چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۹۹ - ۱۱:۵۷
عمل پیوند صورت

کارمن تارلتون دومین زن در سراسر جهان است که دوبار عمل پیوند صورت انجام داده است. او پس از موفق نبودن نخستین عمل…

کارمن تارلتون دومین زن در سراسر جهان است که دوبار عمل پیوند صورت انجام داده است. او پس از موفق نبودن نخستین عمل جراحی اش مجبور به انجام جراحی دوم شده است.

هفت سال پیش، کارمن تارلتون پیوند صورت دریافت کرد، تصمیمی که وی پس از حمله شوهر روانی اش به او با یک بطری اسید در سال ۲۰۰۷ گرفته شد، حمله ای که باعث سوختن ۸۵ درصد از بدن و کل صورتش شد. این جراحی طولانی، پیچیده و دردناک در نهایت ناموفق از آب درآمد. اما ماه گذشته تارلتون ۵۲ ساله که قبلاً پرستار بوده، تصمیم گرفت بار دیگر شانسش را امتحان کند و بدین ترتیب وی به اولین نفر در ایالات متحده و دومین نفر جهان تبدیل شد که جراحی پیوند صورت دو بار به طور کامل روی او صورت می گیرد.

عمل پیوند صورت

عمل پیوند صورت

این جراحی که در ماه جولای در بیمارستانی در بوستون صورت گرفت با حضور بیش از ۴۵ تکنیسین انجام شده و بیش از ۲۰ ساعت به طول انجامید. تارلتون که اکنو در خانه در حال ریکاوری است در این باره چنین گفته است: «اولین پیوند صورت برایم خیلی خوب کار کرد. و وقتی که شروع به فروریختن کرد بر اساس تجربه می دانستم که پیوند صورت آرامش و کارکردی که می خواستم و نیازهای روزانه ام را برآورده می کرد، اینکه با پیوند صورت می توانم زندگی بهتری داشته باشم».

اکنون پس از جراحی دوم اما تارلتون می گوید: «تمام دردی که در صورت ناموفقم داشتم از بین رفته است» و می گوید که تنها دردهای ناشی از تورم و بخیه ها را حس می کند. پزشکان بر این باورند که ریکاوری کارمن به زمان نیاز دارد. اولین پیوند صورت تارلتون در همان ابتدا ناموفق تشخیص داده شد زیرا بدنش شروع به پس زدن بافت های اهدا شده کرده بود که به زخم های بزرگ، سخت شدن و کشیدگی پوست، تورم و درد منجر شده بود.

عمل پیوند صورت

عمل پیوند صورت

برای جراحی پیوند دوم نمونه بسیار نزدیک تری یافت شده که شانس موفقیت پیوند را بالا می برد. از ۱۶ مورد پیوند صورت انجام گرفته در سال جاری در ایالات متحده ۱۰ مورد در بیمارستان بریگام صورت گرفته است. در سال ۲۰۱۸ پزشکانی در بیمارستان پاریس برای اولین بار در جهان دومین جراحی صورت کامل را روی یک مرد به نام ژروم هامون انجام دادند.

[highlight]منبع: cnn[/highlight]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.