سه شنبه، ۲۱ مرداد ۹۳ - ۰۳:۰۹

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: مادر باردار به دلیل نیاز شدید به پلاکت خون، جان خود را از دست داد. دکتر رضا…

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: مادر باردار به دلیل نیاز شدید به پلاکت خون، جان خود را از دست داد.

دکتر رضا احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، با تأسف از درگذشت سومین زن گنابادی در مورد این واقعه، اظهار کرد: مرحومه مرضیه دلاوری از ساعت 11 ظهر، روز پنج شنبه گذشته در بیمارستان 22 بهمن گناباد بستری شده و تا ساعت 3:30 دقیقه صبح روز جمعه گذشته هیچ مشکلی نداشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد افزود: پزشک متخصص در این مدت چهار بار بر بالین بیمار حاضر شده و علائم بیمار را ثبت کرده است.

وی ادامه داد: طبق گفته نزدیکان، مرحومه از 2 یا 3 روز قبل احساس کرده حرکات جنین کم شده و و صبح روز پنج شنبه به بیمارستان مراجعه کرده و بهورز تأکید کرده که سریعا سونوگرافی انجام شود.

احمدی با بیان اینکه نتیجه سونوگرافی هم مشخص کرده که جنین مرده است، گفت: جنین مرده باید زایمان طبیعی شود و نمی‌توان سزارین کرد و اگر سزارین انجام می‌شد پزشک مورد بازخواست قرار می‌گرفت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد اضافه کرد: تا موقعی که زایمان شروع نشده بود بیمار هیچ مشکلی نداشته است وعلائم حیاتی وی هم کاملا خوب بوده است و هنگامی که زایمان پایان یافت مشکلات بیمار شروع شده است. بعد از زایمان، بیمار اختلال انعقادی پیدا می‌کند و دچار خونریزی می‌شود و در ساعت 6:30 صبح پزشک مجبور به برداشتن رحم نیز می‌شود اما مؤثر واقع نمی‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد همچنین گفت: متخصص شیفت با پزشک معین در مشهد و متخصص خون تماس می‌گیرد و به جمع‌بندی می‌رسند که بیمار به مشهد اعزام شود تا مداوای وی در مشهد ادامه یابد.

وی افزود: به مرحومه 12 واحد خون و 12 واحد پلاسما تزریق شده ولی مشکل بر سر پلاکت بوده که یک فرآورده خونی کمیاب است و به دلیل اینکه ماندگاری آن بیش از 3 روز نیست ما از مشهد برای تامین پلاکت درخواست می‌کنیم که این کار نیز انجام شده و پلاکت‌ها در بین راه به بیمار رسانده‌ شد.

احمدی خاطرنشان کرد: در بین راه آمبولانس پنچر می‌شود و سریعا پنچری گرفته می‌شود اما در بین راه متأسفانه به دلیل نیاز شدید به پلاکت، بیمار جان خود را از دست می‌دهد.

احمدی با بیان اینکه سالانه حدود 2500 زن در گناباد زایمان می‌کند، گفت: ازسال 1388 تاکنون 2 مورد در گناباد و یک مورد در بجستان فوت کرده است.

وی در مورد مادر باردار بجستانی نیز گفت: مادر باردار بجستانی در منزل خود فوت کرده است و در آمبولانس توسط تکنیسین اورژانس، عمل سزارین انجام شده و نوزاد را نجات داده‌اند.

احمدی در مورد اولین زن در گناباد که در بهمن سال 1392 فوت کرد نیز گفت: منتظر نتیجه پزشکی قانونی هستیم و تا آن موقع نمی‌توان در مورد آن اظهار نظر کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در مورد مشکل نبود پلاکت در گناباد نیز گفت: قطعا برای این مهم نیز تمهیداتی اندیشیده خواهد شد.

احمدی در مورد اینکه پزشکان متخصص زنان چندین مریض را به داخل اتاق طبابت می‌آورند و همگی را به یکباره ویزیت می‌کنند، نیز گفت: این کار درستی نیست و قابل قبول هم نیست و بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد و اگر اینکار مشاهده شود برخورد جدی خواهد شد.

وی همچنین گفت: وقتی مرگ مادری صورت می‌گیرد یک تیم پرسش‌گری تشکیل می‌شود و از تمام افراد دخیل در پروسه و خانواده بیمار مصاحبه می‌شود و مصاحبه‌ها در کمیته دانشگاه بررسی می‌شود و پس از فرستادن به وزارتخانه، افراد متخصص در مورد آنها اظهار نظر می‌کنند و نواقص کار مشخص می‌شود.

وی تأکید کرد: هر کدام از افرادی که دخیل بوده‌اند قصوری داشته باشند طبق قانون به کمیسیون نظام پزشکی ارجاع داده می‌‍شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان اینکه قبل از مشخص شدن چیزی نباید افراد را مقصر دانست، افزود: در هر ماه حدود 200 زن در این شهر وضع حمل می‌کند و پخش هر خبری آرامش شهر را بهم می‌ریزد.

وی خاطرنشان کرد: ما از جهت حفظ آبرو و احترام پزشک‌مان به این روند کاری معترضیم و باید در برابر حق پزشکمان پاسخگو باشیم و تأکید می‌کنیم چنانچه هر گونه قصوری از طرف پزشک یا پرسنل شیفت باشد با آنها برخورد جدی می‌کنیم.

دکتر ابوالقاسم صادقپور، رییس سازمان نظام پزشکی گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان، با بیان اینکه نباید با انتشار یک خبر امنیت شغلی پزشکان را به خطر انداخت، گفت: وقتی مادری باردار فوت می‌کند از خود وزارتخانه تا دانشگاه علوم پزشکی، پزشکی قانونی و نظام پزشکی و حتی شخص دادستان همه درگیر می‌شوند.

وی با بیان اینکه در این موارد هیچ‌گاه نمی‌توان به نفع پزشک یا شخص دیگری حکم صادر کرد، اضافه کرد: در این موارد تک تک مراجع درگیرند و حتی جدا از هم و با وسواس بیشتری پرونده را پیگیری می‌کنند.

رییس سازمان نظام پزشکی گناباد افزود: در مورد فوت اولین زن در بهمن‌ماه سال گذشته تاکنون سه بار به پزشکی قانونی مکاتبه شده تا تسریع در ارسال نتیجه کالبدشکافی صورت گیرد و ما بتوانیم به استناد آن رأی صادر کنیم. یک کالبدشکافی عادی معمولا جوابیه آن ظرف مدت 2 ماه می‌آید ولی برای مرگ مادری به دلیل اینکه یک حساسیت خاص دیگری وجود دارد پزشکی قانونی باید به چند ارگان پاسخگو باشد.

وی تصریح کرد: تاکنون نتیجه کالبدشکافی از طرف سازمان پزشکی قانونی ارسال نشده است.

صادقپور گفت: سال گذشته 2500 عمل زایمان در گناباد انجام شده و مطمئنا از این تعداد، افرادی هم هستند که عارضه دار هستند یعنی حاملگی برایشان خطرناک است و باید تحت مراقبت ویژه‌ای باشند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.