دوشنبه، ۲۳ تیر ۹۳ - ۱۱:۲۴

به گزارش خبرنگار مهر، حوزه هنري استان كردستان بعد از وقفه اي چند ساله بار ديگر فراخوان شركت در چهارمين جشنواره سراسري دف…

به گزارش خبرنگار مهر، حوزه هنري استان كردستان بعد از وقفه اي چند ساله بار ديگر فراخوان شركت در چهارمين جشنواره سراسري دف نواي رحمت را منتشر و اي علاقمندان به اين حوزه دعوت كرد تا در اين جشنواره شركت كنند.

رئيس حوزه هنري استان كردستان بعد از ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران رسانه هاي جمعي استان اظهار داشت: با توجه به برگزاری موفق سه دوره گذشته این جشنواره در سنندج فراخوان چهارمین جشنواره دف نوازی تحت عنوان دف نوای رحمت به صورت سراسری اعلام می مي شود.

امين مرادي با اشاره به جایگاه موسیقی کردستان به عنوان مهد موسیقی ایران زمین گفت: یکی از ویژگی های موسیقی مقامی کردستان به کارگیری آن در موضوعات عرفانی است و دراین بین دف نوازی از جایگاه بالایی برخوردار است به نحوی که مأوای دف نوازی را امروزه استان کردستان می شناسند .

وي افزود: دف نوازی در تکایا و خانقاه های استان و همچنين مراسم های مولودی خوانی و منقبت خوانی جایگاه ویژه ای دارد و دراین بین ریتم های خانقاهی دف نوازی جزء اصلی ترین ریتم های دف نوازی در ایران محسوب می شود.

دبیر چهارمین جشنواره سراسري دف نوای رحمت افزود:  كشف و پرورش و همچنين جهت دهي استعدادهاي ناب جوانان و نوجوانان در زمينه موسيقي، طرح ريزي وايجاد زمينه جهت جذب هنرمندان و علاقه مندان به سازهاي سنتي وعرفاني، برقراري ارتباط مداوم ومستمر بين هنرمندان موسيقي جوان كشور با اساتيد برجسته كشوري، تعامل و تبادل افكار درراستاي سازندگي بيشتر فكروانديشه هنرمندان دف نواز جوان با هم، ايجاد انگيزه در بين نسل جدید به فراگيري موسيقي هاي الهام گرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی  از اهداف اصلی این جشنواره است .

وی افزود: ترویج مضامین رفیع اسلامی وانسانی والگوسازی از طریق تولیدات ارزشی و نمونه، مقابله با تهاجم فرهنگی با  تأکید بر خلق و تولید آثار هنری فاخر و نمونه برای ابلاغ تعالیم اسلامی، توجه به موسیقی های خانقاهی و عرفانی از دیگر اهداف و برنامه های مد نظر در این جشنواره به شمار مي رود.

رئیس حوزه هنری استان کردستان افزود: در جريان برگزاري چهارمین جشنواره دف نوازی دف نوای رحمت از سال ها تلاش و کوشش استاد توانمند موسیقی کردستان و ایران زمین استاد بیژن کامکارتجلیل خواهد شد.

مرادی زمان برگزاری جشنواره را 19 تا 21 شهریور ماه 93 اعلام کرد و افزود: این جشنواره در دو رده سنی نوجوان (13 تا 19 سال) و رده سنی بزرگسال 20 سال به بالا و در دو بخش تک نوازی و گروه نوازی برگزار مي شود.

رئیس حوزه هنری استان کردستان افزود: جشنواره در دو بخش آقایان و خانم ها برگزار و رده سنی نوجوان تنها در بخش تک نوازی برگزار می شود كه البته حضور این رده سنی در گروه نوازی بزرگسال در صورت تمایل گروه ها بلامانع خواهد بود.

مرادی عنوان كرد: علاقه مندان تا پایان 30 مرداد ماه 93 فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره به آدرس سنندج – خيابان فلسطین – روبروی فرمانداری – حوزه هنری استان کردستان ارسال نمایند كه زمان اعلام نتایج راه یافتگان بخش نهایی هفتم  شهریور ماه است.

وی با اشاره به همکاری استانداری کردستان، فرمانداری شهرستان سنندج، شورای اسلامی و شهرداری سنندج، صدا و سیمای مرکز کردستان، ادارات کل تبلیغات اسلامی و فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان در برگزاری این جشنواره افزود: فراخوان جشنواره به تمامی مراکز حوزه هنری کشور، ادارات کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان ها و ادارات شهرستانی، ادارات کل تبلیغات اسلامی استان ها و ادارات شهرستانی و دیگر مراکز فرهنگی وهنری ارسال مي شود و همچنین فراخوان مربوطه بر روی سایت حوزه هنری استان کردستان به آدرس www.Artsanandaj.ir قابل دسترسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.