چهارشنبه، ۲۴ بهمن ۹۷ - ۰۲:۳۶
عوارض افزایش کلسترول

عوارض افزایش کلسترول بد یا ال دی ال بر سلامت بدن را نه تنها باید شناخت بلکه باید برای داشتم بدنی سالم از…

عوارض افزایش کلسترول بد یا ال دی ال بر سلامت بدن را نه تنها باید شناخت بلکه باید برای داشتم بدنی سالم از مصرف خوراکی هایی که کلسترل بد یا همان ال دی ال خون را افزایش می دهد خودداری کرد اگر چه بدن انسان به کلسترول نیاز دارد، اما افزایش میزان کلسترول خون، آن هم از نوع بد آن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و حمله‌های قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد و کاهش نوع خوب آن نیز همین تاثیرات منفی را به همراه دارد. درادامه با میهن پست همراه شوید.

کلسترول نوعی مولکول از دسته چربی‌ها و نقش اصلی آن انعطاف‌بخشی و داد استحکام به سلول‌هاست. عوارض افزایش کلسترول در بدن هر چند بسیار زیاد است اما در حالت کلی کلسترول در بیشتر بافت‌های بدن به‌ویژه بافت کبد وجود دارد و نقش مهمی در استحکام غشای سلولی و نیز تولید هورمون‌هایی چون کورتیزول و یا استروژن ایفا می‌کند. دو سوم کلسترول در سلول‌های کبد و یا روده تولید می‌شود و یک سوم آن از طریق مواد غذایی به بدن راه می‌یابد. کلسترول در خون حل نمی‌شود بلکه به وسیله ناقلینی به‌نام لیپوپروتئین در بدن جابه‌جا می‌شود.

عوارض افزایش کلسترول بد یا ال دی ال از دیدگاه دکتر ژان میشل لوسرف، رئیس بخش تغذیه انستیتو پاستور در شهر لیل فرانسه:

مهم‌ترین خطر افزایش کلسترول، بروز بیماری‌های قلبی-عروقی و نیز حمله‌های مغزی است و افزایش کلسترول خون هم براى زنان و هم براى مردان مضر است، اما هورمون زنانه استروژن از زنان در برابر عوارض بد کلسترول محافظت مى‌کند. میزان استروژن خون در زنان پس از یائسگى کاهش و در نتیجه ‌عوارض بد کلسترول افزایش مى‌یابد. از‌این‌رو زنان باید به‌ویژه پس از یائسگی، مواظب میزان کلسترول خون خود باشند.

افزایش کلسترول باعث بروز تنگی عروق محیطی مانند شریان‌های دست و‌پا می‌شود که از عوارض آن درد شدید در این نقاط است و از دیگر عوارض افزایش کلسترول خون ابتلا به کبد چرب است زیرا کبد در معرض مستقیم رسوب چربی‌های اضافه خون قرار دارد.

عوارض افزایش کلسترل

[box type=”warning” ]استرس یکی از مهم‌ترین عناصر روحی برای افزایش وزن بدن و چاقی است. هورمون‌های استرس‌زا به شدت به افزایش اشتها و کاهش احساس سیری بدن کمک می‌کنند. به همین دلیل زندگی بدون استرس کمک بزرگی است برای کاهش وزن بدن.[/box]

عوارض افزایش کلسترول را اگر چه نباید نادیده گرفت اما باید دانست که لیپوپروتئین‌ها دو نوع هستند (ال‌دی‌ال و اچ‌دی‌ال) لیپوپروتئین ال‌دی‌ال که در اصطلاح به آن کلسترول بد می‌گویند روی دیواره رگ‌ها می‌نشیند و موجب تشکیل پلاک کلسترول می‌شود. پلاک کلسترول به مرور زمان موجب ضخیم شدن دیواره رگ‌ها و نازک و تنگ شدن مجرای عبور خون می‌شود. لیپوپروتئین اچ‌دی‌ال که به آن  کلسترول خوب می‌گویند دیواره شریان‌ها را از کلسترول پاک و از انتقال آن به کبد جلوگیری می‌کند. هنگامی که میزان ال‌دی‌ال از اچ‌دی‌ال بالاتر باشد خطر انسداد عروق یا تصلب شرائین وجود دارد، در حالی‌که چنانچه میزان آن نسبت به اچ‌دی‌ال پائین‌تر باشد برای بدن مفید است.

مصرف سیگار و الکل و همچنین کم‌تحرکی و استرس در افزایش کلسترول بد در خون نقش دارند بنابراین کارشناسان علاوه بر درمان‌های دارویی چون استاتین بر اهمیت نقش تغذیه در کاهش کلسترول تاکید می‌کنند. استاتین یکی از داروهای کاهش‌دهنده کلسترول خون است که واکنش‌های شیمیایی که در کبد برای تولید کلسترول روی‌ می‌دهد را متوقف می‌کند.

دکتر لوسرف معتقد است با انتخاب صحیح رژیم غذایی و تحرک کافی می‌توان از افزایش میزان کلسترول در خون جلوگیری کرد: مصرف مواد غذایی فیبردار، میوه‌جات و سبزی‌جات، آنتی اکسیدان‌ها، امگا ۳، گوشت سفید به جای گوشت قرمز، مواد لبنی کم‌چرب، کاهش مصرف قند و شکر و پرهیز از خوردن غذاهای حاوی چربی‌های اشباع شده مثل فست‌فودها از بهترین روش‌های جلوگیری از تراکم چربی در خون هستند.

از نظر کارشناسان آمریکایی علم تغذیه حذف صبحانه از وعده‌های غذایی موجب تولید کلسترول نوع بد در خون می‌شود. افرادی که برای کاهش وزن، صبحانه را از برنامه غذایی خود حذف می‌کنند در بلند مدت بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به چربی خون، اضافه وزن و بیماری‌های قلبی-عروقی قرار می‌گیرند.

پزشکان و کارشناسان ورزش را روش ثابت‌‌شده‌ای برای کاهش کلسترول خون، افزایش کلسترول اچ‌دی‌ال و کاهش کلسترول ال‌دی‌ال می‌دانند. پیاده‌روی بهترین روش برای کنترل و کاهش کلسترول است و مدت و سرعت آن به میزان اثربخشی آن می‌افزاید. نکته مهم گنجاندن آن در برنامه‌ریزی‌های روزانه است.

[highlight]منبع[/highlight]   dw

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.