چهارشنبه، ۰۴ تیر ۹۳ - ۰۵:۰۹

با تداوم عملیات های عراق و باز پس گیری مناطق در تصرف ایران، وضعیت عمومی مناطق عملیاتی جنوب در نیمه اول سال 1367چندان…

با تداوم عملیات های عراق و باز پس گیری مناطق در تصرف ایران، وضعیت عمومی مناطق عملیاتی جنوب در نیمه اول سال 1367چندان مناسب نبود و دشمن با استفاده از توان فوق العاده به دست آمده در افزایش نیرو و ادوات جنگی و بهره گیری از بحران موجود در منطقه، نه تنها از موضع دفاعی بیرون آمده و اقدام به بازپس گیری خاک خود می کرد، بلکه با استفاده از برهم زدن سازمان رزم رزمندگان ایرانی، قصد تعرض و ادامه عملیات به داخل خاک ایران را داشت.

در همین راستا هجوم عراق در محور طلائیه به کوشک در چهارم تیرماه 1367 آغاز شد و با مقابله رزمندگان دلیر اسلام از ارتش، سپاه و بسیج 5 روز به طول انجامید.

در این هجوم هماهنگ و برنامه ریزی شده یگانهای حمله کننده ارتش بعثی صدام همان یگانهایی بودند که در همین روز جزایر مجنون را بازپس گرفته و مواضع لشکر 92 زرهی از نیروی زمینی ارتش را مورد هجوم قرار داده بودند.

به نظر می رسید که عراق چهار هدف عمده پیش روی به داخل خاک ایران، گرفتن اسیر برای مذاکرات صلح، رسیدن به اهداف خود در روزهای اول جنگ و وادار کردن ایران به پذیرش قطعنامه 598 را در عملیات خود از اول تیرماه دنبال می کرد.

سرلشگر شهید «محمدعلی شفیعی» از افسران نیروی زمینی ارتش در این محور و این تاریخ به شهادت رسید.

در این نبرد نابرابر با ایثارگری ها و جانفشانی های رزمندگان اسلام خسارت قابل توجهی به تجهیزات و ادوات جنگی نیروهای بعثی ارتش عراق وارد آمد.

یاد و نام تمام رزمندگان شرکت کننده در این عملیات پدافندی غرور آفرین دفاع مقدس بویژه شهدا، جانبازان و آزادگان این عملیات برای همیشه در طول تاریخ گرامیباد.

اجتمام(2)**7029

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.