شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۷:۱۳

یک متخصص کودکان گفت: متولد شدن نوزاد با وزن کم، آنو اکسید مغزی و سندروم تنفسی از جمله علل حملات سیانوتیک است. به…

یک متخصص کودکان گفت: متولد شدن نوزاد با وزن کم، آنو اکسید مغزی و سندروم تنفسی از جمله علل حملات سیانوتیک است.

به گزارش ایسنا، دکتر فتح‎الله شفیع‎زاده با بیان این مطلب افزود: متأسفانه با توجه به وضعیت معیشتی خانوارها، آنها کمتر رغبت به بستری کردن کودکان خود در بیمارستان‎ها دارند در حالی که بیماران در سنین کودکی، نوزادی و شیرخوارگی مشکلات حادی را با خود دارند که نوزادان را با مرگ مواجه می‎سازد.

وی ادامه داد: متأسفانه در برخی مراکز درمانی در شهرستان‎ها، کمبود و عدم وجود تجهیزات لازم باعث مرگ و میر بیشتر نوزادان شده است.

این متخصص کودکان با بیان اینکه سن نوزادان و اطفال مخاطره‎پذیر است و نیاز است که مادران به این مهم توجه ویژه‎ای داشته باشند، تصریح کرد: البته در بسیاری از بیمارستان‎ها امکاناتی وجود دارد که استفاده از آنها می‎تواند کمک کند تا شرایط بحرانی حاکم بر خانواده نوزاد بیمار راحت‎تر گذرانده شود.

دکتر شفیع‎زاده با بیان اینکه کبودی لب‎ها یا حملات سیانوتیک ممکن است معلول علت‎هایی باشد که متولد شدن نوزاد با وزن کم، آنو اکسید مغزی و سندروم تنفسی(RBC) از جمله علل حملات سیانوتیک است.

این متخصص کودکان با تأکید بر اینکه مننژیت و مسائل قلبی در سنین کودکی، نوزادی و شیرخواری کمتر منجر به حملات سیانوتیک می‎شود، اظهار کرد: در مواردی والدین باید بدانند که اگر فرزندشان سیانوز دارد ممکن است مشکل قلبی نیز داشته باشد.

وی ادامه داد: در روزهای اول زندگی ممکن است نوزاد مقداری کبود یا خاکستری رنگ باشد این امر تا اندازه‎ای طبیعی است و با مرور زمان با شیر خوردن نوزادان حل می‎شود.

شفیع‎زاده ورود شیر به ریه، خونریزی مغزی، انسداد بینی، تشنج نوزاد بر اثر کمبود کلسیم، سدیم، قند خون و منیزیم را از دیگر علل بروز سیانوتیک در نوزادان برشمرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.