یکشنبه، ۲۳ شهریور ۹۳ - ۰۳:۵۰

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: پیش‌بینی می‌شود طی برنامه‌ی پنجم توسعه حدود 8500 هکتار از باغ‌های آلوده، پیر و فرسوده جایگزین شوند….

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: پیش‌بینی می‌شود طی برنامه‌ی پنجم توسعه حدود 8500 هکتار از باغ‌های آلوده، پیر و فرسوده جایگزین شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی خلیج‌فارس، «سیدامیر حمزه بهاری» افزود: عملیات جایگزنی با استفاده از نهال‌های سالم، استاندارد و گواهی شده انجام می‌شود. این عملیات در باغ‌های مرکبات، گرمسیری و نخیلات انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه نخیلات با سطح زیرکشت 37هزار و800هکتار 47 درصد کل باغ‌های استان را شامل می‌شود، از این‌رو انجام عملیات حذف درختان پیر و فرسوده و جایگزینی با ارقام اقتصادی و سازگار با منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی هرمزگان خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود عملیات جایگزینی در سطح 1000 هکتار انجام شود وعلاوه‌بر حذف و جایگزینی، تجمیع باغ‌های خرما و حذف تک درختان نامرغوب نیز از اهداف این عملیات است.

بهاری با بیان اینکه برای جایگزین کردن به حدود 130 هزار اصله نهال نیاز است، تصریح کرد: با توجه به شیوع بیماری جاروک در باغ‌های لیموترش استان، بر اساس پیش‌بینی باید عملیات امحای باغ‌های آلوده به بیماری در باغ‌های بالای 50 درصد آلودگی، در سطح 7500 هکتار انجام شود که تا پایان سال 92 به میزان 8656 هکتار انجام شده است.

این مقام مسئول اظهار کرد: در جایگزینی باغ‌های امحا شده پس از امحای باغ‌ها، عملیات چاله‌زنی بر اساس نوع رقم قابل کاشت انجام می‌شود و نهال‌های مورد نیاز از ارقام مرکبات(به جز لیموترش و گریپ فروت)، گرمسیری و نخیلات تأمین می‌شود.

وی یادآور شد: برای کاشت مرکبات از ارقام لیموشیرین، پرتقال و نارنگی و میوه‌های گرمسیری از ارقام انبه، چیکو، گواوا، کنار استفاده می‌شود که ارقام مورد نظر با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، امکان تهیه و تأمین نهال با تمایل باغدار به کاشت محصول خاص، EC و PH آب و خاک باغ امحا شده در اختیار باغدار قرار می‌گیرد.

بهاری از جمله برنامه‌های مدیریت باغبانی در برنامه‌ی پنجم توسعه به توسعه‌ی کشت ارقام اصلاح شده و مرغوب، متناسب با نیاز بازار و کارخانجات بسته‌بندی و فرآوری محصولات کشاورزی، حذف ارقام نامرغوب، پیر و فرسوده و جایگزینی با ارقام سازگار با منطقه، اجرای طرح مطالعات باغ‌ها بمنظور اجرای طرح‌های اصلاح و احیا و تعیین الگوی کشت، اصلاح و احیای باغ‌ها با استفاده از کودهای میکرو، زیستی و آلی وامحای باغ‌های آلوده به بیماری جاروک لیموترش براساس ردیابی‌های انجام شده، تأمین و خرید نهال مرغوب و استاندارد، اشاره کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *