دوشنبه، ۲۰ مرداد ۹۹ - ۰۲:۳۵
عکس سلفی از زمین

اخترفیزیکدانان دانشگاه کلرادو بولدر موفق به تهیه عکس سلفی از زمین شده اند! این دانشمندان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل در حقیقت…

اخترفیزیکدانان دانشگاه کلرادو بولدر موفق به تهیه عکس سلفی از زمین شده اند! این دانشمندان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل در حقیقت توانسته اند به شکل دیگری به زمین نگاه کنند.

اخترفیزیکدانان دانشگاه کلرادو بولدر(University of Colorado Boulder) با استفاده از تلسکوپ هابل سعی کردند زمین را به نوعی دیگر و به عنوان یک سیاره فراخورشیدی مشاهده کنند.

برای این کار دانشمندان مجبور بودند از ماه به عنوان یک آینه غول پیکر استفاده کنند و نور خورشید را که از جو سیاره ما عبور کرده بود ، ثبت کنند. آلیسون یانگ بلاد (Allison Youngblood) محقق این مطالعه از دانشگاه کلرادو بولدر گفت: این تصویر همان چیزی است که یک فضانورد هنگام ایستادن روی سطح ماه می‌تواند ببیند.

این اولین مطالعه است که طی آن محققان با استفاده از ترکیبی از یک ابزار فضایی(تلسکوپ هابل) و ماه موفق به ثبت چنین سلفی از زمین شده‌اند. علاوه بر این، این امر می‌تواند دانشمندان را در تحقیق درباره نحوه جستجوی سیارات دوردست برای به دست آوردن اطلاعاتی درباره ازن موجود در جو و بررسی سیاراتی که ممکن است از حیات پشتیبانی کنند، یاری دهد.

یانگ بلاد گفت: تلسکوپ قدرتمند هابل به ما در انجام چنین کاری کمک کرد. ما نیز به نوبه خود با در دست داشتن اطلاعاتی می‌توانیم زمین را تجزیه و تحلیل کنیم تا گازهای موجود در جو آن را به طور کامل شناسایی کنیم. در دهه‌های آینده، یکی از اهداف بزرگی که محققان سیاره به دنبال آن خواهند بود، ازن خواهد بود. هنگامی که نور فرابنفش خورشید با جو اکسیژن در جو واکنش نشان می‌دهد ازن ایجاد می‌شود.

عکس سلفی از زمین

عکس سلفی از زمین

در بررسی امکان حیات حضور یک نشانگر حیات به تنهایی کافی نیست. به عنوان مثال، اگر شما ازن و متان را در کنار هم دیدید، این ممکن است نشانگر این باشد که امکان حیات در آنجا وجود دارد. در ۲۱ ژانویه سال ۲۰۱۹، مدار زمین سیاره را مستقیماً بین خورشید و ماه قرار داد و به اولین ماه گرفتگی سال منجر شد. دانشمندان نیز از این واقعه استفاده کردند و موفق به ثبت این تصویر شدند.

طی یک ماه گرفتگی کلی، تمام نوری که می‌بینید از ماه منعکس شده، از جو زمین عبور کرده است. دانشمندان با بازگرداندن جهت هابل به سطح ماه این بازتاب را ثبت کردند البته انجام این کار آنقدر که در گفتن ساده است در عمل ساده نبود و کاری چالش برانگیز بود اما شانس با دانشمندان یار بود و با تلاش‌های زیاد موفق به انجام این کار شدند. دانشمندان سیگنال‌های فرابنفش ازن را در جو زمین کشف کردند که این می‌تواند به آنها در انجام تحقیقات آینده کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.