چهارشنبه، ۱۱ تیر ۹۳ - ۰۹:۱۴

ایسنا: مدیرعامل پیشین استقلال با بیان این مطلب در ادامه افزود: در جام‌جهانی هدف‌ ما این بود که با وجود آقای کی‌روش از…

ایسنا: مدیرعامل پیشین استقلال با بیان این مطلب در ادامه افزود: در جام‌جهانی هدف‌ ما این بود که با وجود آقای کی‌روش از این مرحله عبور کنیم چون سال‌های قبل نتوانسته بودیم به مرحله‌ حذفی جام‌جهانی برسیم، تلاش ما این بود که با یک مربی تراز اول عبور کنیم. هرچند که صعود نکردیم، اما نتایج خوبی گرفتیم. خوب نه از این منظر که امتیاز گرفتیم، بلکه از این زاویه که در این تورنمنت جهانی مطلوب ظاهر شدیم و قوی با حریفان برخورد کردیم.

وی گفت: از آن طرف در جام‌ملت‌ها سالهاست که نتوانسته‌ایم قهرمان بشویم. بدون تعارف بگویم با وجود انتقاداتی که در برخی موارد به کی‌روش داشته‌ام، اما واقعیت این است که اگر یک درصد شانس هم برای قهرمانی در آسیا داشته‌ باشیم با کی‌روش است، پس عاقلانه‌ترین کار را این می‌دانم که ما کی‌روش را نگه داریم، البته فقط او را نگه نداریم بلکه حمایت هم کنیم تا بتوانیم قهرمانی آسیا را در جام‌ملت‌ها به چنگ بیاوریم.

فتح‌الله‌زاده در پاسخ با این سوال که خیلی‌ها با توجه به جروبحثی که شما با کی‌روش داشتید، فکر می‌کردند فتح‌الله‌زاده مخالف ادامه حضور او در ایران است، گفت: این حرف‌ها بچگانه است که ما اختلافات شخصی را به منافع ملی ترجیح بدهیم. البته من اختلاف فنی با کی‌روش نداشته‌ام. خود آقای کفاشیان می‌داند آخرین باری که کی‌روش جواب منفی داده بود من اصرار کردم که ارتباط را ادامه بدهند چرا که کی‌روش مربی خوبی است، من اختلاف فنی با کی‌روش نداشتم اختلاف ما مدیریتی بود، من مدیرعامل باشگاه استقلال بودم و وظیفه داشتم که بازیکنان خودم را برای لیگ قهرمانان آسیا حفظ کنم و او این را نمی‌پذیرفت. در این دایره اختلافات ما اختلافات مدیریتی بوده نه فنی.

او گفت: انصافا کی‌روش نه تنها به لحاظ فنی بلکه به لحاظ تبدیل به تیم کردن این بازیکنان کار بزرگی کرد که کسی به آن نپرداخته است. من اینجا نمره بسیار بالاتری به کی‌روش می‌دهم. تیم ایران واقعا در جام‌جهانی تیم بود؛ بچه‌ها برای هم و برای ایران تلاش می‌کردند که این نقطه بسیار حرفه‌ای بود که کی‌روش توانست آن را انجام دهد و من فکر می‌کنم که این عاقلانه‌ترین کار است.

فتح‌الله‌زاده درمورد دو دیدگاه مخالف که درمورد کی‌روش وجود دارد و عده‌ای تنها کسب یک امتیاز را از جام‌جهانی در مقایسه با سال 1998 کافی نمی‌دانند و برخی دیگر با گوشزدکردن نوع بازی ایران کیفیت فنی را کافی می‌دانند، گفت: ما هیچ‌وقت در فوتبال به امتیازهای این‌گونه نباید فکر کنیم، ما باید کلیت کار را ببینیم. اگر داور حق را ناحق نمی‌کرد و پنالتی ایران را می‌گرفت و ما آن پنالتی را گل می‌کردیم مسلماً اضطراب شدیدی آرژانتین را فرامی‌گرفت و با توجه به تاکتیک دفاعی تیم ما آرژانتین نمی‌توانست گل بزند و ما بازی را می‌بردیم. پس این‌طور نمی‌شود تفسیر کرد که ما فقط یک امتیاز گرفتیم. من فکر می‌کنم که باید کلی‌تر و حرفه‌ای‌تر به ماجرا نگاه کنیم. همین نیجریه هم تیم کمی نبود، نیجریه فرانسه را بیچاره کرده بود. درمورد بوسنی قضیه فرق کرد، وقتی بوسنی گل زد تاکتیک‌های ما عوض شد،‌ در مجموع فکر می‌کنم ما در جام‌ 2014 در کل برنده بودیم.

عضو سابق هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که چرا فدراسیون و کمیته فنی‌اش قبل از جام‌جهانی به فکر امروز نبوده و در مقایسه با ژاپن که در عرض 24 ساعت سرمربی‌اش را مشخص کرد عقب افتاده‌ایم، گفت: این فاصله‌ای است که در اصول حرفه‌ای‌گری در دنیا داریم. شما ژاپن را مثال می‌زنید که تا 15 سال قبل دعا می‌کرد که بیشتر از یکی، دو گل از ایران دریافت نکند، اما امروز می‌بینید که خیلی راحت بارها قهرمان آسیا می‌شود و نظم فوق‌العاده‌ای دارد. آنجا فوتبال دست فوتبالی‌هاست از این منظر نمی‌گویم که فوتبال بازی کرده‌اند از این جهت که مطالعه و تحقیق و علاقه به صنعت فوتبال دارند. شما ببینید در جام‌جهانی چه کسانی از ایران به برزیل رفتند. هنرمندان همت کردند و خودشان رفتند، اما این همت در میان فوتبالی‌ها نبود و نرفتند. امیدوارم با خصوصی‌شدن واقعی فوتبال ما هم به آنجا برسیم.

فتح‌الله‌زاده درمورد اینکه اگر کی‌روش نپذیرفت که مربی داخلی کنارش بگذاریم آیا بازهم باید با او تمدید قرارداد کنیم؟ گفت: کروش یک مقدار زودرنج است، اما بسیار منطقی هم هست اگر با ایشان صحبت کنیم می‌پذیرد. با چانه‌زنی و حرفه‌ای‌گری از زاویه یک دوست با او حرف بزنیم وی این نکته را می‌پذیرد. کی‌روش باید احساس آرامش کند، الان او احساس ناامنی می‌کند و فکر می‌کند کسی او را حمایت نمی‌کند. اگر مطمئن بشود که در مقابلش دوستانش هستند حتما کمک می‌کند.

مدیرعامل سابق استقلال درمورد این باشگاه گفت: برای این تیم آرزوی موفقیت می‌کنم و هر کاری از دستم برآید انجام می‌دهم. آقای افشارزاده سن و سالی در ورزش گذاشته و پیشکسوت ورزش است پس برهمه واجب است به او احترام بگذاریم و کمکش کنیم.

فتح‌الله‌زاده در مورد جلساتش با افشارزاده و اینکه به نظر می‌رسد برخلاف عرف مدیران کشورمان رابطه خوبی با یکدیگر دارند، افزود: در مجموع دیگر مدیران نیز همین‌طور هستند. خود من سال‌هاست با آقای اولیایی، آقامحمدی، قریب و دیگران ارتباط تنگاتنگ و خوبی داریم. یک مقدار در این مدت آقای واعظ با ما زوایه داشت که آن هم فکر می‌کنم معلول سوءتفاهم بوده باشد. از نظر من ایشان هم برای استقلال زحمت کشیده و من به ایشان هم احترام می‌گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.