چهارشنبه، ۰۷ مهر ۹۵ - ۰۳:۲۶
عکس واضحی از نیل آرمسترانگ در کره ماه

چرا عکس واضحی از نیل آرمسترانگ در کره ماه وجود ندارد؟ این موضوعی است که دستمایه نویسنده سایت gizmodo قرار گرفته چرا که بجز…

چرا عکس واضحی از نیل آرمسترانگ در کره ماه وجود ندارد؟ این موضوعی است که دستمایه نویسنده سایت gizmodo قرار گرفته چرا که بجز انکار کنندگان سفر به ماه، نیل آرمسترانگ اولین انسانی بود که برای نخستین بار پا بر کره ماه نهاد، کسی که همیشه از دوربین فراری و به‌ شدت مراقب حریم خصوصی‌اش بود، در چهارم شهریورماه سال ۱۳۹۱ درگذشت و مسلماً مرگ وی به‌شدت توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد؛ تناقض این دو بر همگان آشکار است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

اما در پوشش خبر فوت وی، خبرنگاران و منابع خبری با مشکلی مواجه شدند: به طرز عجیبی عکس‌های بسیار کمی از نیل آرمسترانگ بر کره ماه وجود دارد و بیشتر این

عکس‌ها به‌جز یکی از پشت وی گرفته‌شده است. شاید اگر خود آرمسترانگ هم زنده بود، از این وضعیت خنده‌اش می‌گرفت.

بهترین توضیح این وضعیت توسط خبرنگار آقای Charles Apple در انجمن ویراستاران آمریکایی بیان‌شده است:

لطفا اجازه دهید با عکس زیر موضوع را شروع کنیم. به گفته آقای Apple این عکس مشهورترین تصویر گرفته‌شده در تاریخ بشریت است که ازلحاظ نشان دادن آرمسترانگ اصلاً خوب نیست. چراکه نه‌تنها این عکس از آلدرین همکار آرمسترانگ است (می‌توانیم بازتابی از آرمسترانگ را درون کلاه آلدرین ببینیم)، بلکه برای بهتر دیده شدن دستکاری‌شده است.

عکس واضحی از نیل آرمسترانگ در کره ماه

[box type=”success” ]کارمندان ناسا به بالای عکس آسمان سیاه‌رنگ را اضافه کرده‌اند (در نسخه اصلی آسمان در سمت چپ و در نسخه دستکاری‌شده آسمان در سمت راست قرار دارد). شاید این امر چندان به نظر شما مهم نباشد (خصوصاً اگر مجبور به تحویل خبر تا همین امشب باشید) اما باور کنید که مسئله مهمی است. در بسیاری از روزنامه‌ها قوانین اخلاقی محکمی درباره استفاده از عکس‌هایی که توسط منبع دستکاری‌شده‌اند، به کار گرفته می‌شود.[/box]

توجه کنید که نمی‌توان تصویری از Buzz Aldrin در مدار زمین را به خوانندگان نشان داده و بعد توجه آن‌ها را به بازتاب کوچک نیل آرمسترانگ در کلاه ایمنی وی جلب کرد. به‌این‌ترتیب خبرنگاران برای نشان دادن آرمسترانگ در کره ماه دو انتخاب پیش رو دارند:

عکس واضحی از نیل آرمسترانگ در کره ماه

راه‌ حل اولر : از میان عکس‌هایی که «باسن» آرمسترانگ را نشان می‌دهد، یکی را انتخاب کنیم. در بالا هم دو نمونه که با i. و ii. علامت‌گذاری شده‌اند دیده می‌شود. همان‌طور که آقای Apple هم اشاره می‌کند، تعداد زیادی از آن‌ها وجود دارد.

راه‌ حل دوم: از یک ویدئوی تایم لپس از قرار دادن پرچم آمریکا در خاک ماه توسط نیل و باز استفاده کرده و عکس مناسبی را استخراج‌رکنیم. بنا به گفته‌های آقای اپل، عکسی که در اینجا قرار داده‌شده (با علامت iii.) تنها عکسی از نیل آرمسترانگ در کره ماه است که می‌توانیم صورت او را ببینیم. البته کیفیت مناسبی هم ندارد.

عکس واضحی از نیل آرمسترانگ در کره ماه

بنا به گفته‌های آقای اپل، علت کم بودن عکس از نیل آرمسترانگ در کره ماه ساده است:

در طول آن شب در سال ۱۹۶۹ میلادی، آرمسترانگ و آلدرین تنها به مدت دو ساعت و نیم بر کره ماه راه رفتند. بیشتر اوقات دوربین اصلی دست آرمسترانگ بود. آلدرین هم یک دوربین داشت، اما مسئولیت گرفتن عکس از مسائل خاص تکنیکی را بر عهده داشت. نتیجه؟ عکس‌های زیادی از آلدرین وجود دارد، اما به‌سختی می‌توان عکسی از نیل را پیدا کرد.

البته که عادت گریختن از دوربین آرمسترانگ، چه در ماه و چه در زمین، بیشتر به سمبل شدن وی کمک می‌کند. این قهرمان فروتن، گونه‌ی نادری از انسان‌ها است.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]gizmodo[/highlight]

4 دیدگاه برای “چرا عکس واضحی از نیل آرمسترانگ در کره ماه وجود ندارد + عکس”

 1. رشیدی گفت:

  من که کلا نفهمیدم چیشد.متوجه نشدم؟

 2. ای تی گفت:

  همه اینا میتونه ساختگی باشه

 3. حبیب گفت:

  توضیحاتشون قانع کننده نبوده

  1. رخساره گفت:

   اتفاقا خیلی هم خوب توضیح داده شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.