چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۰۵:۵۰

به همان میزان  که غربالگری پستان سبب  نجات جان مریضها می‌شود زیانهای بالقوه‌ای هم دارد در این بخش  توضیحاتی بیان شده است که…

garbalgari غربالگری پستان چه زیانهایی دارد؟

به همان میزان  که غربالگری پستان سبب  نجات جان مریضها می‌شود زیانهای بالقوه‌ای هم دارد در این بخش  توضیحاتی بیان شده است که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید غربالگری پستان را انجام دهید یا نه.

غربالگری پستان قادر به جلوگیری از سرطان نیست

غربالگری تنها به تشخیص سرطان که در حال حاضر در بدن شما وجود دارد کمک می‌کند.

انجام ماموگرافی ناراحتی دارد

بسیاری از زنان از گرفتن ماموگرافی احساس ناراحتی و یا حتی درد دارند ولی این درد و احساس ناراحتی به طور طبیعی برای یک مدت کوتاه است.

انجام ماموگرافی شامل قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس است

 تمام رادیوگرافی­ها ازجمله ماموگرافی مقدار کمی پرتوهای رادیواکتیو صادر می‌کنند. مقدار پرتوهای داده شده  طی غربالگری‌ها خیلی کم است و بعید به نظر می‌رسد که باعث آسیبی شود. به هر حال منافع تشخیص سرطان در مراحل اولیه توسط ماموگرافی در بازه‌های سه ساله و احتمال بیشتر قابل درمان بودن آن در این مراحل از خطراتی که به خاطر احتمال قرار گرفتن در معرض تابش اشعه متوجه بیمار است، بیشتر است.

مقدار پرتوهای داده شده در غربالگری پستان به طور مستمر کنترل می­شود تا اطمینان حاصل شود که یک تصویر خوب و قابل تشخیص به دست می‌آید. همچنین دستگاه‌های رادیوگرافی با دقت کنترل می شوند تا اطمینان حاصل شود که این دستگاه‌ها به طور اتفاقی افراد را در معرض تابش بیش از حد اشعه قرار نمی‌دهند.

نتایج مثبت کاذب ممکن است باعث نگرانی های غیر ضروری شود

گاهی اوقات ماموگرام­ها منطقه‌ای را در پستان، غیرطبیعی تشخیص دهند که با آزمایش‌های بیشتر بعدی غیرسرطانی تشخیص داده شوند. این همان است که به عنوان نتیجه مثبت کاذب می شناسیم.

برای برخی از زنان انتظار برای دریافت نتایج تست‌های دیگر زمانی پر از نگرانی را رقم می زند. این زنان حتی بعد از اینکه به آنها گفته شده است که سرطان ندارند (نتیجه منفی) این اضطراب را همچنان دارند.

در هر ۲۰ زنی که تحت غربالگری پستان قرار می­گیرند، ۱ مورد نتیجه غیرطبیعی گزارش می شود که نیاز به آزمایشات بیشتری دارد. این آزمایشات شامل تکرار ماموگرافی، سونوگرافی و یا نمونه‌برداری از بافت پستان است. البته اغلب این زنان که برای آزمایشات بیشتر فرستاده می شوند (حدود ۷ نفر از ۸ نفر) سرطان ندارند.

یک تا دو مورد در هر ۱۰۰ ماموگرافی انجام شده نیاز به تکرا دارد زیرا:

۱-     تصویر مبهم است و دکتر قادر به خواندن آن نیست.

۲-     خرابی تجهیزات. مثلاً دستگاه پردازش فیلم اشعه ایکس از کار می‌افتد (البته این مشکل بسیار نادر است).

۳-     بخشی از پستان در ماموگرافی دیده نمی شود و نیاز به تکرار ماموگرافی است تا کل پستان در آن قابل مشاهده باشد.

ماموگرافی بعضی اوقات سرطان را نشان نمی‌دهد

اگرچه ماموگرافی مؤثرترین و قابل اعتمادترین راه برای تشخیص زودرس سرطان است، اما بی نقص نیست. سرطان پستان ممکن است به دلایل زیر با ماموگرافی تشخیص داده نشود:

۱-     دیدن بعضی از سرطان ها در رادیوگرافی بسیار مشکل است.

۲-     در بعضی موارد حتی اگر سرطان در نقطه ای وجود داشته باشد هرگز با رادیوگرافی دیده نمی شود.

۳-     بدون توجه به تجربه فرد در خواندن عکس رادیوگرافی، گاهی ممکن است متخصص تفسیر عکس نتواند وجود سرطان را تشخیص دهد. به همین منظور برای کاهش خطر اشتباه تمام ماموگرافی ها توسط دو نفر متخصص خوانده می‌شود.

سرطان حتی در افرادی که به طور منظم غربالگری پستان دارند اتفاق می­افتد

 حتی زنانی که هر سه سال یکبار تحت غربالگری پستان قرار می‌گیرند ممکن است با تشخیص سرطان بین بازه‌های زمانی غربالگری­شان مراجعه کنند اگرچه در آخرین ماموگرافی خود نتیجه طبیعی داشته اند. این نوع سرطان را، سرطان میان دوره‌ای[۱] می­نامند.

اگر یک سرطان میان دوره‌ای تشخیص داده شود، فیلم‌های ماموگرافی گرفته شده در زمان تشخیص با ماموگرافی های قبل مقایسه می‌شود. باید نتایج این مقایسه با زنانی که این بیماری در آن‌ها تشخیص داده شده در میان گذاشته شود. تحقیقات نشان می دهد که پیش آگهی و نتیجه درمان برای زنانی با این نوع سرطان، بهتر از زنانی است که اصلا درغربالگری شرکت نکرده‌اند.

ممکن است توده‌ای تشخیص داده شود که نیازی به مداوا ندارد

این امکان وجود دارد که ماموگرافی توده‌ای سرطانی را تشخیص دهد که هرگز در طول زندگی یک زن باعث مشکلی برای او نشود. اما متأسفانه امکان تشخیص تفاوت بین توده‌هایی که باعث بروز مشکل می­شوند با آنهایی که هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کنند وجود ندارد.

تحقیقات نشان می‌دهد از هر ۲۰۰ زنی که در غربالگری پستان شرکت داشته‌اند، تنها یک نفر ممکن است تحت درمانی قرار گرفته باشد که نیاز به آن نداشته است. در حدود ۱ مورد از هر ۸ مورد که برای آنها تشخیص سرطان محرز شده ممکن است دچار مشکل بعدی نشوند و این بدین معنا است که سرطان پستان برای آنها تشخیص داده می­شود در غربالگری پستان نیاز به درمان و پیگیری دارند چرا که سرطان آنها ممکن است پیشرفت کند و وارد مرحله غیرقابل درمان شود.

با این وصف تصمیم‌گیری برای غربالگری پستان مشکل است. پزشکان و پرستاران در کلینیک‌های پستان می­توانند اطلاعات بیشتری به شما برای تصمیم‌گیری آگاهانه بدهند.

از آنجایی که غربالگری پستان قادر به تشخیص هر سرطانی نیست، بهتر است اگر هر تغییر غیرقابل توضیحی در پستان‌های خود شامل توده، درد و یا ترشح از نوکهای سینه مشاهده کردید به پزشک عمومی خود مراجعه کنید. شما باید پزشک خود را در این شرایط ملاقات کنید حتی اگر به طور منظم در غربالگری پستان شرکت داشته اید و یا به تازگی یک ماموگرافی با نتیجه نرمال داشته‌اید.

دلایل زیادی برای تغییرات در بافت پستان وجود دارد. اغلب آن‌ها بی‌خطرند، اما باید همیشه این تغییرات را تحت نظر داشته باشید زیرا ممکن است این تغییرات علائم اولیه سرطان باشند.

منبع-http://iranpink.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.