یکشنبه، ۲۶ مهر ۹۴ - ۱۲:۲۲

میهن پست – قبل از توضیح در خصوص جدیدترین و بخصوص عجیب ترین عکس های منتشره از سیاره پلوتو باید گفت که این…

میهن پست – قبل از توضیح در خصوص جدیدترین و بخصوص عجیب ترین عکس های منتشره از سیاره پلوتو باید گفت که این سیاره بزرگترین سیارهٔ کوتولهٔ منظومهٔ خورشیدی است که از هنگام کشف در سال ۱۹۳۰ تا ۲۴ اوت ۲۰۰۶ نهمین سیارهٔ سامانهٔ خورشیدی بود. اما اکنون بنا بر تعریف نوین انجمن بین‌المللی اخترشناسی یک سیارهٔ کوتوله و همچنین به عنوان نمونهٔ نخست از رده جدید اجرام فرانپتونی به شمار می‌رود.

سیاره پلوتو

اما با توجه به عکس های جدید و شگفت انگیز این سیاره به نظر می رسد که حالا حالا ها قرار است که پلوتو ما را شگفت زده کند.در تصویر جدیدی که ناسا از فضاپیمای نیوهورایزنز دریافت کرده است، چاله هایی عجیب بر سطح این سیاره دیده می شود که دانشمندان را بهت زده کرده است.

اعتقاد اکثر دانشمندان، این منطقه که نام غیررسمی فلاته ی اسپوتنیک را بر آن نهاده اند، از یخ هایی گریزا (فرّار) مانند نیتروژن جامد تشکیل شده. آنان بر این گمانند که این سوراخ ها و فرورفتگی ها -که پهنای هر یک به صدها متر و ژرفایشان به ده ها متر می رسد- احتمالا در اثر والایش (تصعید) یا بخار شدن همین یخ ها پدید آمده اند. ولی این که چرا چنین الگو و پیکره بندی خیره کننده ای پیدا کرده اند یک راز مانده. به این شگفتی ها این را هم بیافزایید که حتی با این وضوح تصویر هم هیچ دهانه ی برخوردی‌ای دیده نمی شود، چیزی که جوانی بی‌اندازه ی فلاته ی اسپوتنیک از نظر زمین‌شناختی را نشان می دهد.

یکی از دانشمند پروژه ی نیوهورایزنز از آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز در لورل مریلند بنام «هال ویور» می گوید:پلوتو به گونه ی خوبی شگفت انگیز است. این چاله ها، و شیوه ی ترازبندی آن ها، سرنخ هایی درباره ی جریان یخ ها و دادوستد مواد گریزا میان سطح و جو به ما می دهد، و گروه علمی به سختی در تلاش است تا فرآیندهای فیزیکی‌ای که در آن نقش دارند را بشناسد.

در این میان فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا اندکی پیش از رسیدن به نزدیک ترین فاصله ی پلوتو در روز ۱۴ ژوییه ی ۲۰۱۵، به کمک دوربین شناسایی برد بلند خود (لوری، LORRI) گرفت. این عکس پهنه ای به اندازه ی ۲۱۰ کیلومتر را پوشانده و جزییاتی به کوچکی ۲۵۰ متر را آشکار کرده. خورشید از سمت چپ بر چشم انداز تابیده و شمال در بالا، سمت چپ است.

عکس جدید سیاره پلوتو

عکس جدید سیاره پلوتو

عکس جدیدی از سطح سیاره پلوتو

Pluto (2)

عکس قدیمی از سطح سیاره پلوتو

Pluto

کره زمین و ماه در قیاس با سیاره پلوتو

منبع: گجت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.