چهارشنبه، ۰۵ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۰

کارشناس مراکز مشاوره و روان‏‎شناختی اداره کل بهزیستی استان یزد گفت: البته طلاق عاطفی به عنوان یک متغیر جدی و اصلی در طلاق‌های…

کارشناس مراکز مشاوره و روان‏‎شناختی اداره کل بهزیستی استان یزد گفت: البته طلاق عاطفی به عنوان یک متغیر جدی و اصلی در طلاق‌های قانونی، نقش ایفا می‌کند.

حسین‌علی دهقانی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، طلاق عاطفی را وضعیتی خواند که زن و شوهر در یک فضای مشترک زندگی می‌کنند ولی تعاملات عاطفی، جنسی، اجتماعی و اقتصادی، ضعیف و دلسردکننده‌ای دارند.

وی افزود: در این وضعیت زوج‌ها از لحاظ عاطفی از یکدیگر راضی نیستند و یک نارضایتی عاطفی وجود دارد.

دهقانی‌زاده بیان کرد: مشاهدات بالینی در مراجعه‌کنندگان به مراکز مشاوره نشان می‌دهد که زوج‌ها خصوصاً خانم‌ها از عدم توجه عاطفی از سوی همسر خود رنج می‌برند ولی آمار دقیق و مستندی در این حوزه وجود ندارد که فراوانی طلاق عاطفی را نشان بدهد.

وی، مهمترین علت طلاق عاطفی در استان را ضعف در مهارت‌های ارتباطی و عاطفی خواند و خاطرنشان کرد: البته تعارض‌های زناشویی در حوزه‌های متعددی مثل حوزه‌های اقتصادی، خانوادگی و اجتماعی در شکل‌گیری طلاق عاطفی نقش دارند.

این کارشناس، راهکارهای پیشگیری از این آسیب اجتماعی در استان را اجرای برنامه‌های آموزشی مبتنی بر غنی‌سازی رابطه عاطفی و جنسی به زوج‌ها به عنوان مهمترین رکن پیشگیری در این حوزه برشمرد.

وی همچنین آموزش از طریق کتاب، فیلم و نمایش را در این رابطه بسیار اثر بخش خواند.

دهقانی‌زاده به زوج‌های درگیر این آسیب اجتماعی پیشنهاد کرد که به منظور بهبود رابطه عاطفی خود از خدمات تخصصی مشاوره و روان‌شناسی بهره‌مند گیرند و انگیزه لازم را برای تغییر وضعیت خود داشته باشند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *