شنبه، ۰۵ اسفند ۹۶ - ۰۵:۱۲
عنکبوت‌ پلیکانی

عنکبوت‌ پلیکانی برخلاف نامشان عنکبوت‌ های غول‌ پیکر ماهی‌خوار نیستند. بلکه این عنکبوت‌ های خجالتی به اندازه یک دانه برنج هستند و تنها برای…

عنکبوت‌ پلیکانی برخلاف نامشان عنکبوت‌ های غول‌ پیکر ماهی‌خوار نیستند. بلکه این عنکبوت‌ های خجالتی به اندازه یک دانه برنج هستند و تنها برای دیگر عنکبوت‌ها تهدیدی محسوب می‌شوند.

کشف گونه جدیدی از عنکبوت پلیکانی در حالی رخ داده است که پیدا کردن این نوع از عنکبوت‌ های کوچک ماداگاسکاری بسیار دشوار است. درست مانند کشف نوع جدید از عنکبوت پلیکانی ، اما هانا وود فردی عنکبوت‌ شناس است که این کار را 18 بار انجام داده است.

در این میان عنکبوت‌ پلیکانی قاتل که تصور می‌شد منقرض شده‌ است و تنها تا قببل از این ها به شکل فسیل دیده شده بود ، حالا توسط هانا وود در ماداگاسکار کشف و زنده پیدا شده‌ است.

عنکبوت پلیکانی

وود که عنکبوت‌ شناس موزه تاریخ طبیعت ملی در واشنگتن است ، با آنالیز ژنوم و آناتومی عنکبوت‌ های پلیکانی زنده و نمونه‌ های موجود در موزه موفق شد گونه‌های جدید را کشف کند.

البته باید گفت که نخستین بار در سال 1854 عنکبوتی در فسیلی متعلق به 50 میلیون سال پیش کشف شد و تصور می‌شد که موجودی عجیب از عصر کهن باشد. اما در سال 1881 در ماداگاسکار عنکبوت‌ پلیکانی زنده مشاهده شد که البته یکی و دو تا نبودند و به خاطر شکل ظاهری خاصشان مورد توجه قرار گرفتند.

عنکبوت‌ پلیکانی موجوداتی به‌ نسبت کوچک، دارای طولی بین دو تا هشت میلیمتر و سر و گردن عجیبی‌ هستند که دو آرواره‌ی بزرگ به آن متصل شده است.

عنکبوت پلیکانی

درست مانند سایر عنکبوت‌ های پلیکانی، گونه‌های جدید دارای گردن بلند و کشیده و انبرهای منقار مانند است. این عنکبوت‌ها طوری از انبرهای بلند خود برای ضربه زدن استفاده می‌کنند که به عنکبوت‌های قاتل معروف شده‌اند.

وقتی که طعمه بیچاره بین انبرهای این عنکبوت گیر می‌افتد، راه دیگری جز تسلیم شدن ندارد. در واقع طعمه از انبرهای عنکبوت پلیکانی آویزان می‌ماند تا زهر عنکبوت کار خودش را بکند.

با این حال وود با استفاده از یک میکروسکوپ توانست آناتومی این موجودات کوچک را بررسی کند و ویژگی‌های متمایز هر گونه را پیدا کند.

این عنکبوت شناس در خصوص کشف عنکیوت پلیکانی می‌گوید:

عنکبوت‌شناسان معمولا به دستگاه تناسلی عنکبوت نگاه می‌کنند چرا که معمولا عنکبوت نر و ماده هر گونه اندام مشابهی را برای جفت‌گیری تکامل داده‌اند. بنابراین اگر قفل به کلید نخورد، به احتمال زیاد از گونه‌های متفاوتی هستند.

به لطف وود، 18 گونه جدید از عنکبوت‌های پلیکانی کشف شده است که برخی از آن‌ها پیش از این به صورت اشتباه طبقه‌بندی شده بودند. همه گونه‌های تازه کشف‌شده نامگذازی شدند؛ یکی از آن‌ها به افتخار ملکه باستانی ماداگاسکاری Eriauchenius rafohy و دیگری به افتخار عنکبوت‌شناس برجسته E. wunderlichi نامیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *