پنجشنبه، ۲۹ خرداد ۹۳ - ۰۵:۲۱

به گزارش ایرنا، نادر فخری روز پنجشنبه در مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه شهرستان سقز، خواستار ترویج و توسعه آموزش های مهارتی در…

به گزارش ایرنا، نادر فخری روز پنجشنبه در مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه شهرستان سقز، خواستار ترویج و توسعه آموزش های مهارتی در راستای اشتغالزایی و افزایش میزان تولید وبهره وری در حوزه کشاورزی شد و گفت: با استفاده از فناوری های نو، تجارب و دستاوردهای جدید باید در راستای افزایش تولید در بخش کشاورزی و صادرات محصولات مازاد تلاش کنیم.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود با اعلام اینکه رونق اقتصادی، افزایش تولید، افزایش سرمایه و ایجاد اشتغال پایدار و مولد از مهمترین دستاوردهای توسعه بخش کشاورزی است، افزود: توسعه بخش کشاورزی، نقش مهمی در رونق اقتصادی، خدماتی و رفاهی روستا خواهد داشت و منجر به کاهش وابستگی روستاها به شهر و تثبیت جمعیت روستا، ایجاد انگیزه تولید و به تبع آن ایجاد اشتغال و ثروت خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت نقش دانش افزایی در توسعه و رونق بخش کشاورزی گفت: هم اکنون 12 هزار هکتار از 162 هزار هکتار زمین زراعی شهرستان آبی است و فقط چهار هزار هکتار آن تحت آبیاری بارانی است که باید در زمینه کشاورزی مدرن و استفاده از سیستم آبیاری نوین کارهای اساسی انجام شود.

وی با بیان ظرفیت های بخش کشاورزی شهرستان سقز اعلام کرد: با توجه به بررسی های کارشناسی، امکان افزایش زمین های کشاورزی و قابل کشت شهرستان به 220 هکتار وجود دارد.

وی گفت: در توسعه کشاورزی، عوامل زیرساختی از جمله پایداری منابع آب و خاک، نظام های بهره برداری، سیاست های حمایتی و سرمایه گذاری نقش بسیار مهم و اساسی دارند که تاسیس صندوق تسهیلات خرد کشاورزان نیز در این راستا می تواند امر مهمی محسوب شود.

معاون امور دام جهاد کشاورزی کردستان نیز در این ایین با اشاره به ظرفیت شهرستان سقز در راستای صادرات محصولات دامی گفت: شهرستان سقز دارای 93 مرغداری با ظرفیت تولید 13 هزار تن گوشت سفید است که باید به نحو مناسب زمینه صادرات گوشت سفید به شهرستان های همجوار و کشور همسایه عراق فراهم شود.

خالد جعفری تسریع در تکمیل زنجیره صادرات را امری مهم و ضروری در صادرات محصولات دامی عنوان کرد و خواستار تلاش مسوولان و تعاونی مرغداران در این جهت شد.

وی با اشاره به نقش بیمه و اهمیت آن در عرصه کشاورزی و بیان اینکه بیمه چتر حمایتی و گسترده ای است، خواستار بیمه نمودن محصولات وبه ویژه دام های کشاورزان شد.ک/2

533

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.