پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۳۳

بچه شما خیلی سریع بزرگ می شود و برای خوردن غذاهای جامد آماده است! اما آیا شما آمادگی دارید؟ آیا شما ناگهان خود…

4783 orig5

بچه شما خیلی سریع بزرگ می شود و برای خوردن غذاهای جامد آماده است! اما آیا شما آمادگی دارید؟ آیا شما ناگهان خود را با اولین تجربه غذا خوردن کودکتان رو در رو می بینید؟ در این چگونه به شما در این زمینه کمک خواهیم کرد!

052213calcium3

چگونه

۱

ابتدا باید مطمئن باشید که زمان دادن غذای جامد فرارسیده است. به طور کلی توصیه می شود که کودکان تا حدود ۶ ماهگی تنها از شیر خشک یا شیر مادر را تغذیه کنند. غذای جامد را زود شروع نکنید، چرا که می تواند حساسیت غذایی و حتی اختلالات غذا خوردن را ایجاد کند. اگر کودک شما این نشانه ها را داشته باشد می تواند زمان غذاهای جامد باشد:
– کودک می تواند به تنهایی یا با کمی کمک بنشیند.
– وزن کودک دوبرابر شده باشد.
– کودک بتواند صورت خود را از شما زمانی که سعی دارید تا کار ناخوشایندی را در صورت او انجام دهید برگراند (مثل پاک کردن آب ریزش بینی)
– کودک علاقه به سایر غذاها را نشان دهد.
– کودک بتواند سیر شدن خود را با چرخاندن سر خود نشان دهد یا نتوانید دهانش را باز کنید، شاید با دست، شما را پس بزند.
برای اطمینان کامل، اگر شما احساس نامشخصی می کنید، زمان غذاها و نوعشان را با دکتر کودکتان بررسی کنید.

277269 7971

۲

یک محیط تغذیه مناسب را ایجاد کنید. از صندلی غذا استفاده کنید. یک صندلی بلند ایده آل است اما شما می توانید از صندلی ماشین نیز استفاده کنید. نشاندن کودک روی پاهایتان تنها در موارد ناچاری است، زیرا این حالت ناشیانه است و شما را سر درگم می کند. مراقب باشید که صندلی ایمن نصب شده باشد و کودک کاملا در امنیت باشد.

dadane ghazaye jamed be koodak 4

۳

از یک زیرانداز برای کثیف نشدن زیر میز غذا استفاده کنید. به عنوان مثال پلاستیک های محکم، پارچه های رنگی شده، کیسه آشغال یا حصیر صندلی ها برای این کار مناسب است. در غیر اینصورت بعدا به سادگی می توانید کف را جارو و پاک کنید، پس بیش از حد وسواس نداشته باشید.

Diabetes Triangle small2

۴

یک یا دو کاسه بردارید. شما معمولا یک کاسه برای غذاهای غلاتی و یکی برای غذاهای فرعی نیاز خواهید داشت. اصولا، یک ظرف نشکن انتخاب کنید زیرا کودکان معمولا هرچیزی را برداشته و می اندازند. مطمئن شوید ظروف تمیز و ایمن باشند.

Fitness1441
– شما باید در انتخاب ظروف مراقب باشید ، ظروف ساخته شده از پلاستیک به دلیل نگرانی در مورد بیس فنول A تصور می شود می توانند به غذاها و نوشیدنی ها نفوذ کنند می توانند برای غدد بدن مضر باشند.

 

۵

از قاشق کودک استفاده کنید. قاشق های معمولی می توانند برای لثه کودکان کمی سخت باشند. قاشق های کودک یک پوشش محافظت کننده دارند. بعضی از آنها در دماهای بالای مضر برای کودک، رنگشان تغییر می کند. در هر صورت، آن هم باید تمیز باشد.

۶

یک حوله دستی کنار دستتان داشته باشید.

۷

از فنجان یا شیشه شیر استفاده کنید. کودکانی که غذای جامد می خورند به مقداری مایعات نیاز دارند. اگر نمی خواهید کودکتان با شیشه آب بخورد از همین حالا او را عادت دهید. از آب تصفیه شده یا آب میوه نصف رقیق شده استفاده کنید.
– اجازه ندهید کودک مایعات زیاد بنوشد، آن را در حداقل نگه دارید.

۸

دستان خود را بشورید. دستان خود را قبل از آماده کردن غذا یا دادن غذا بشوید.

۹

انتخاب یک غذای انگشتی. اگر شما کودک بزرگتری دارید، یک غذای انگشتی تایید شده را انتخاب کنید مثل کراکر برنج، استیک گوشت و مثل این ها. این ها می توانند به عنوان پیش غذا باشند تا شما غذای دیگری را آماده کنید.

۱۰

غذای حبوباتی انتخاب کنید. کودکان باید غذاهای غلاتی را در آخر برای یک وعده غذایی تجربه کنند. این ها یکی از مهمترین غذاهای جامد برای غذای کودک هستند. این غذاها میتوانند اصل غذای اصلی باشند.
– کودکان با تجربه معمولا انواع مختلفی از غلات را می خورند: بلغور جو یا برنج را به هر عنوان آماده کنید.
– شما می توانید به غذای کودک مقدار کمی عطر و طعم یا پوره میوه ها یا سبزیجات اضافه کنید
– برای غذا خوردن در بار اول، برنج مخلوط شده با شیر خشک یا شیر مادر معمولا غذای پیشنهادی است.
– برای تازه کارها، مطمئن شوید که غذا، مایع و برای بلعیدن آسان است.
– همیشه دمای هر غذای گرمی را قبل از دادن به کودک چک کنید.

۱۱

غذای کودک را انتخاب کنید. کودکان با تجربه معمولا نوعی از غذاهای کودک آماده خواهند داشت. غذاهای کودک تجاری اغلب روی ظرفشان سطح سنی کودک را دارند. اگر شما غذای گرم را انتخاب می کنید، از دمای آن مطمئن شوید.

۱۲

از مصرف غذاهای آلوده یا تاریخ گذشته اجتناب کنید. درب ظروف مهر و موم شده و باز نشده را چک کنید. تاریخ تولید غذاهای تجاری را چک کنید. در صورت امکان ظرف را بشورید. تنها زمانی داخل شیشه یا ظرف غذا، آن را بخورید که نمیخواهید آن را نگه دارید. اگر نه، آن را داخل کاسه یا ظرف دیگری خورده و باقیمانده را در یخچال بگذارید. در غیر این صورت، بزاق کودک و قاشق کثیف می تواند باکتری ها و ویروس ها را در غذای دوباره استفاده شده گسترش دهد. تمام غذا را در ۴۸ ساعت استفاده کنید

غذا دادن به کودک

۱۳

یک پیش بند به کودک ببندید. هر چقدر بزرگتر باشد بهتر است. برای غذا دادن ممکن است شما بخواهید یک چیز ضدآب را برای جلوگیری از خیس شدن لباس توسط مایعات را در زیر پیش بند داشته باشید.

۱۴

غذا دادن را شروع کنید. در کودکان گرسنه با تجربه آنها ممکن است با دیدن قاشق دهان خود را باز کنند. قاشق را با غذا پر کنید و به کودک غذا بدهید. قبل از دادن غذای بعدی صبر کنید تا کودک آن را قورت بدهد. یک کودک ممکن است در شروع غذاهای جامد حدود یک قاشق غذاخوری، غذا بخورد بنابراین خوردن غذای بیشتر از آن را انتظار نداشته باشید.

۱۵

مایعات پیشنهادی.
هر ۵ الی ۱۰ لقمه یک فنجان مایعات. فنجان را اگر لازم بود کنار لب کودک بیاورید و یک یا دو قلپ بدهید. این کار اغلب کثیف کننده است.

۱۶

دست های کودک را وقتی چیزی برمی دارد نگاه کنید. کودکان کنجکاو ممکن است هر چیزی را که به دستشان برسد را بردارند شامل کاسه غذا، قاشق، فنجان و حتی شما. یک کودک از نگاه کردن به افتادن هر چیزی لذت می برد (این نشان می دهد که چرا شما به ظروف نشکن یا فرود نرم اشیا نیاز دارید)

۱۷

اجازه دهید کودک کمک کند. کودکان بزرگتر اغلب می توانند خودشان غذا بخورند. کودکان با تجربه کمتر ممکن است قاشق یا فنجان را موقعی که به آنها غذا می دهید بگیرند. آنها را برای کمک تشویق کنید حتی اگر در طول غذا خوردن کثیف شوند و غذا دادن را مشکل کنند.

۱۸

بدانید چه زمانی غذا دادن کافی است. اگر کودک شما سرش را تکان می دهد، نق میزند، گریه می کند، قاشق را دور می کند یا غذا را پس می دهد احتمالا سیر شده است. کودک را از محل غذا خوردن دور کنید یا اسباب بازی یا چیز دیگری برای پرت کردن حواسش بیاورید ( مثل قاشق تمیز یا فنجان یا ظرف پلاستیکی)

۱۹

اگر دوست دارید غذا خوردنش را ثبت کنید. بعضی از والدین چیزی را که می خورانند ثبت می کنند، زمان و مقدار. یک تقویم یا چیزهای مفیدی مثل این. این کار به شما کمک می کند تا امکان حساسیت غذایی را توجه کنید، چند کودک را سازمان دهی کنید و رژیم غذایی مورد نیاز را ببینید. هر چند، این کار ممکن است یک کار اضافی در روزهای شلوغ امروزی در نگهداری از کودک باشد بنابراین این کار زیاد لازم نیست اگر شما نمی خواهید یا نمی توانید زمانی برای آن پیدا کنید. هر کسی از این کارها لذت نمی برد و عده ای حافظه خوبی دارند.

۲۰

تمیز کردن. کودک را با یک حوله تمیز کنید، مخصوصا صورت و دست هایش را. از آب گرم، نه داغ، استفاده کنید. ظرف های غذا را بشویید. صندلی را با آب و مواد شوینده ملایم تمیز کنید. حوله، لباس، پیش بند، و هر لباس آلوده را برای شستشوی ماشینی آماده کنید.

منبع-http://phow.ir

نوشته های مرتبط :

 1. لیست غذاهای کمکی مناسب برای کودک
 2. چطوری با بچه 18 ماهه بازی کنیم که هوش او بالا برود
 3. چطوری لیست غذایی هفتگی سالمی تهیه کنیم
 4. همه چیز درمورد غذای کمکی نوزاد و زمان شروع آن
 5. چطوری گریه کودک را متوقف کنیم
 6. چطوری از لجبازی کودکان پیشگیری کنیم
 7. چطوری با دومین بچه ارتباط ایجاد کنیم؟
 8. بچه هارا چطوری تربیت کنیم که در آینده مشکل ساز نشود
 9. از مایکروفر چطوری استفاده کنیم که زیان نداشته باشد
 10. گوشتهای چرخ کرده را چطوری نگهداری کنیم
 11. چطوری در دوران بارداری زیبایی خود را حفظ کنیم
 12. چطوری با کودکان در باره نوزاد تازه متولد شده صحبت کنیم
 13. پس از تاریکی چطوری عضله سازی کنیم
 14. چطوری با 120 دقیقه پیاده روی خودمان را لاغر کنیم
 15. دانه های سیاه روی بینی را چطوری محو کنیم؟
 16. در زمانیکه سرما خوردیم احتقان سینوسها را چطوری معالجه کنیم
 17. سلامتی بیشتر با غذاهای دریایی
 18. عادت دادن کودکان به غذاهای شور و شیرین یک اشتباه بزرگ است
 19. روشی بسیار جالب و ساده برای اندازه گیری غذاهای مصرفی
 20. چطوری پیاده روی یوگا اجرا کنیم

YARPP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.