دوشنبه، ۰۳ شهریور ۹۳ - ۰۱:۴۶

سلامت نیوز :عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و مجلس شورای اسلامی با بیان این که سیاست های تشویقی یکی از راه های ماندگاری…

سلامت نیوز :عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و مجلس شورای اسلامی با بیان این که سیاست های تشویقی یکی از راه های ماندگاری پزشکان در مناطق محروم است، گفت: در حال حاضر 50 درصد از متخصصان بویژه متخصصان مغز و اعصاب در تهران مشغول به فعالت هستند. این در حالی است که در مناطق محروم به بیش از 1500 متخصص نیازمند هستیم.

دکتر رسول خضری، عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و مجلس شورای اسلامی در برنامه «ره آورد» شبکه رادیویی سلامت با بیان این مطلب افزود: علی رغم تمامی دغدغه ها، طرح تحول نظام سلامت از اردیبهشت ماه امسال کلید خورد و بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، بسته های حمایتی در نظر گرفته شده است که یکی از آن ها، بحث ماندگاری پزشکان در مناطق محروم است.

وی با بیان این که سیاست های تشویقی باید وجود داشته باشد، ادامه داد: مبالغی که به پزشکان در مناطق محروم تعلق می گیرد باید کفایت کند و رضایتمندی پزشک را در بر داشته باشد. در حال حاضر 2000 پزشک عمومی و 1500 الی 1700 پزشک متخصص در مناطق محروم در بحث پزشک خانواده کم داریم و قطعاً بهترین راهکار، تشویق های مالی، تعرفه گذاری، حقوق و پاداش است.

خضری در ادامه بیان کرد: قطعاً برای اجرای سیاست های تشویقی نیازمند تأمین اعتبارات لازم و منابع مالی پایدار هستیم که هم دولت و هم مجلس برای سال 1393 کارهای خوبی انجام داده اند.

وی با بیان این که 50 درصد از متخصصان مغز و اعصاب کشور در تهران هستند، اظهارکرد: اگر حقوق دریافتی و پاداش را برای پزشکان مناطق محروم در نظر بگیریم، عامل موثری در ماندگاری پزشکان در آن مناطق خواهد بود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به افزایش 30 درصد مازاد بر سهمیه برای مناطق محروم جهت عدالت در آموزش خاطرنشان کرد: این طرح به وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به عنوان رئیس شورای گسترش، داده شد. در این طرح هر دانشگاه علوم پزشکی بر اساس نیازسنجی، متخصصان مورد نیازش را از طریق سهمیه بومی برمی دارد و این دانشجویان چیزی حدود 3 برابر زمان تحصیل یعنی 12 سال موظف به ارائه خدمت در مناطق محروم می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *