بود و دور کمر نیز بیش از ۸۹ سانت، یعنی وقت کاهش وزن رسیده. تحقیقات نشان داده اگر دور کمر از ۸۹ سانت بیشتر شود خطر دیابت، فشار خون و کلسترول بالا همگی با هم افزایش می یابد.

BMIاز قد و وزن استفاده می کند تا چربی بدن را تخمین بزند و فرد را در یکی از دسته های کمبود وزن، اضافه وزن و یا وزن طبیعی قرار دهد. BMI کمتر از ۱۸٫۵ را کمبود وزن می نامند. اگر بین ۱۸٫۵ و ۲۴٫۹ باشید، طبیعی به حساب می آیید، BMI 30 و بالاتر نیز دارای اضافه وزن به حساب می آیند.

یک دیدگاه برای “علائمی که نشان می دهد سلامت جسمی شما به مخاطر افتاده است ؟”

  1. نیوشا گفت:

    وای چه جالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *