سه شنبه، ۰۳ تیر ۹۳ - ۰۷:۲۳

صاحب گل صالحی روز سه شنبه در نشست شورای فرعی مبارزه با مواد مخدر شهرستان نیکشهر افزود: ریشه کن سازی اعتیاد کار جمعی…

صاحب گل صالحی روز سه شنبه در نشست شورای فرعی مبارزه با مواد مخدر شهرستان نیکشهر افزود: ریشه کن سازی اعتیاد کار جمعی را می طلبد و نباید برطرف کردن این معضل اجتماعی را به سازمان های خاص مانند ناجا، سازمان بهزیستی و علوم پزشکی واگذار کرد بلکه همه نهادها باید قاطعانه و صریح وارد عمل شوند.

وی گفت: نیروی انتظامی با کمک مردم و معتمدان با شناسایی و تهیه بانک اطلاعاتی از توزیع کنندگان انواع مواد مخدر در سطح شهر و روستاها می تواند اقدامات موثری برای جلوگیری از دسترسی آسان مواد مخدر به معتادان انجام دهد.

وی با بیان اینکه در شهر کوچکی مانند نیکشهر و یا در یک روستای 50 خانواری همه مردم می دانند که چه کسی خرده فروش مواد مخدر است، افزود: نیروی انتظامی با کمک مردم افراد را شناسایی و با ارشاد و برخورد جدی با آنان مقابله کند.

وی اظهار داشت: ایجاد مرکز ترک اعتیاد و مرکز درمانی و نگهداری از معتادان در شهرستان ضروری است.

فرماندار نیکشهر با بیان اینکه یک معتاد حداقل سه تا چهار نفر خانواده را درگیر می کند، ادامه داد: تلاش می کنیم تا با تاسیس مراکز اقامتی در قالب کمپ های ترک اعتیاد، معتادان را تحت درمان های تخصصی قرار دهیم و بعد از بهبودی نسبی، آنان را به خانواده و جامعه باز گردانیم.

صالحی گفت: معتادان بهبود یافته می توانند با استفاده از بسترهای شغلی و حتی مسکن همانند دیگر افراد عادی در اجتماع حضور داشته باشند.

وی تاکید کرد: موضوع مداخله و مراقبت در زمینه پیشگیری از مصرف مواد مخدر و یا ترک و رهایی از این مواد خانمانسوز در جامعه بسیار ضروری است و باید تدابیر نوین در زمینه مبارزه با مواد محرک اتخاذ شود.

وی گفت: ایران اسلامی در صف نخست مبارزه با موادمخدر قرار دارد و تاکنون این بخش هزینه های جانی و مالی بسیاری برای نظام در بر داشته است و جوانان زیادی از کشورمان به شهادت رسیده اند.

فرماندار نیکشهر بیان داشت: دستگاههای اجرایی این شهرستان با هماهنگی و همکاری یکدیگر به منظور سلامت جامعه برنامه های متعددی مانند پیشگیری از اعتیاد برای تمامی قشرها اعم از دانش آموزان و اولیا آنان، دانشجویان، کارگران و غیره و همچنین برگزاری همایش، نمایشگاه، نصب بنر های هشدار دهنده و آگاه سازی مردم انجام دهند تا حداقل نتیجه آن کاهش انگیزه به مواد مخدر باشد.

صالحی خواستار تأمین اعتبار برای ایجاد مرکز ترک اعتیاد در شهرستان نیکشهر شد و گفت: برای کمک به خانواده های معتادانی که توان مالی پرداخت هزینه های نگهداری معتادان خود را در کمپ های ترک اعتیاد ندارند تدابیری ویژه اندیشده شود.

رییس حوزه قضایی شهرستان نیکشهر نیز گفت: افراد مبتلا به مواد مخدر باید به عنوان بیمار تلقی شده و در درمان آنان نهایت تلاش و کوشش انجام شود.

حجت الاسلام سپاهی افزود: تنها زندان راهکاری برای معتادان به مواد مخدر نیست و یک فرد معتاد در زندان نه تنها اصلاح نخواهد شد بلکه با انواع افراد آشنا و پس از خروج از زندان دوباره به اعتیاد روی می آورد. ک/2

7306 / 653

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.