سه شنبه، ۲۱ مرداد ۹۳ - ۰۷:۴۷

سلامت نیوز: حیوانی که در برخی فرهنگ ها نشانه ذکاوت به شمار می‌آید، اسیر دست انسانی شده که ظاهرا از آن باهوش تر…

سلامت نیوز: حیوانی که در برخی فرهنگ ها نشانه ذکاوت به شمار می‌آید، اسیر دست انسانی شده که ظاهرا از آن باهوش تر است و می‌تواند اسیرش کند؛ هم می‌تواند اسیرش کند و هم می‌تواند شیوه‌ای نوین برای کسب منفعت از آن ابداع نماید!

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تابناک،شاید این جمله که زیر پوست شهر از شیر مرغ تا جان آدمیزاد می‌توان یافت، به دلیل تجربیاتی که اغلب کسب کرده کرده‌ایم، جمله ای باور پذیر باشد که نیازی به شرح و بسط نداشته باشد اما وقتی بشنویم در زمانی که تکاپویی بزرگ در زمینه مراقبت از محیط زیست در کشور شکل گرفته، برخی دست درازی به آن را وارد افق های جدید کرده‌اند، جای شگفتی بسیار دارد.

به تازگی برخی ساکنین غرب تهران در مسیر عبور و مرور روزانه خود با فروش جغد شاخدار کنار خیابان مواجه شده و گاه درباره چند و چون ماجرا با فروشنده صحبت کرده‌اند تا شاید شکشان درباره اینکه مقابل دوربین مخفی هستند یا خیر را مرتفع نمایند ولی در نهایت دریافته‌اند که با حقیقتی بسیار تلخ روبرو شده‌اند که ظاهرا شیوه جدید سودجویان از حیات وحش است!

جغد شاخدار چهارماهه که تقریبا هنوز جوجه‌ است و احتمالا به اسارت در آوردنش کار چندان دشواری نباشد، در گرمای سوزان اسیر فروشنده‌ای است که قیمت پایه برای فروش آن را دو و نیم میلیون تومان انتخاب کرده و شاید جایی هم برای چانه زدن در نرخش کنار گذاشته باشد؛ فروشنده ای که بی ترس از ماموران و نگرانی از بازداشت شدن، راحت با همه وارد گفت‌وگو می‌شود و توضیح می‌دهد خوراک حیوان چیست و برای نگهداری اش چه نکاتی را باید رعایت کرد.

اینقدر این کسب و کار به سادگی در حال رقم خوردن است که تعجب می‌کنیم نکند خرید و فروش گونه ای چون جغد آزاد شده و قرار است از این به بعد کنار فال های گردوی کنار خیابان، شاهد دست فروشی امثال جغد و عقاب هم باشیم که مزیت‌شان در فروش، جوجه بودنشان ذکر می‌شود؛ انگار چون جوجه‌اند، می‌توان دست آموزشان کرد!

جالب تر اینجاست که فروشنده ادعا دارد حیوان بیچاره در یکی از دامپزشکی های نام آشنای شهر پرونده پزشکی دارد تا از یکسو خیال خریداران راحت شود که انگل و بیماری ندارد و پولشان هدر نمی‌رود(!) و از سوی دیگر موجی از افکار مخرب به ذهنمان خطور کند. مگر می‌شود دامپزشک باشی و به اهمیت گونه های مختلف آگاهی داشته باشی و بعد برای هزینه یک معاینه و احتمالا تجویز واکسن، مکمل و دارو و یا حت دادن آگاهی درباره چگونگی نگهداری حیوانات رها در طبیعت، به روی خودت نیاوری که حلقه‌ای در چرخه خرید و فروش غیر قانونی حیات وحش شده ای؟

مگر می‌شود فراموش کرد که ارتباط دامپزشکان و یگان حفاظت محیط زیست می‌تواند تا حدودی دست سودجویان را کواه کرده و با معرفی امثال این فروشنده به مراجع قانونی، دست کم دشواری های خرید و فروش حیوانات کمتر شود؟ بماند که در شگفتیم چرا تاکنون این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است!

ابعاد ماجرا زمانی دردناک تر می‌شود که می‌بینیم فروشنده جغد بیچاره شماره تماسش را در اختیار علاقه مندان به خرید امثال این جغد قرار می‌دهد تا اگر توانستند پول خرید حیوان را فراهم کنند، با او تماس بگیرند و برای انجام معامله با او قرار و مدار بگذارند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.