یکشنبه، ۲۵ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۵

به گزارش ایرنا، یحیی نظری روز شنبه در مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه شهرستان دهگلان افزود: حمایت از کشاورزان جزو یکی از مهمترین…

به گزارش ایرنا، یحیی نظری روز شنبه در مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه شهرستان دهگلان افزود: حمایت از کشاورزان جزو یکی از مهمترین برنامه های دولت تدبیر و امید است که در زمان تبلیغات انتخاباتی و بعد از آن بارها و بارها مورد تاکید رییس جمهوری و دیگر مسوولان ارشد کشوری بوده است.

وی برنامه ریزی مدیران جهاد کشاورزی برای بهره مندی بیشتر کشاورزان از حمایت های دولت در بخش های مختلف بویژه در تهیه نهادهای کشاورزی، ماشین آلات این عرصه و فراهم کردن شرایط فروش بهتر برای محصولات کشاورزی را سرلوحه فعالیت مسوولان استان و شهرستان اعلام کرد.

نظری، تعیین قیمت تضمینی گندم توسط دولت را گامی موثر در حمایت از محصول استراتژیک گندم دانست و گفت: افزایش تولیدات محصولات استراتژیک مانند جو، گندم، کلزا، افزایش تولیدات نهادهای کشاورزی از برنامه های مهم دولت است که مسوولین شهرستانی برای عملیاتی کردن آن باید همت کنند.

فرماندار دهگلان با اشاره به اعتبارت اختصاصی به توسعه کشاورزی کردستان از سوی دولت افزود: برای این استان 25 میلیارد تومان اعتبار در راستای مکانیزه کردن بخش کشاورزی اختصاص یافته است که سهم شهرستان دهگلان پنج میلیارد تومان بوده که همگی آن جذب شده است.

فرماندار شهرستان دهگلان همچنین خواستار تغییر الگوی کشت، رعایت الگوی مصرف و توسعه شبکه های آبیاری بارانی توسط کشاورزان شد و کمبود آب های زیر زمینی را زنگ خطری برای دشت های بکر و مستعد کشاورزی دهگلان دانست .

مدیر جهاد کشاورزی دهگلان هم در این مراسم گفت: با راه اندازی سیلوی جدید شهرستان دهگلان امکان ذخیره سازی بیش از 80 درصد محصولات کشاورزی شهرستان دهگلان مهیا شده است.

خلیل فعله گری، دهگلان را قطب مهم کشاورزی دانست و افزود: هم اکنون این شهرستان در تولید سیب زمینی رتبه دوم استانی، در تولید کلزا و علوفه رتبه اول استانی و در تولید شیر خام رتبه پنجم استانی را دارا است.

در پایان مراسم کشاورزان نمونه شهرستان قروه در بخش های جوکار، گندم کار، زنبودار، باغ دار و کلزا کار تجلیل و قدردانی شد.

شهرستان دهگلان با جمعیتی نزدیک به 70 هزار تن در 45 کیلومتری شرق سنندج واقع شده است و بهترین زمین های کشاورزی استان در این منطقه است، اما افت آب های زیر زمینی در این منطقه تهدید بزرگی برای کشاورزان است.ک/2

7354/533

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.