دوشنبه، ۰۳ شهریور ۹۳ - ۰۳:۲۰

سلامت نیوز: ديابت بارداري روي رشد و نمو جنين اثر مي گذارد. بروز ديابت در اوايل بارداري به بروز نقص مادرزادي و افزايش…

سلامت نیوز: ديابت بارداري روي رشد و نمو جنين اثر مي گذارد. بروز ديابت در اوايل بارداري به بروز نقص مادرزادي و افزايش سقط جنين منجر مي شود و بروز آن در سه ماهه دوم و سوم به تغذيه و رشد زياد کودک منجر مي شود و به تبع آن زايمان مادر سخت خواهد بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،اغلب نوزادان بزرگ و با وزن زياد، با عمل سزارين به دنيا مي آيند زيرا زايمان طبيعي خطر تأخير در اکسيژن رساني به مغز نوزاد را افزايش مي دهد. وقتي جنين در معرض افزايش انسولين و تغذيه زياد قرار بگيرد، بعد از زايمان احتمال افت قند خون در وي افزايش مي يابد.

محققان بهترين اقدام را پيشگيري از بروز ديابت مي دانند.عواملي که خطر ابتلا به ديابت بارداري را افزايش مي دهد:1- اضافه وزن قبل از بارداري 2- سابقه خانوادگي 3- سابقه ابتلا به ديابت بارداري. زناني که در معرض خطر ديابت بارداري قرار دارند، بايد هر چه سريع تر غربالگري ديابت را انجام دهند و بقيه مادران نيز در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداري، به منظور بررسي ديابت بارداري بايد غربالگري شوند.

همان طور که گفته شد به دليل تغيير هورموني در زنان باردار درجاتي از اختلال عدم تحمل گلوکز ديده مي شود ولي مقدار قند خون به اندازه اي افزايش نمي يابد که بتوان آن را بيماري ديابت در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.