شنبه، ۲۸ تیر ۹۳ - ۰۸:۳۷

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی روز های یکشنبه،سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری جلسات علنی برگزار می…

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی روز های یکشنبه،سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری جلسات علنی برگزار می کند.

کمیسیون اصل نود

کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در یکشنبه هفته جاری نشستی با مسئولان ستاد مبارزه با موادمخدر برای بررسی اقدامات انجام شده در حوزه مبارزه با موادمخدر و روان‌گردانها خواهد داشت.

علاوه براین نمایندگان عضو کمیسیون اصل نود نشستی با دستگاههای فرهنگی ذی‌ربط درخصوص برنامه‌ها و اقدامات انجام شده در سال اقتصاد و فرهنگ با ملاحظه تأثیر وضعیت فرهنگی در تحقق شعار حماسه اقتصادی و اقتصاد مقاومتی سه شنبه هفته جاری برگزار می کنند.

 

کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی

کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی دوشنبه هفته جاری ضمن انتخاب هیات رئیسه جدید گزارش اولیه کمیسیون درخصوص اقتصاد مقاومتی را نیز جمع بندی خواهد کرد، رئیس مجلس شورای اسلامی چندی پیش در دیدار نمایندگان با مقام معظم رهبری از 308 برنامه عملیاتی مجلس شورای اسلامی برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی خبر داده بود.علاوه براین ادامه بررسی لایحه اساسنامه سازمان پست جمهوری اسلامی ایران نیز در دستور کار این کمیسیون قرار دارد.

کمیسیون آموزش و تحقیقات

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در جلسه یکشنبه هفته جاری 4نفر ناظر برای شورای‌عالی عتف و 2نفر ناظر برای شورای‌عالی گزینش انتخاب می کند علاوه بر این رئیس  سازمان بازنشستگی جهت بررسی موضوع بازنشستگی اعضای هیأت علمی قبل از 1384  نیز در کمیسیون حضور می یابد. بررسی لایحه تصویب کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه و جمع‌بندی سفرهای استانی(کرمان، سیستان و بلوچستان، اردبیل) با حضور معاونان وزارت آموزش و پرورش، رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای و رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی نیز روز یکشنبه در دستور کار کمیسیون قرار دارد.

روز دوشنبه نیز جلسه کارگروههای آموزش و پرورش برای بررسی طرح استفساریه الحاق دو تبصره به ماده (17) در خصوص قانون تعیین استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزیدر وزارت آموزش و پرورش در دستور کار کمیسیون قرار دارد.

علاوه بر این کمیته تحقیقات و فناوری وضعیت شرکتهای دانش‌بنیان را بررسی خواهد کرد.کمیته علوم انسانی و اسلامی شدن دانشگاهها نیز از معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی جهت ارائه گزارش دعو به عمل آورده است .کمیته  آموزشهای مهارتی نیز از رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای جهت بررسی مشکلات فنی و حرفه‌ایدعوت کرده است. کمیته آموزش عالی و آموزش پزشکی نیز طرح ساماندهی آموزش عالی کشور را بررسی می کند.

کمیسیون اجتماعی

نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی یکشنبه هفته جاری طرح یک‌فوریتی الحاق یک تبصره به ماده(5) قانون گزینش معلمان و کارکنان آموزش و پرورش را بررسی می کنند این طرح به کل قانون گزینش کشور تسری یافته و بر لزوم گرفتن استعلام از وزرات اطلاعات برای استخدام تاکید دراد.علاوه بر این ادامه بررسی لایحه کاهش ساعت کار زنان شاغل و  انتخاب 4نفر از اعضاء جهت عضویت در شورای عالی اداری و  انتخاب 2نفر از اعضاء جهت عضویت در شورای توسعه مدیریت و سرمایه‌انسانی نیز در دستور کمیسیون قرار دارد.

علاوه بر این روز دوشنبه کمیسیون اجتماعی با مسئولان دیوان محاسبات نشست مشترکی را برگزار میکند.

نمایندگان عضو این کمیسیون روز سه شنبه لایحه الحاق سازمان تعاونی کادر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران(اتکا) به فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی،  لایحه الحاق سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح به فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی را نیز بررسی خواهندکرد. وزیر  تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور پاسخگویی به سؤالات 3 نماینده مجلس شورای اسلامی در کمیسیون حضور می یابد. نمایندگان عضو این کمیسیون در مراسم جشن رمضان کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز روز سه شنبه شرکت خواهند کرد.

کمیسیون اقتصاد 

نمایندگان عضو کمیسیون اقتصاد هفته جاری اعضای ناظر خود بر هیأت امنای صندوق توسعه ملی، هیأت نظارت اندوخته اسکناس، شورای پول و اعتبار، کارگروه ایجاد تسهیل و تسریع و صدور مجوز از دستگاههای اجرائی، هیأت واگذاری فعالیتها و بنگاههای دولتی به بخش غیردولتی، شورای عالی آمار، شورای عالی اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم(44) قانون اساسی، را  به استناد بند(1) ماده(218) آیین‌نامه داخلی و براساس قوانین برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، قانون اصلاح قانون پولی و بانکی، قانون اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم(44) قانون اساسی انتخاب کرده و به صحن علنی مجلس معرفی خواهند کرد.

علاوه بر این بررسی لایحه الحاق جزیره هرمز به محدوده آزاد قشم  و لایحه اجازه مشارکت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه صدوق بین‌المللی پول جهت کاهش فقر و ارتقای رشد(PRGT) در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار دارد.نمایندگان در پایان جلسه روز یکشنبه کمیسیون نشستی با رئیس و مسئولان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران در محل اتاق خواهند داشت.

کمیسیون اقتصاد روز سه شنبه  تقاضای تحقیق و تفحص عده‌ای از نمایندگان  از عملکرد بانکهای خصوصی، دولتی و مؤسسات اعتباری و تقاضای تحقیق و تفحصی درخصوص عملکرد بانک سرمایه را نیز بررسی خواهند کرد.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

کارگروه امنیت کمیسیون هفته جاری طرح تأمین آب کشاورزی و شرب فلات مرکزی، شرق و جنوب شرق ایران و طرح الحاق یک تبصره به ماده(9) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را بررسی می کند.
کارگروه روابط خارجی کمیسیون نیز چهارشنبه هفته جاری  آخرین اخبار و تحولات روابط جمهوری اسلامی ایران با کشور عربستان سعودی را با حضور مسئولان ذی ربط بررسی خواهد کرد.

کارگروه حقوق بشر کمیسیون نیز  آخرین وضعیت حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی را بررسی می کند.

کمیسیون انرژی

کمیسیون انرژی یکشنبه هفته جاری درخصوص کلیات طرح یک‌فوریتی اساسنامه شرکت ملی نفت ایران رای گیری می کند. علاوه بر این بررسی طرح یک‌شوری اجازه سازمانها و دستگاههای دولتی و مؤسسات عمومی غیردولتی به استفاده از انرژی خورشیدی با حضور طراحان و کارشناسان  وزارت نیرو، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و گزارش کارشناسان  بورس انرژی درخصوص فرصت‌های بهینه‌سازی و بهره‌وری انرژی در کشور در دستور کار کمیسیون قرار دارد.

کمیسیون برنامه و بودجه

وزیر صنعت، معدن و تجارت دوشنبه هفته جاری برای پاسخ به سئوال 2 نماینده به کمیسیون برنامه می رود . روز سه شنبه نیز دستگاههای ذی‌ربط  از عملکرد مالی(منابع و مصارف) سه‌ماهه قانون بودجه سال1393 کل‌کشور گزارشی به کمیسیون راائه خواهند داد.

کمیسیون بهداشت و درمان

انتخاب دونفر از اعضای  جهت معرفی به صحن علنی مجلس شورای اسلامی به‌عنوان عضو ناظر در هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران در دستور کار روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی قرار دارد.
علاوه بر این روز سه شنبه کمیسیون  از وزرای  بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و جهاد کشاورزی جهت ارائه گزارش درخصوص اقدامات صورت گرفته در مورد مقدار مصرف مجاز سموم و کودهای شیمیایی برای تولید محصولات باغی و کشاورزی دعوت کرده است.

کمیسیون شوراها و سیاست داخلی

وزیر کشور برای پاسخگویی به سئوالات 10 نماینده روز سه شنبه در کمیسیون شوراها حضور می یابد. علاوه براین کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید نیز برای جمع بندی گزارشات واصله تشکیل جلسه خواهند داد.

کمیسیون صنایع

 رئیس  شورای رقابت روز یکشنبه برای ارائه گزارشی پیرامون افزایش قیمت خودرو در کمیسیون صنایع حضور می یابد.

علاوه بر این معاون  فناوری و امور بین‌الملل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص وضعیت تولید در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و سیاستهای اجرائی اقتصاد مقاومتی به اعضای کمیسیون گزارشی ارائه خواهد داد.

علاوه بر این نعمت زاده روز سه شنبه برای پاسخگویی به سئوالات 6 نماینده در کمیسیون صنایع حضور می یابد.

کمیسیون عمران

انتخاب دونفر از اعضای  کمیسیون برای عضویت یک نفر در شورای آمایش سرزمین، بررسی طرح قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی ،بررسی طرح اصلاح برخی از قوانین در راستای حمایت از تولید ملی در دستور کار روز یکشنبه کمیسیون قرار دارد.

اعضای کمیسیون روز سه شنبه گزارش  چیت‌چیان وزیر  نیرو درخصوص مدیریت آب شهری و روستایی را نیز استماع خواهند کرد.

کمیسیون فرهنگی

بررسی طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر  و انتخاب دونفر به عنوان نمایندگان عضو شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در دستور کار کمیسیون در هفته جاری قرار دارد.

کمیسیون کشاورزی

وزیر نفت هفته جاری برای پاسخ به سئوالات دو نماینده مجلس در کمیسیون کشاورزی حضور خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.