دوشنبه، ۱۶ دی ۹۸ - ۰۴:۴۰
عکس معروف فرار آمریکایی ها در ویتنام

عکس معروف فرار آمریکایی ها در ویتنام در حالی این روزها مورد توجه قرار گرفته است که جنگ ویتنام  از سال 1955  تا…

عکس معروف فرار آمریکایی ها در ویتنام در حالی این روزها مورد توجه قرار گرفته است که جنگ ویتنام  از سال 1955  تا 1975 بین نیروهای ویتنام شمالی و جبهه ملی آزادی‌ بخش ویتنام جنوبی از یک سو، و نیروهای ویتنام جنوبی و متحدانش به ویژه ایالات متحده آمریکا از سوی دیگر رخ داد. جنگی که برای دنیا و بخصوص آمریکا عبرت آموزی زیادی داشت.

همزمان و مرتبط با این جنگ، جنگهای نیابتی در لائوس و کامبوج بین نیروهای آمریکایی‌ در برابر نیروهای کمونیستی برقرار شد که در پایان، با خروج آمریکا، جنگ داخلی لائوس، جنگ داخلی کامبوج و جنگ ویتنام همهٔ این کشورها حکومتهای کمونیستی پیدا کردند و آمریکا نیز با شکست تلخ و سنگینی کوله بارش را از این کشور برای همیشه بست.

بد نیست بدانید که دولت آمریکا در زمان ریاست جمهوری ژنرال (دوایت آیزنهاور) حضور نیروهای نظامی آمریکا در خاک ویتنام را به عنوان راهی و البته بهانه ای برای جلوگیری از گسترش نفوذ و کنترل کمونیسم در ویتنام جنوبی پیرو نظریه دومینو می‌دانست.

در این میان و با توجه به اصل ریزش دومینو اگر یک منطقه کمونیستی می‌شد مناطق اطراف را هم به دنبال خودش پایین می‌کشید و در کام کمونیسم و تحت نظر اتحاد جماهیر شوروی یا جمهوری خلق چین قرار می‌داد و به گسترش قلمرو کمونیسم کمک و از قلمرو دولت‌های سرمایه‌داری می‌کاست.

دولت ویتنام شمالی برای اتحاد تحت حکومت کمونیستی می‌جنگید، آن‌ها اختلاف را ابتدا جنگ مستعمراتی فقط علیه نیروی‌های استعماری فرانسوی می‌دانستند اما وقتی آمریکا به ویتنام جنوبی پیوست اختلاف را به جنگ علیه کل دولت ویتنام جنوبی که آن را دولت دست نشانده آمریکا می‌خواندند، تغییر دادند (اگرچه پیش از ورود آمریکا به این جریان فرانسوی‌ها بواسطه تغییرات صورت گرفته در خود فرانسه در حال ترک ویتنام بودند). در این جنگ که با شکست سنگین آمریکا انجامید، 60 هزار آمریکایی کشته و تقریباً 300 هزار نفر آمریکایی نیز مجروح شدند.

اما یکی از درس هایی این جنگ عکس معروف فرار آمریکایی ها در ویتنام است ، زمانی که بعد از شکست آمریکا در ویتنام یک هلیکوپتر بر پشت بام سفارت آمریکا در سایگون برای فراری دادن اعضای سفارت می نشیند و هنگامی که آخرین عضو آمریکایی از نردبان به هلیکوپتر  می رسید ، طبق عکسی که از این صحنه ی تاریخی موجود است ، یک آمریکایی که در تصویر قابل مشاهده است ،  نردبان را به روی وطن فروشان و خائنان ویتنامی ، به سمت مردم  برمی گرداند ، کاری که ماهیت مطلق آمریکایی را در طول تاریخ نشان داده است .

این در حالی است که در چند دهه اخیر هم آمریکایی ها در همه کشورهایی که در آن حضور نظامی و اشغالگری داشته اند کارهایی وحشتناک تر از این بر سر وطن فروشان تاریخ مصرف گذشته آورده اند.

با هم در میهن پست عکس معروف فرار آمریکایی ها در ویتنام را تماشا می کنیم.

یک دیدگاه برای “عکس عبرت آموز و معروف فرار آمریکایی ها در ویتنام + جزئیات”

  1. رشیدی گفت:

    آمریکایی ها ماهیت کثیفی دارن این در پیشینه ننگینشون به روشنی مشخصه ، فقط به فکر غارت سایر کشورها توطعه می چینن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *