شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۷:۳۴

این روزها فریاد علما و برخی از روحانیون در انتقاد از وضع موجود رساتر از هر زمان دیگری است.عده ای از روحانیون و…

این روزها فریاد علما و برخی از روحانیون در انتقاد از وضع موجود رساتر از هر زمان دیگری است.عده ای از روحانیون و به ویژه برخی از ائمه جمعه فریادشان در انتقاد از بی حجابی بلند است و از آن سو برخی از مراجع بزرگوار با صدایی رساتر از همیشه از وجود ربا در سیستم بانکی انتقاد می کنند و بر حرام بودن برخی از عملیات های بانکی تاکید موکد دارند.

به گزارش «تابناک»، اما ظاهرا صدای مراجع بزرگوار تقلید را سالهاست که کسی نمی شنود.حضرات آیات جواد آملی و جعفر سبحانی و مکارم شیرازی،سالهاست بر ربوی بودن برخی از عملیات های بانکی تاکید می کنند،اما نه تنها اتفاق خاصی نمی افتد،بلکه دیگر روحانیون و از جمله ائمه جمعه هم نسبت به این فعل حرام که زندگی مردم را درنوردیده است،سکوت کرده اند. 

در این گزارش بنا نیست که بر آیات و روایاتی که دلالت بر حرمت ربا دارد، تاکید شود که حرمت ربا و تاثیر آن بر زندگی مردم مشخص است. در این گزارش تاکید بر این است که چرا برخورد دوگانه با دو موضوع غیر شرعی یکی در حوزه مردم و دیگری در حوزه حاکمیت می شود.

مساله بی حجابی که برخی از ائمه جمعه آن را مخالفت با اسلامیت نظام می دانند و ماه هاست در مورد آن بحث و جدل می شود عملی غیر شرعی است که در حوزه رفتار اجتماعی مردم است. یعنی عملی است که برخی از مردم آن را مرتکب می شوند. در این حوزه انواع و اقسام برخورد و مواجهه با اشخاصی که مرتکب چنین عملی می شود انجام می شود.از سخنرانی های پرشور گرفته تا برخوردهای خشک و خشن در خیابان  و…. به هر صورت مسئولان نسبت به این عمل ناپسند حساسیت مطلوب دارند.

اما در عین حال، فعل قطعی حرامی که توسط بخشی از حاکمیت نظام اسلامی انجام می شود، یعنی رباخواری بانک ها و رباخوار کردن مردم با واکنشی در سطح کسانی که قدرت اجرایی و قانونگذاری دارند مواجه نمی شود و سالهاست که مردم مسلمان ایرانی می دانند که ربا می خورند و ربا می دهند؛ آن هم در سیستم بانکداری نظام اسلامی!

جالب اینجاست که نه واکنشی از تریبون های مختلف نماز جمعه و صدا و سیما و… نسبت به آن شنیده می شود و نه تجمعی در سطح خیابان نسبت به آن صورت می گیرد و نه دولت و مجلس اراده ای برای حل آن از خود نشان می دهند.

اکنون سوال بخشی از افکار عمومی این است که کار ناپسند و خلاف شرعی که مردم به صورت انفرادی انجام می دهند با این همه واکنش مواجه می شود،اما حرام قطعی که زندگی همه مردم را تحت تاثیر خود قرار داده است و مراجع بزرگوار هم بر آن تاکید خاص دارند،با واکنشی نه از سوی تریبون داران و نه از سوی گروه های خود جوش مواجه نمی شود؟

چرا عمل غیر شرعی مردم عقوبت دارد؟ اما ارتکاب فعل حرام از سوی رکنی از حاکمیت هیچ واکنشی در پی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.