سه شنبه، ۱۷ تیر ۹۳ - ۰۹:۱۲

به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران؛ به نقل از مجله فارین پالیسی، پس از اینکه بزرگ‌ترین بانک فرانسه به دلیل نقض تحریم‌ها و…

به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران؛ به نقل از مجله فارین پالیسی، پس از اینکه بزرگ‌ترین بانک فرانسه به دلیل نقض تحریم‌ها و مبادله با کشورهای ایران، کوبا و سودان، 9 میلیارد دلار جریمه پرداخت کرد، مسئولین این کشور خواستار حذف دلار از مبادلات بین‌المللی شدند.

به گفته مقامات فرانسوی، حذف دلار موجب خواهد شد نفوذ آمریکا در قوانین مالی جهان تا حد چشم‌گیری کاهش یابد. گفته می‌شود میشل سپین، وزیر دارایی فرانسه، طی گفتگو با مجله فایننشیال تایمز به طور رسمی تسلط دلار آمریکا بر اقتصاد جهان را به چالش کشیده است.

سپین در این گفتگو تصریح کرده است، “ما (اروپایی‌ها) با خودمان هم به دلار معامله می‌کنیم. آیا این واقعا ضروری است؟ به نظر من باید ارزهای غالب در اقتصاد جهان را متعادل کرد، نه تنها در رابطه با یورو، بلکه این امر باید در رابطه با ارزهایی که اقتصاد جهان را در دست دارند نیز انجام شود.”

هم‌اکنون تسلط دلار بر دیگر ارزها به آمریکا اجازه می‌دهد در مسائل اقتصادی که اصلا شامل این کشور و شهروندان آن نمی‌شود دخالت کند و نظرات خود را بر سیاست‌های اقتصادی جهان و بسیاری از کشوها تحمیل نماید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.