پنجشنبه، ۱۵ خرداد ۹۳ - ۰۷:۳۹

 عکاسان خیابانی صاحب بخش بزرگی از عکس‌های ثبت شده سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب ۵۷ هستند. جواد تهامی یکی از کسانی بود که…

 عکاسان خیابانی صاحب بخش بزرگی از عکس‌های ثبت شده سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب ۵۷ هستند. جواد تهامی یکی از کسانی بود که با گرفتن چند عکس از قیام ۱۵ خرداد و جمع‌آوری آرشیو بزرگی از تصاویر تاریخی، یکی از این عکاسان ثبت کننده تاریخ به شمار می‌رود.

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، عکاسی در ایران و در سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب، با تحول بزرگی همراه بود. در این سال‌ها بروز اتفاقاتی که بخش بزرگی از مردم و جامعه را تحت تاثیر قرار می‌داد، باعث شد عکاسی مستند اجتماعی دوره تازه‌ای را آغاز کند. عکاسان مطبوعاتی با رویکرد جدیدی که به عکاسی خبری پیدا کرده بودند، تصاویری را از حوادث مختلف ثبت کردند که امروز به عنوان سندی از تاریخ از آن‌ها استفاده می‌شود.

در همین دوران بود که پیشرفت تجهیزات عکاسی و گسترش فعالیت مطبوعات، عکس را به عنصری مهم و تأثیرگذار تبدیل کرد. از دهه ۴۰ شمسی به بعد بود که با شدت یافتن اعتراضات و تغییر فضای سیاسی کشور، عکاسی اجتماعی و مطبوعاتی در ایران وارد دوران تازه‌ای شد. در آن سال‌ها عکس‌ها نقش مهمی در موضع‌گیری‌ها و تصمیمات سیاسی داشتند که حمایت رسانه‌ای در انتشار آن‌ها را نیز نمی‌توان در این زمینه نادیده گرفت.

شدت گرفتن جریان اعتراضات، راهپیمایی‌ها و همچنین حضور نظامیان در خیابان‌ها باعث شد علاوه بر عکاسان خبری و مطبوعاتی و کسانی که به صورت حرفه‌ای در این زمینه کار می‌کردند، تعداد دیگری از مردم هم که به این حرفه علاقه داشتند، دوربین به دست بگیرند و از اتفاقات و حوادث عکاسی کنند. عکاسی خیابانی از مبارزات مردمی که بیشتر به صحنه‌های درگیری میان مردم و گارد نظامی و صحنه‌های تعقیب و گریز مربوط می‌شد، در آن سال‌ها به اوج خود رسیده بود.

عکس تاریخی از ۱۵ خرداد ۴۲

عکس تاریخی از ۱۵ خرداد ۴۲

عکس تاریخی از ۱۵ خرداد ۴۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.