شنبه، ۲۶ مهر ۹۳ - ۰۹:۱۰

به گزارش خبرنگار مهر، دوان دوی خوانگ، قائم مقام اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ویتنام عصر امروز در نشستی مشترک با مسئولان…

به گزارش خبرنگار مهر، دوان دوی خوانگ، قائم مقام اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ویتنام عصر امروز در نشستی مشترک با مسئولان سازمان منطقه آزاد اروند و اتاق بازرگانی آبادان که در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: در زمان حاضر، روابط خوبی با کشور ایران وجود دارد ولی اثربخش نیست و باید برای بهبود این وضع، تجارت و سرمایه گذاری بین دو کشور بیشتر تلاش کنیم.

وی بیان کرد: سفر ما به این منطقه به ویژه شهر آبادان، به دلیل عرضه تکنولوژی است که امید می رود بتوانیم روابط تجاری خود را به سطح عالی برسانیم. فرصت های سرمایه‌گذاری در شهر آبادان عالی و بی نظیر است و امکان توسعه روابط دو کشور را فراهم کرده است.

قائم مقام اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ویتنام افزود: پیش از این سطح تجارت ویتنام و ایران کم بود ولی همه تلاش خود را می کنیم تا از فرصت پیش آمده به صورت مطلوب استفاده کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: کشور ویتنام دارای اتاق بازرگانی خوبی است که هم اکنون یک هزار عضو سرمایه‌گذار و بازرگان دارد.

مبادلات تجاری بهترین راه برای صلح جهانی است

اسماعیل زمانی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این نشست اظهار کرد: من با کشور ویتنام آشنایی کامل دارم و امیدوارم بتوانیم از طریق سازمان منطقه آزاد اروند با این کشور روابط و تعامل خوبی داشته باشیم.

وی بیان کرد: کشاورزی و تجارت دو حوزه مهم در این منطقه است که چنانچه بازرگانان و تجار ویتنام در آن سرمایه گذاری کنند نتایج خوبی به دست می آورند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند ادامه داد: در شرایط فعلی جهانی، مبادلات اقتصادی می تواند بهترین راه برای صلح در جهان باشد.

زمانی تاکید کرد: گروه های تجاری ایران و ویتنام باید مذاکرات خوبی با یکدیگر انجام دهند. هماهنگی بین دو کشور باید به صورتی باشد که هرچه سریعتر نتایج خوب و ملموسی حاصل شود.

وی با اشاره به صنایع نفت و گاز در منطقه تصریح کرد: در شهر آبادان صنایع نفت، گاز و پتروشیمی فعال هستند که کشور ویتنام می تواند از فرصتهای اقتصادی عالی این شهر استفاده کند.

منطقه آزاد اروند مهم‌ترین منطقه آزاد در ایران است

همچنین سیدعلی موسوی، معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد اروند در این نشست اظهار کرد: ویتنام را فرصت خوبی برای مناسبات اقتصادی می دانیم. تقریبا بیش از 50 میلیون دلار تبادلات تجاری با کشور ویتنام داریم که رقم پایینی است.

وی افزود: انتظار می رود میزان همکاری و سرمایه گذاری کشور ویتنام در آبادان بیشتر شود زیرا در آن کشور توانمندی زیادی وجود ندارد.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد اروند بیان کرد: مواردی که توسط هیئت ویتنامی مشاهده شده فقط بخش کوچکی از توانمندیهای ایران است.

موسوی تصریح کرد: شرایط حمل و نقل در این منطقه بسیار مناسب است و دسترسی به خلیج فارس و آبهای آزاد از دیگر مزیتهای جدی این منطقه است.

وی ابراز امیدواری کرد با توجه به اینکه از توانمندیهای کشور ویتنام در حوزه های مختلف اطلاع داریم، می توانیم همکاریهای اقتصادی خوبی با آن کشور داشته باشیم.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد اروند عنوان کرد: صنعت کشتی سازی ویتنام پیشرفته است و همچنین با توجه به اینکه صنعت کشتی سازی در این منطقه نیز بسیار پیشرفته است می توانیم همکاریهایی را در این زمینه با یکدیگر داشته باشیم.

موسوی عنوان کرد: منطقه آزاد اروند نزدیکترین منطقه آزاد به پایتخت کشور و مهمترین منطقه آزاد نسبت به سایر مناطق آزاد ایران است به همین دلیل کشور ویتنام باید از این امتیازات استفاده شود.

وی با اشاره به موقعیتهای خوب شهر آبادان تاکید کرد: از هیئت تجاری کشور ویتنام درخواست دارم تا برای ترغیب سرمایه گذاران خود به منظور حضور در این منطقه تلاش‌ کنند.

دعوت از هیئت بازرگانی و تجاری کشور ویتنام به ایران توسط اتاق بازرگانی آبادان در نظر گرفته شده و در روزهای آینده نیز قرار است هیئتی از کشور عمان از این شهر بازدید کند.

————————————-

گزارش و عکس: محمود نواصر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *