شنبه، ۱۰ آبان ۹۳ - ۰۴:۴۰

به گزارش خبرنگار مهر، حجت السلام جواد نجفي، ظهر شنبه در گفتگو با رسانه های استان گفت: هنرمندان و علاقمندان مي توانند براي…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت السلام جواد نجفي، ظهر شنبه در گفتگو با رسانه های استان گفت: هنرمندان و علاقمندان مي توانند براي شركت در اين مسابقه، آثار خود را تا 10 دي ماه به دبيرخانه واقع در مسجد جامع گلشن ارسال كنند و زمان اختتاميه ي آن در 14 اسفند است.

وی درباره اهميت عكس در انتقال فرهنگ عاشورا به جامعه، افزود: اگر كتابي درباره عاشورا نوشته شود، تنها به يك زبان بوده و تنها مخاطبيني مي توانند از اين كتاب استفاده كنند كه با آن زبان آشنا باشند اما عكس و تصوير يك زبان مشترك در بين همه جوامع است و هر كس با هر زبان كه باشد ميتواند پيام عكس را دريافت كند.

وي با بيان اينكه اين مسابقه در سطح ملي است، بيان كرد: عكس هاي اين جشنواره خواه يا ناخواه در جشنواره هاي كشوري به نمايش در مي آيد، قطعا در دسترس رسانه هاي گروهي و فضاي مجازي درسراسر دنيا قرار مي گيرد و پيام و محتواي عاشورا را منتقل مي كند.

حجت الاسلام نجفي زبان تصوير را، يك زبان تاثير گزار در حوزه هنر دانست و گفت: از آنجايي كه خود واقعه عاشورا تاثيرگذاري فراواني در جامعه دارد، وجود اين مسابقه نيز ما را در رساندن پيام و فرهنگ عاشورا وسيدالشهدا به جامعه كمك مي كند.

وي با اشاره به اينكه اين مسابقه ملي ، آداب و رسوم مناطق مختلف را در بخش عزاداري نشان مي دهد، افزود: مسابقه عكاسي در حوزه عاشورا تنوع دارد و مي توان گوشه هاي مختلفي از مراسم هاي عزاداري سيدالشهدا كه از طريق عاشقان و عزادارانش برگزار مي شود را نشان داد.

ارتباط مستقيم معماري اسلامي با فرهنگ عاشورا

معاون فرهنگي اداره كل تبليغات اسلامي گلستان درباره بخش دوم عكاسي كه با موضوع معماري ايراني اسلامي است، گفت: در گذشته تكايا و حسينيه هايي داريم كه با معماري ايراني- اسلامي است و انسان با نگاه به آن ياد كربلا و عاشورا مي افتد. بين معنويت، عاشورا و  معماري ايراني _اسلامي يك ارتباط مستقيم وجود دارد.

حجت الاسلام نجفي با بيان اينكه مخاطبان اين مسابقه هنرمندان هستند درباره وظيفه آنان بيان كرد: ضرورت دارد كه هنرمندان اول نياز سنجي كنند و بدانند كه نياز به چه مفاهيم است. حتي ضروري است كه دريابند، چه خلل معرفتي در جامعه وجود دارد وسپس در مرحله اقدام براي آنكه خلل ها را پر كنند، هنرمندانه عكس بگيرند و دردي از اجتماع را درمان كنند.

وي ضمن اشاره به اينكه آشنايي و آگاهي مردم از فرهنگ عاشورا در اين مسابقه پيگيري مي شود، گفت: قطعا جشنواره ها فرصتي را فرآهم مي كنند تا استعداد ها شناخته بشود . با ارائه آثار هنرمندان به نوعي استعداد يابي و نخبه شناسي مي شود و با ارتباط با نخبگان اين حوزه مي توان از توانمندي آنان استفاده كرد.

وي افزود : بعد از استعداديابي حتي با برگزاري دوره هاي آموزشي مقدماتي و  تكميلي عكاسي ، مي توان افراد ديگر را نيز براي فعاليت در اين بخش تشويق كرد.

به گفته حجت الاسلام نجفي امتياز مسابقه ملي نگاه سرخ  امسال نسبت به سالهاي گذشته وجود بخش معماري ايراني – اسلامي است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *