سه شنبه، ۱۷ تیر ۹۳ - ۰۵:۱۰

به گزارش روزنامه فرانسویˈلو فیگاروˈ، ساپن اعلام کرد: در نشست وزرای دارایی اتحادیه اروپا که امروز (دوشنبه) در بروکسل برگزار می شود، فرانسه…

به گزارش روزنامه فرانسویˈلو فیگاروˈ، ساپن اعلام کرد: در نشست وزرای دارایی اتحادیه اروپا که امروز (دوشنبه) در بروکسل برگزار می شود، فرانسه پیشنهاد ایجاد توازن ارزی را در مبادلات بین المللی ارایه می کند.

این پیشنهاد در حالی مطرح می شود که جریمه سنگین بانک فرانسوی ˈب ان پ پاریباˈ به جرم نقض تحریم های اقتصادی اعمال شده از سوی آمریکا، به تازگی فرانسه را متوجه سوء استفاده واشنگتن از برتری پولی دلار در بازار بین المللی کرده است.

دادگستری آمریکا در اول ژوئیه (10 تیر) حکم نهایی خود را در مورد بانک فرانسوی اعلام کرد. این بانک به پرداخت جریمه هشت میلیارد و 900 میلیون دلاری و تعلیق یک ساله عملیات بانکی با واحد پولی دلار در زمینه معاملات بازار نفت و گاز محکوم شد.

ساپن معتقد است انجام مبادلات این بانک با واحد دلار، ردیابی آن را ممکن کرده بوده است.

وی در مصاحبه با نشریه ˈفایننشال تایمزˈ گفت: ما اروپایی ها حتی در مبادلاتی که در حوزه اروپا صورت می گیرد همچون خرید هواپیما از واحد دلار استفاده می کنیم. معتقدم که این امر ضرورتی ندارد. می توان گفت که توازن ارزی نه تنها در حوزه یورو بلکه در سایر واحدهای پولی امری ممکن و حتی ضروری است.

وزیر دارایی فرانسه بر لزوم یافتن جایگزینی برای دلار در گفت وگو با همتایانش در حوزه یورو در نشست امروز بروکسل تاکید کرد.

اروپام ** 9053 **1561 ** 1064

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.