جمعه، ۱۳ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۳

تیم تخصصی بررسی وضعیت مصدومان شیمیایی تشکیل شد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام این خبر که تیم تخصصی بررسی وضعیت…

تیم تخصصی بررسی وضعیت مصدومان شیمیایی تشکیل شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام این خبر که تیم تخصصی بررسی وضعیت مصدومان شیمیایی تشکیل شد، گفت: حق مسلم مردم شهرستان مرزی سردشت است که از امکانات درمانی و بهداشتی کافی برخوردار باشند.

حسن قاضی ‌زاده هاشمی پیش از ظهر شنبه در همایش داغ لاله‌ها ویژه 27 امین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت با بیان اینکه دولت سعی می‌کند با کمک فرماندار و نماینده مجلس کمبودها را در این شهرستان برطرف کند اظهارداشت: در این راستا یک تیم تخصصی برای رسیدگی به وضعیت مصدومان شیمیایی بمباران سردشت از سوی دولت تشکیل شده و حمایت بهداشتی و درمانی ویژه‌ای از آنان به عمل می‌آورد.

قاضی ‌زاده هاشمی افزود: دولت ایران تمامی تلاش خود را برای رسیدگی به مردم محروم و شریف و مرزنشینان سردشت، حوزه بهداشت و درمان انجام می‌دهد و خوشبختانه دولت تدبیر و امید پس از آغاز به کار خود گام‌های بسیار موثری در این زمینه برداشته است.

دستگیری متهم ربا که 1.7 هزار میلیارد ریال از مردم گرفته بود/ ربا دهنده و ربا گیرنده مجرم اند

رئیس کل دادگستری استان بوشهر گفت: ربا دهنده بوشهری که 1.7 هزار میلیارد ریال از مردم گرفته بود عصر روز شنبه توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شد.

حیدر بحرانی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به دستگیری ربادهنده بوشهری اظهار داشت: تلاش‌های بسیار زیادی برای برخورد با ربادهندگان و رباگیرندگان صورت گرفته است و مقابله جدی با این افراد را در دستور کار داریم.

وی از دستگیر ربادهنده بزرگ بوشهری خبر داد و تصریح کرد: این شخص مبلغ یک‌هزار و782 میلیارد و350 میلیون ریال را در قالب قرارداد مضاربه صوری از مردم گرفته بود که در واقع از شش هزار و 56 نفر پول گرفته بود.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر با بیان اینکه این پول‌ها با سود بسیار بالایی در اختیار وی قرار گرفته بود، افزود: از این افرادی که به وی پول داده بودند، پنج هزار و 516 نفر سود خود را سه ماهه با 100درصد دریافت می‌کردند و 409 نفر سود خود را در قالب قرارداد شش ماهه 100 درصد می‌گرفتند.

وی با بیان اینکه 34 نفر سود خود را در قالب قرارداد 9 ماهه 130 درصد می‌گرفتند، تصریح کرد: 88 نفر سود خود را در قالب قرارداد یک ساله با سود 145 درصد می‌گرفتند.

درخواست رئیس قوه قضاییه برای بازرسی از پروژه منوریل قم/ انتصابات استانی زیر ذره‌بین

مدیرکل بازرسی استان قم از دو مورد بازرسی ویژه در استان درباره انتصابات استانی طی یک سال اخیر و پروژه منوریل خبر داد.

هفته قوه قضاییه این بار بهانه‌ای شد تا پس از یک سال اداره‌کل بازرسی استان قم پیش از ظهر شنبه خبرنگاران را به ساختمان خود در خیابان 19 دی دعوت کرده و ساعتی درباره عملکرد این اداره در یک سال گذشته صحبت کند.

محمود صلبی در این نشست گفت: رئیس قوه قضائیه از اداره‌کل بازرسی استان قم درخواست بازرسی از پروژه منوریل قم را داشته و رئیس جمهور نیز از این اداره‌کل خواسته نسبت به انتصابات استان و دخالت جریان‌های سیاسی در این انتصابات بررسی داشته باشد.

مدیرکل بازرسی استان قم  با اشاره به اینکه تغییر سیستم مدیریتی در قوه مجریه خواه ناخواه مستعد به وجود آمدن آسیب‌هایی در تغییرات مدیریتی در اداره کل‌ها است گفت: به عنوان مثال ما بررسی می‌کنیم که جناح‌بندی در تغییرات مدیریتی چقدر نقش دارد. اگر مدیری در دولت قبل شایستگی داشته تنها به خاطر مسائل سیاسی کنار گذاشته می‌شود یا خیر.

وی می‌گوید در برخی پست‌ها در اثر انتظاری که مردم از قوه مجریه دارند و در دولت قبلی آن هدف دنبال نمی‌شده، تغییرات بدیهی است اما وقتی حسن مدیریت در دستگاهی وجود دارد و تغییرات ایجاد می‌شود، مانعی از ادامه پیدا کردن آن شرایط مطلوب ایجاد می‌شود.

صلبی درباره درخواست رئیس قوه قضاییه درباره بازرسی از منوریل خاطرنشان کرد: منوریل یکی از طرح‌های ملی است که برای نخستین بار در قم کار ساخت آن شروع شد اما این طرح در زمان مقرر به نتیجه نرسید که این موضوع مقداری به تحریم‌ها برمی‌گردد. ما امیدوار هستیم دو شرکتی که در حال کار بر روی این پروژه هستند زودتر این طرح را به نتیجه برسانند.

به گفته مدیرکل بازرسی استان قم  مناقصه فاز دوم منوریل بدون انجام تشریفات لازم انجام شده بود که توسط اداره‌کل بازرسی ابطال شد.

چوپان جانی یک مامور پلیس را در بیرجند به قتل رساند

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی از شهادت مامور پلیس در درگیری با قاتل خانوادگی شب گذشته در یکی از روستاهای اطراف بیرجند خبر داد.

سردار خلیل واعظی پیش از ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ستوان سوم ابراهیم خزاعی در درگیری با جانی‌ای که حالت غیرطبیعی داشته و اعضای خانواده خود را مجروح و به قتل رسانده بود، به شهادت رسید.

وی در تشریح جزئیات حادثه بیان کرد: ماموران منابع طبیعی شهرستان بیرجند شب گذشته در پی اطلاع از چرای غیرمجاز دام به یکی از روستاهای اطراف شهرستان بیرجند اعزام شدند که فرد چوپان با ماموران منابع طبیعی درگیر و به شدت آن ها را مجروح کرد.

سردار واعظی با بیان اینکه متهم پس از ضرب و جرح ماموران منابع طبیعی به روستای محل سکونت خود عزیمت کرده بود، افزود: متهم با خواهرش نیز درگیر شده بود که با اطلاع مردم روستا، مامورین به محل اعزام شدند.

وی ادامه داد: در جریان این حادثه فردی به هویت معلوم 35 ساله در منزل پدری خود با خواهرش درگیر و به شدت وی را مجروح و همچنین برادرش را نیز با چوب مجروح کرد.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی گفت: ماموران متهم را دعوت به آرامش کردند ولی متهم که از حالت طبیعی خارج شده بود به ماموران حمله ور شده و با آنان درگیر شد.

سردار واعظی با بیان اینکه مجروحان حادثه بلافاصله به بیمارستان اعزام شدند، افزود: متاسفانه در این حادثه خواهر متهم قبل از رسیدن به بیمارستان فوت کرد.

خشک شدن 100 هزار هکتار از جنگل های بلوط ایلام/ خشکیدگی در حال افزایش است

مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام گفت: تا کنون 100 هزار هکتار از جنگل های بلوط ایلام خشک شده اند.

رضا احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: درختان بلوط ایلام به عنوان سرمایه بزرگ ملی در حال خشک شدن هستند و تاکنون بیش از 100 هزار هکتار از درختان بلوط استان خشک شده است.

وی بیان داشت: این استان دارای مساحتی بیش از 20 هزار کیلومتر متر مربع است که 87 درصد آن را عرصه طبیعی تشکل می دهد.

احمدی اظهار داشت: استان ایلام با داشتن 642 هزار هکتار جنگل، پتانسیل داشتن یک میلیون هکتار جنگل را دارد و این موضوع سبب شده استان ایلام از نظر وجود گونه‌های جنگل بلوط منحصر به فرد باشد.

وی تصریح کرد: 145 گونه درخت و درختچه در ایلام شناسایی شده که 90 درصد آن را درختان بلوط، شش درصد پسته وحشی (بنه) و بقیه را گونه های مختلط تشکیل داده است.

وی گفت: بحث خشکیدگی درختان بلوط استان ایلام که سالهای گذشته شروع شده هم اکنون باعث خسارتهای قابل توجهی به بدنه منابع طبیعی استان و منطقه زاگرس شده است.

احمدی افزود: درختان پهن برگ استان در سال چهار تن اکسیژن در هکتار تولید و هفت تن دی اکسید کربن جذب می کنند که این موضوع به روشنی اهمیت درختان و جنگل های ایلام را نشان می دهد.

مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام بیان داشت: خشکیدگی درختان جنگل های زاگرس در استانهای مختلف و به بخصوص ایلام به شدت در حال گسترش و پیشرفت است به طوری که هم اکنون یک میلیون و 131 هزار هکتار از جنگل های بلوط منطقه زاگرس بر اساس آخرین برآوردها دچار خشکیدگی شده است.

عمل پیوند همزمان کبد وکلیه در شیراز انجام شد/ شیراز ازجمله شهرهای پیشرو عمل پیوند درجهان

نخستین عمل پیوند همزمان کبد و کلیه برای یک کودک 8 ساله در سطح کشور در شیراز انجام شد.

دانشیار بخش جراحی و بخش پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی شیراز  در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: با مهارت تیم درمانی پیوند اعضا بیمارستان نمازی توانستیم در یک عمل چهار و نیم ساعته نادر ترین عمل جراحی همزمان کبد و پیوند را بر روی یک کودک 8 ساله مشهدی با موفقیت انجام دهیم.

دکتر سامان نیک اقبالیان با بیان اینکه هم اکنون مرکزآموزشی درمانی نمازی شیراز بعنوان سومین مرکز فعال در دنیا با انجام اعمال جراحی های متعدد پیوند توانسته از مراکز  پیوند اروپایی پیشی بگیرد، افزود: این مرکز به لحاظ  تخصصی و متمرکز شدن در انجام اعمال پیوند های نادر، توانسته پس از مرکز پیوند آمریکا و اسپانیا مقام سوم جهان را بدست آورد.

به گزارش مهر، انجام این پیوندها با اهدا عضو یک کودک مرگ مغزی میسر شد.

گره خوردن سرنوشت سه پتروشیمی به هم/ پتروشیمی دهدشت پس از 7سال 5 درصد پیشرفت دارد

پروژه پتروشیمی دهدشت پس از هفت سال انتظار جوانان دهدشتی پنج درصد پیشرفت فیزیکی دارد و این در حالی است که مسئولین کهگیلویه و بویراحمد از تعیین تکلیف این پروژه از سوی وزیر صنعت و معدن خبر می دهند.

پتروشیمی دهدشت در سال 86 کلنگزنی شد و طبق وعده مسئولان قرار بود این پتروشیمی هزار روزه افتتاح شود اما اکنون هفت سال از آن روز می گذرد و تنها محدوده آن فنس کشی شده است.

داریوش دیودیده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در خصوص این پروژه، نامه ای به وزیر نوشته شده و قرار است تکلیف این پروژه را مشخص شود.

وی بیان کرد: مواد اولیه این پتروشیمی قرار است از پتروشیمی گچساران تامین شود و این در حالی است که پروژه پتروشیمی گچساران نیز 20درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

دیودیده گفت: مواد اولیه پتروشیمی گچساران نیز باید از پتروشیمی بیدبلند 2 تامین شود که هم اکنون این پروژه نیز از پیشرفت فیزیکی 10درصد برخوردار است.

وی بیان داشت: یکی از دلایلی که سرمایه گذاران این پروژه در خصوص علت توقف اجرای آن بیان می کنند این است که چگونه شروع به احداث کنند در حالی که هنوز ماده اولیه تامین نشده است.

انفجار پمپ بنزین در میانه

اتصال سیم برق باعث انفجار پمپ بنزین در شهر ترک از توابع میانه و مصدومیت یک نفر شد.

اکبر میر جلالی شهردار شهر ترک ظهر چهارشنبه با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بر اثر اتصال سیم برق مخزن پمپ بنزین و ماشین لجن کشنی که مخزن را تمیزکازی می کرد، پمپ بنزین این شهر دچار حادثه شده است.

وی در ادامه با اشاره به خساراتی که این حادثه به دنبال داشته است، خاطر نشان شد: در اثر انفجار صورت گرفته در این پمپ بنزین راننده ماشین لجن کش دچار مصدومیت شدید شده است.

شهردار شهر ترک در پایان اظهار داشت: با حضور آتش نشانان شهرداری بلافاصله از سرایت شعله های آتش به دیگر بخش های مجاور پمپ بنزین جلوگیری شده و عملیات مهار آتش با جدیت تمام صورت گرفت و راننده حادثه دیده نیز به بیمارستان خاتم الانبیاء انتقال داده شد.

رکورد جهانی برداشت گیلاس به نام البرز ثبت شد/ برداشت 64 تن در هر هکتار

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: خوشبختانه امسال نیز رکورد برداشت جهانی گیلاس با برداشت 64 تن در هر هکتار به نام ایران و استان البرز به ثبت رسید.

عباسعلی عامری در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر اظهار داشت: چندی پیش در مراسم کیل گیری گیلاس در یکی از باغات نمونه استان با برداشت 64 تن گیلاس در هر هکتار رکورد برداشت جهانی این محصول به نام استان البرز ثبت شد.

وی ادامه داد: بیشترین میزان برداشت گیلاس در واحد سطح در کشورهای پیشرفته و صنعتی که دارای باغات متراکم هستند کمتر از 40 تن بوده و این میزان در کشور ما به طور متوسط در حدود 10 تن بوده است و استان البرز با برداشت 64 تن گیلاس در هکتار بار دیگر رکورد را به نام خود به ثبت رساند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز اظهار داشت: کشور ما با تولید سالانه 200 هزار تن گیلاس سومین تولیدکننده این محصول پر طرفدار در جهان به شمار می رود.

عامری در ادامه به عوامل موفقیت این باغدار برای برداشت محصول اشاره و تصریح کرد: توجه به اصول باغداری مدرن از جمله استفاده بهینه از آب با اجرای آبیاری تحت فشار، استفاده حداقلی از سموم، هرس به موقع و اصولی، اصلاح خاک، مدیریت کف باغ، افزایش تغذیه گل و مدیریت تغذیه از جمله عوامل موفقیت این باغدار نمونه البرزی بوده است.

مرگ اولین پلنگ سمنانی در سال جدید/ معامله صوری شکارچیان غیرمجاز را به دام انداخت

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور از دستگیری 2 شکارچی غیرمجاز حین فروش پوست پلنگ در منطقه پرور، 60 کیلومتری شمال سمنان-مهدیشهر- خبر داد.

سرهنگ حمید رضا خیلدر گفت: ماموران یگان حفاظت استان سمنان پس از اطلاع از فروش پوست پلنگ در معامله‌ای صوری فروشندگان را به دام انداخت.

وی ادامه داد: ماموران یگان استان در قالب خریدار همراه با پول و چک برای خرید پوست پلنگ در محل حاضر شده و در حین خرید دو شکارچی غیر مجاز را دستگیر کردند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: بعد از دستگیری از محل مورد نظر یک راس مرال ،یک راس کل تاکسیدرمی شده، پوست و سر پلنگ به همراه یک قبضه سلاح گلوله‌زنی بدون مجوز کشف و ضبط شد.

زندانی محکوم به اعدام در زاهدان از چوبه دار رهایی یافت

یک زندانی محکوم به اعدام در زاهدان با تلاش اعضای شورای حل اختلاف و پادرمیانی جمعی از معتمدان از چوبه دار رهایی یافت.

یک جوان محکوم به قصاص نفس در زاهدان با تلاش اعضای شورای حل اختلاف و مشارکت جمعی از معتمدان و ریش سفیدان محلی از حکم اعدام و چوبه دار رهایی یافت.

رییس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان روز یک شنبه در این رابطه به خبرنگاران گفت: در پی قتل عمدی فردی بر اثر ضربات چاقو  و در 4 سال پیش پرونده ای در دادگاه کیفری استان سیستان و بلوچستان مورد رسیدگی قرار گرفت که منتج به صدور حکم اعدام شد.

محمدرضا طاهری بیان داشت: در همین راستا قاتل به موجب حکم مراجع قضایی گناهکار شناخته شد و با رای دادگاه به قصاص نفس توسط اولیای دم مقتول محکوم و دادنامه صادره توسط دیوان عالی کشور به تایید رسید.

وی گفت:در این راستا با تلاش مستمر اعضای شورای حل اختلاف شماره  23  زاهدان و جمعی از معتمدان و بزرگان و با موافقت دادستان عمومی و انقلاب اسلامی رضایت اولیای دم پس از تشکیل نشست های متعدد جلب شد و خانواده مقتول با حضور در اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان زاهدان رضایت خود را اعلام کردند.

مرگ دو رودخانه اصلی قم/ چالش دریاچه نمک کم‌اهمیت‌تر از دریاچه ارومیه نیست

معاون برنامه‌ریزی استانداری قم با اشاره به مرگ دو رود اصلی قم گفت: رودهای دیگر استان نیز در معرض نابودی قرار دارند.

سید حسن رضوی پیش از ظهر پنج‌شنبه در مراسم معارفه مدیر عامل آب منطقه‌ای که با حضور مدیرکل آب منطقه‌ای استان قم در استانداری قم برگزار شد، با اشاره به فعالیت‌هایش در این شرکت اظهار داشت: در استان قم آورد رودخانه‌ها 92 درصد کاهش پیدا کرده و اکثر بارندگی‌ها غیر موثر شده‌اند. الگوی بارندگی نیز کاملاً تغییر پیدا کرده و بسیاری از رودخانه‌ها در مسیر مرگ هستند.

معاون برنامه‌ریزی استانداری قم با اشاره به اینکه دو رودخانه اصلی استان مرده‌اند ادامه داد: الآن هم شاهد مرگ باقی رودخانه‌ها هستیم.

وی اضافه کرد: در شرایط فعلی چیزی که مشکلات ما را حل می‌کند، برنامه‌ریزی منابع آب و ایجاد تعادل میان منابع و مصارف است.

رضوی ادامه داد: سرانه تأمین آب در استان قم به زیر 800 متر مکعب در سال برای یک نفر رسیده که این عدد نصف میانگین کشوری است.

وی گفت: دیگر استان‌ها بحران در زمینه مسئله آب دارند اما ما به شرایط تنش رسیده‌ایم و اگر انتقال آب از سرشاخه‌ها نبود جیره‌بندی حتمی بود.

معاون برنامه‌ریزی استانداری قم با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه محور تصمیم‌گیری دولت شده گفت: استان‌های تهران البرز و قم تحت تأثیر چالش زیست محیطی خشک شدن دریاچه نمک قرار گرفته و این مشکل کمتر از معضل دریاچه ارومیه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.